Vianočný príbeh Odiona Ighala

22.12.2015 / Stewo Biroš
Odion Ighalo oslavuje gól v sieti Liverpoolu. (photo: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Odion Ighalo oslavuje gól v sieti Liverpoolu. / (photo: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Západná Afrika, Nigéria. Hlavné mesto Lagos a v jeho srdci ghetto Ajegunle. Prerušovaná elektrina, núdza o vodu, streľba, drogy. V rodine 6 detí. Mama pracuje deň a noc aby synovi zarobila na prvé kopačky, otec chce, aby radšej študoval. Víťazí futbal. Odion Ighalo.

IGHALO. ODION IGHALO.

Chlapec, ktorý cibrí techniku kopmi do pouličných plechoviek má 18, keď opúšťa Afriku a kotví v nórskom klube Lyn. Zimu a sneh vidí prvýkrát v živote a to ho primerane šokuje. Zatiaľ čo však niektorí a jemu podobní hľadači šťastia v krajine arktickej kosy balia háby, mladý Ighalo vie, že vracať sa do minulosti je to úplne posledné, čo chce v živote urobiť.

Má 19 rokov, keď sa sťahuje do Udinese - kde okrem iného kope aj s Alexisom Sanchezom – a odtiaľ sa po majiteľskej osi dostáva do Watfordu. Miestne Sršne tu kopú Championship /2.najvyššiu anglickú ligu/ a Odion ich svojimi 20-mi gólmi prestrieľa spolu s jeho spoluhráčom a kamarátom Deeneyom /21/ rovno medzi ostrovnú superelitu. V Premier League strelil 188cm vysoký stredný útočník nateraz 12 gólov, zaručene reprezentujúc jeden z najväčších objavov i malých zázrakov sezóny zároveň.

Oddaný kresťan dnes posiela časť zarobených peňazí rodine do Nigérie, časť charitám pomáhajúcim deťom, školám a vdovám. Veľké srdce sympatického mladíka plánuje v budúcnosti otvoriť detský domov. A hrať stále lepší futbal ...

Chceli sme na Vianoce modernú rozprávku?

Moja úcta, Mr.Ighalo.

Stewo Biroš

Stewo Biroš

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár