Denver alebo Pats? Carolina, alebo Cards?

24.01.2016 / Matej Beňuš
Peyton Manning a Tom Brady sa dnes stretnú po 17.-krát ako lídri svojich tímov. (photo: SITA/AP Photo/Steven Senne)

Peyton Manning a Tom Brady sa dnes stretnú po 17.-krát ako lídri svojich tímov. / (photo: SITA/AP Photo/Steven Senne)

Spoľahlivosť papierových predpokladov a analýz...akou je, áno, aj tento článok...pri semifinále americkej NFL výrazne klesá. Nachádzame sa v Conference Championship Round, kde je už pozícia mierneho favorita skôr ťarchou pre tímy, ktoré musia hrať s očakávaniami fanúšikov rovnako ako aj proti jednému zo štyroch najlepších tímov ligy. Legálne bude zápasy sledovať 50 miliónov ľudí, zvyšok sveta sa prizrie pomocou globalizácie a technologických výdobytkov 21. storočia. Ide o vrchol kariéry pre väčšinu hráčov a trénerov, blíži sa vrchol tejto sezóny NFL.

Kto teda postúpi do februárového Super Bowl? Poďme to skúsiť spoľahlivo odhadnúť.

Carolina Panthers – Arizona Cardinals

Favorit a Kurz: Carolina, 1,70, Sport2, 00:40

Hľadieť sa bude najmä na súboj quarterbackov, Carson Palmer (Cardinals) a Cam Newton (Panthers). Carson hrá v lige už 16 rokov a považuje sa skôr za statického rozhadzovača lopty, zatiaľ čo 26 ročný Cam je aj sakra rýchly a pravdepodobne aj najužitočnejším hráčom tohtoročnej NFL. Potom ale na strane Arizony hrá legendárny Larry Fitzgerald, jeden z najlepších receiverov v histórii NFL, ktorý v podstate sám dotiahol Arizonu z minulotýždnového predĺženia do semifinálového kola. V športe, ktorý sa sleduje aj pre takéto príbehy, bude zaujímavé túto skupinu pozorovať.

Z futbalovej stránky môžeme konštatovať, že pôjde o súboj elitných útokov a elitných defenzív. Veď je semifinále, býva to tak. Ale vynárajú sa nám potom otázky – bude útok Caroliny schopný prebojovať sa cez ihrisko proti osobnej obrane Arizony? Hrali túto sezónu už aj proti Arizone ako aj proti takej obrane v iných zápasoch, a boli úspešní. Ale toto je playoff a tréneri sa vedia niekedy vo vlastnej hlave sami domotať. Zvýši svoju efektivitu Carson Palmer, ktorý za posledné 3 zápasy toho priveľa nenahral? Bude vedieť obrana Arizony zastaviť Cama a aj odrazu znovu dobrého Chrisa Johnsona, keď budú behať po ihrisku?

Myslím, že viac otáznikov (nie len týchto) je na strane Arizony. Panthers asi pôjdu po víťazstve na vlastnom (snáď už nie) rozkopanom ihrisku do Super Bowl, ale cesta bude skvelá.

Tip: Carolina vyhrá o 10 bodov po tesnom zápase, 30-20.

Denver Broncos – New England Patriots

Favorit a Kurz: New England, 1,66. Sport2, 21:05

Predošlý zápas bude mať pekný scenár, ale prvý večerný zápas je priam Oskarový film. Tom Brady, jeden z najlepších, ak nie najlepší, quarterback histórie NFL, ktorý hrá 13-tu sezónu pre Patriots, sa pokúsi potiahnúť tím do Super Bowl siedmy krát v jeho kariére. Bude musieť dať viac s jeho ofenzívou viac bodov, ako Denver, ktorých vedie jeden z najlepších, ak  nie najlepší, quarterback histórie NFL, Peyton Manning. Starnúci Peyton (39) hral túto sezónu otrasne, ale dal si 9-týždnovú pauzu a proti Steelers vedel boľavou nohou prišliapnuť tak ako kedysi a dostatočne rýchlo hádzal staré známe precízne nie-až-tak-dlhé pasy po obrane Pittsburghu a znovu vyzeral ako zbraň a nie dohasínajúca legenda.

New England má ale druhú najlepšiu defenzívnu lajnu ligy, budú chcieť dostať Peytona na zem čo najčastejšie. Peyton pod takýmto tlakom nevie hrať, a bude sa musieť spoľahnúť na priemernú ofenzívnu lajnu Denveru.

Obrana Denveru je (výrazne) najlepšia v celej lige, a Patrioti zatiaľ nedali viac ako 30 bodov keď hrali proti jednej z najlepších desiatich obrán ligy. Na druhej strane bude hrať Julian Edelman, ktorý je ako stvorený na terorizovanie obrany Denveru. Tá rada hrá na široko, čim sa spolieha na absentujúcu schopnosť svojich hráčov individuálne brániť hráčov ako Edelman v strede ihriska.

Úprimne, toto je nevyspytateľné. Je to úplne vyrovnané, ak je Peyton zdravý, čo zrejme je. Ale domáca výhoda je pri nadmorskej výške domáceho štadiónu Denveru väčšia, ako obvykle, a Tom Brady v jeho ôsmich zápasoch v Denveri vyhral iba dvakrát, a preto skôr tí Broncos.

Tip: Kombináciou pomalého posunu po ihrisku Denveru, ako aj obvyklého výkonu obrany Denveru, postúpia Broncos po výhre 28 – 17.

Matej Beňuš

Matej Beňuš

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár