Ligový sunár, radšej neskoro ako nikdy

14.12.2015 / Peter Vretenička
David Laliberté z HK Nitra a Daniel Krejčí zo Zvolena. (photo: SITA/Martin Havran           )

David Laliberté z HK Nitra a Daniel Krejčí zo Zvolena. / (photo: SITA/Martin Havran )

Občas si predstavujem, že som hráčom NHL a práve som strelil Henrikovi Lundqvistovi svoj piaty gól v zápase. Síce sa to nerýmuje, ale je to pravda. Dovoľte mi, aby som vás po tomto intímnom vyznaní zoznámil s ligovým Sunárom, nakoľko práve čítate jeho historicky prvé vydanie. Škoda, že mi táto myšlienka nenapadla už na začiatku sezóny, ale radšej neskoršie ako neskoro.

Pôvodne sa mal volať Ligový sumár, ale potom som uznal, že aj preklepy majú svoje čaro. Len zásluhou preklepu totiž uzreli svetlo sveta tímy ako New Jersey Debils, Edmonton Opilers, Anaheim Fucks, Tampa Bar Lightning či Detroit Red Kings. Bohužiaľ na zrodenie tímu Dallas Star Wars treba použiť celú sériu preklepov. 

Avšak ligový Sunár nebude o NHL, ale o tom, čo máme doma. Nemám na mysli manželky, pretože to by bolo až príliš atraktívne a extrémny príliv čitateľov by Bohumilovi zrútil server. Ligový Sunár bude o najlepšej hokejovej lige. Na Slovensku! Vychádzať bude pravidelne každý pondelok, aby sme si spoločne pripomenuli to najlepšie, čo sa uplynulý týždeň v lige udialo. Ale dosť bolo zbytočných rečičiek. Držte sa myšky, začíname!

ZÁPAS TÝŽDŇA

Myslím, že v tom sa všetci zhodneme. V utorok si skrížili hokejky tímy, ktoré dovtedy surfovali na víťaznej vlne. Nitra vyhrala sedem a Košice osem zápasov po sebe. Bolo jasné, že vo vzájomnom súboji o svoju sériu nikto nebude chcieť prísť, ale niekto o ňu príde. Ten zápas bol tak prestížny, že keby som Yeti, Alf alebo sedemhlavý drak, vykašlem sa na odveké skrývanie pred ľuďmi a tento duel navštívim. Zápas naplnil vysoké očakávania a fanúšikovia v Steel Aréne videli reklamu na hokej! Šťastnejší boli domáci, ktorí triumfovali 5:1. Zápas priniesol množstvo zaujímavých momentov, ktoré vám prihrám o pár riadkov nižšie.

MOMENT TÝŽDŇA

Peter Jonák bol vo včerajšom zápase medzi Martinom a Žilinou nielen rozhodca, ale aj kameraman. Avšak nie preto, že ak chcete na Slovensku z výplaty žiť a nielen prežívať, musíte mať viac zamestnaní naraz. Dôvod bol z celkom iného súdka. Vo včerajšom televíznom prenose mala totiž v živom vysielaní svoj ligový debut jedna z nových GoPro kamier, ktoré budú v prenosoch vystupovať pod názvom SlovnaftCam. Týmto dávam palec hore vedeniu Tipsport ligy za aplikovanie ďalšej výbornej novinky, ktorá spestrila televízny prenos. A takto vyzeral historický, prvý zápasový vstup SlovnaftCam?

A takto ide arbiter na svoje miesto pred vhadzovaním po reklamnej prestávke počas tretej tretiny.

HRÁČ TÝŽDŇA

Popradský center Lukáš Paukovček v nedeľu čistým hetrikom otočil zápas proti Skalici z 1:3 na 4:3. Postaral sa tak o šiesty hetrik v tejto sezóne našej najvyššej súťaži. Pre samotného Paukovčeka to bol prvý trojgólový zápas v kariére. Do počtu nebol ani v piatok proti Trenčínu, takže jeho celkový súčet za tento týždeň činí 5 bodov za 4 góly a 1 asistenciu. Len tak ďalej!

GÓL TÝŽDŇA

Minulý týždeň som v článku ,,Najkrajší zápas sezóny“ označil za najkrajší gól týždňa famózne sólo Mislava Rosandiča. Tentoraz som pri vyberaní najkrajšieho gólu týždňa nepozeral výhradne na hokejovú krásu, ale aj dôležitosť a historický význam gólu. Môj výber padol na Petra Bartoša, ktorý si vo vyššie spomínanom zápase týždňa vychutnal brankára a vyrovnal na 1:1. Týmto gólom naštartoval spoluhráčov k obratu. Bol to jeho 200. gól v košickom drese, navyše sa trafil v šiestom zápase po sebe, čím prekonal tohtosezónny rekord Radovana Puliša. Aj keď v nedeľu svoju šesťgólovú zápasovú šnúru ustrihol, môže sa pochváliť unikátnym kúskom, keďže to dokázal ako 42-ročný. Doteraz rekordne najdlhšiu gólovú šnúru hráča po štyridsiatke potiahli Žigmund Pálffy a Arne Kroták. Obaja skórovali v štyroch zápasov za sebou. Pre zaujímavosť, najdlhšia gólová séria Jaromíra Jágra po štyridsiatke trvala 4 zápasy.

 

ZÁKROK TÝŽDŇA

Znova sa vraciame do Steel Arény, kde Nitra predviedla počas presilovky nádhernú kombináciu. Dve rýchle krížne prihrávky cez pásmo zakončené zasunutím do prázdnej brány. Taký bol plán! Avšak Tomáš Halász poskočil od tyčky k tyčke ako bengálsky tiger, preto ho od dnes budem volať Sandokan. Bleskurýchle sa premiestnil a zastavil šancu, ktorú bežne nechytia ani brankári NHL. Ktovie, aký vývoj by mal zápas, keby Nitrania z tejto šance skórovali. Hráči sa po zápase zhodli, že tento úspešný zákrok bol povestným zápasovým zlomom. Bravóóó Sandokane!

Na prvom mieste ligovej tabuľky sú momentálne hráči spod Pustého zvolenského hradu, o skóre pred Nitrou. Na vrchole sa budú vyhrievať minimálne do 22. decembra, keďže nás čaká reprezentačná prestávka. Z tohto dôvodu čakajte ďalšiu časť výdatného ligového Sunára až o dva týždne. A nezabudnite, ak medzičasom uvidíte hokejistu menom Lars Larsen, prečítajte si jeho meno odzadu. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár