Najkrajší zápas sezóny?

07.12.2015 / Peter Vretenička
Marek Slovák z Nitry a Michal Hudec (vpravo) z Banskej Bystrice skrížili pohľady a hokejky na buly v nedeľu v ligovom zápase. (photo: SITA/Martin Havran         )

Marek Slovák z Nitry a Michal Hudec (vpravo) z Banskej Bystrice skrížili pohľady a hokejky na buly v nedeľu v ligovom zápase. / (photo: SITA/Martin Havran )

Včerajší duel medzi Nitrou a Banskou Bystricou obsahoval všetko, čo by mal ponúknuť dobrý hokejový zápas. Skvelú atmosféru, krásne kombinácie, jedinečné situácie, vyvolanú emóciu a množstvo gólov. Až do záverečného hvizdu sa bolo na čo pozerať, nitriansky hokejový Mikuláš bol skutočne štedrý. Videli sme najkrajší zápas doterajšej sezóny.

Lepší zápas, ako NHL

Priznám sa, tento týždeň som od začiatku až do konca videl len dva zápasy. Ten prvý bol zápas NHL medzi Columbusom a Floridou, ten druhý medzi Nitrou a Banskou Bystricou. Skúste uhádnuť, ktorý duel vo mne zanechal lepší dojem a vyvolal silnejšiu emóciu. Áno, ten druhý. Znie to až neuveriteľne, ale je to tak.

Pri NHL som sa často pristihol, ako sa nudím. Columbus vystrelil prvýkrát na bránu až po šiestich minútach stretnutia. Zato televízny zápas Tipsport ligy moje osobné očakávania úspešne prekonal. Hral sa výborný hokej vo vysokom tempe, zápas nemal hluché miesta. Navyše, svojou troškou ho okorenili aj prítomní fanúšikovia, ktorí vytvorili strhujúcu atmosféru.

Samozrejme, hráči  z našej ligy nemajú individuálnu kvalitu borcov v NHL, avšak hokej je tímová hra. Nepotrebujete najlepších hráčov na svete, aby bol priebeh zápasu napínavý a strhujúci. Neveríte? Ponúkam vám dôkaz. Sú ním moje zážitky z tohto stretnutia, s ktorými sa chcem v nasledujúcich riadkoch s vami podeliť.

Radšej raz vidieť, než stokrát počuť

Už pred samotným zápasom viselo vo vzduchu zopár otáznikov. Predĺži Nitra svoju víťaznú sériu na sedem zápasov? Zaznamená Dušan Milo ako tretí obranca v histórii jubilejnú 200. asistenciu v základnej časti našej najvyššej súťaže? Príde po zápase Mikuláš, aby si spravil s aktérmi zápasu ,,selfie“?

No nepochybne najviac očí sa upieralo na výkon Romana Tománka. Ten bol posledné tri sezóny najlepší nitriansky strelec a teraz nastúpil proti svojim bývalým spoluhráčom, vôbec po prvýkrát od prestupu. A práve on otvoril v 7.minúte skóre, keď mu pri avizovanom vylúčení dokonale načasoval prihrávku Mišo Hudec. Skúsený kanonier si prihrávku spracoval a blafákom do bekendu zarmútil domáce tribúny.

Zanedlho Nitra prehrávala už 0:2, čo sa očividne nepáčilo domácemu Stloukalovi, ktorý po 20 sekundách znížil na 1:2. O ďalšiu zaujímavú situáciu sa postaral hosťujúci Juraj Majdan, ktorý všetkým názorne ukázal, ako sa oberá puk zo vzduchu. Poletujúci puk duchaprítomne zasmečoval do brány. Ako jediný si tak včera nezahral iba hokej, ale aj volejbal. Volejbalová vložka sa bohužiaľ nestretla s porozumením arbitrov. Tí správne usúdili, že gól je neplatný.

Dúfajme, že video s Majdanovou ,,božskou rukou“ neuvidí Diego Maradona, lebo si dodatočne uvedomí, že ani jeho gól v Mexiku 1986 nemal platiť. Ale, vráťme sa k hokeju. V druhej tretine sa Tomáš Zigo ocitol v identickej situácii ako Majdan, no ani zďaleka to nezvládol s takým prehľadom ako jeho spoluhráč. Síce správne vyhodnotil, že gól rukou by mu neuznali, no pokus o bejzbalový odpal nebolo vhodné riešenie. Od rozhodcov si teda na Mikuláša vyslúžil dve minúty za hru vysokou hokejkou.

Vylúčenie Ziga bol povestný zápasový zlom, keďže práve počas jeho vylúčenia Nitra vyrovnala gólom do šatne na 2:2. Od tohto gólu postihol domácich redbull efekt, odrazu mali krídla. Na začiatku tretej tretiny skóroval prvýkrát v tejto sezóne Dušan Milo, ktorého gól dostal nakoniec prívlastok ,,víťazný“.

O 43 sekúnd neskôr, zakončil prečíslenie gólom na 4:3 Judd Blackwater. Táto akcia spievala hokejovou krásou a v tej chvíli to vyzeralo, že to bude najkrajší gól uplynulého kola.

Náskok domácich poistil o dve minúty druhým gólom v zápase David Laliberté, ktorý úspešne zakončil bleskovú kombináciu po vyhranom buly.

Avšak najkrajším gólom zápasu (aj celého kola) bolo gólové sólo Mislava Rosandiča. Obranca hostí si zaspomínal na časy, keď ešte v doraste hrával útočníka. Jeho akcia s gólovou bodkou nepotrebuje komentár, to treba jednoducho vidieť.

Gól Rosandiča podľa očakávaní vykresal pre hostí iskierku nádeje, preto dve minúty pred koncom odvolali brankára. A keďže Nitrania faulovali, barani si v závere zahrali presilovku šiestich proti štyrom. Zápas bol napínavý až do záverečného hvizdu. Ďalší gól však nepadol.

Na záver by som chcel oceniť aj  výkon komentátora, ktorý vždy zaručene pobaví. Asi najlepšia z jeho hlášok padla v závere stretnutia, keď putoval za podrazenie na trestnú lavicu domáci bek. Dôvod jeho vylúčenia okomentoval nasledovne: ,,Peter König si zabudol hokejku medzi nohami.“ Po chvíľke ticha uviedol veci na pravú mieru: ,,Ale nie medzi svojimi.“

Podľa mňa sme včera boli svedkami doteraz najkrajšieho zápasu aktuálnej sezóny.