Tréneroviny Špeciál - Slovenské prestupové okienko

01.02.2016 / Richard Hanzlik
Najkrajšia prestupová ryba, Matúš Bero.  (photo: SITA/Tomáš Somr)

Najkrajšia prestupová ryba, Matúš Bero. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Rok 2016 je prestupný, z čoho sa teší asi iba február a daňový úrad. Ten jeden deň navyše totiž strategicky vyposúval zopár dôležitých sviatkov z pracovného týždňa na víkend a na taký sviatok práce si už naozaj nikto nespomenie. Môžeme aspoň kachličkovať kúpelky. Kým normálny svet má prestupný rok každé 4 roky (nehľadajte spojitosť s MS vo futbale, alebo sezónnou olympiádou), ten futbalový si túto udalosť dopraje až dvakrát do roka. A keďže Slovensko vďaka eurofondom vyrástlo ako majetky všetkých kľúčových osôb zodpovedných za ich nerozdeľovanie, tak sa prestupové obdobie týka aj našej ligy. Hurá, kapore v rybníku sa vymenia, niektoré si len prehodia miesto, ďalšie putujú do Rakúska a občas do našich stojatých vôd padne nejaký ten zahraničný sumček.

Najviac u nás zaujali hráčske rošády mužstiev, ktoré majú šancu získať titul. Z tohto boja sa predajom svojich najväčších klenotov vyškrtla Žilina, a tak Myjava bude mať boj o tretie miesto o niečo ľahší. Trenčín pokračuje v tom, prečo sem ten holandský Tililig prišiel, a tak predáva za draho, aby potom mohol za dve koruny nakúpiť. Slovan to myslí s útokom na titul vážne. Posily zo zahraničia pribúdajú závratným tempom, že ani žihľava v jame na Tehelnom poli nestíha dorásť. Ale poďme pekne postupne, poradie tímov je náhodné, aby ste neprestali čítať už po štvrtej priečke.

MFK Ružomberok

Jimmy Floyd Massaryk a Pišta Senecký už na jar nebudú mať zľavu na žinčicu cestou z tréningu. Hrozilo totiž, že kvôli vekovému priemeru ružomberského útoku si na klub posvieti Jednota dôchodcov Slovenska a kto by potom v potravinách kontroloval ceny mlieka a rožkov. Ale Pecko nenecháva nič na náhode a do klubu dotiahol ťahúňa Podbrezovej Gála Andrezlyho, ktorý berie klub ako prestupnú stanicu. Ak to myslí vážne, tak jeho budúce pôsobisko bude asi Dolný Kubín. Domov sa vracia Ľuboš Hajdúch a trénuje už aj náš kapitán Marek Sapara….

FK Senica

Ako hovoria v Senici, v zime sa snažili podpísať hlavne gólových hráčov. Nakoľko toto bude pravda vám nepovie modelovaný zápas na tréningu, ale až prvé jarné kolá. Tam keby to nevyjde, tak sa dá povedať, že si mužstvo musí sadnúť. Jeden z najlepších strelcov druhej ligy Leško, Adam Morong, Adi Mehremič tak doplnia stabilizovaný káder a budú sa snažiť prestrieľať bischen vyššie.

Spartak Myjava

Myjava sa javí skromne, a tak aj počas zimnej pauzy pracovala. Zbavila sa neskromného srdciara Pirosku, testuje Ostojiča z Košíc a žiadne ďalšie väčšie posily zatiaľ neohlásila. Šancu tak dostanú dorastenci, alebo som nedával pozor pri rannom Teleráne. Tam sa totiž viac zameriavam na kulinársku časť. Dajú to tretie miesto bez posíl?

ŠK Slovan Bratislava

Najväčší prestupový kolotoč sa odohrával na Pasienkoch. Klub si dokonca podal ruku s fanúšikmi. Zlé jazyky hovoria, že so všetkými, ktorých to ešte baví, osobne. Štátny klub predáva a kupuje v snahe zosilniť už tak dosť kvalitný káder. Miesto v šatni budú márne hľadať Peltier, Čikoš, Gorosito, Mészáros a Štefánik. Skalicu sa pokúsi zachrániť Krnáč. Ale keby to nevyšlo, má šťastie že bude len na hosťovaní. Posily majú na drese zvučnejšie mená. Ako prvý prišiel odchovanec Ajaxu, defenzívny záložník De Kamps. Nasledoval ho pravý grécky obranca Pliatsikas a poslednou novinkou je záložník Granwald Scott, najlepší hráč Premier League. Juhoafrickej.

MŠK Žilina

Black Friday. Sale. Zľavy. Všetko musí von. Hej pozemšťan. Žilina predávala vo veľkom a odchody Škriniara do Sampdorie Janov, Piačka do Bielsko-Biala, Williama do Kayserisporu, Mihalíka do Slávie Praha a Čmelíka do FC Sion sa podobajú na biznis model AS Trenčín. Ich náhradou by mali byť nové tváre z Ghany (ak ich sem premiér pustí), mladý a podľa svojho manažéra aj veľmi talentovaný Srb Stankovič a nasledovník J.J.Okochu Emmanuel Mbah. Tak, či onak, táto účtovná závierka bude síce vyzerať pekne, na druhej strane boj o titul je už len mokrým snom.

AS Trenčín

Najviac záujemcov majú vždy hráči obliekajúci dres AS z Trenčína. Taký Wesley si už vďaka tomu oblieka dres FC Bruggy a tlačí do seba waffle s bielou čokoládou, aby si nezakusol do prstov. Neheh. Trenčín nakupuje vo vodách, kam by ste si neišli močiť nohy, ale nebojí sa loviť aj na východnej hranici Schnengenu. A tak z Michaloviec prišiel Mensah. Ešte viac východne sa narodila ďalšia nová posila, Číňan Chuang Cchung. Bera sleduje Sparta a ďalších 256 klubov. Rybníček si už vymazáva zbytočné súbory na bankovom účte, nech sa tam tie lóve za Matúša zmestia. Boj o titul bude zaujímavý, odchod Wesleyho bude asi menší problém ako veľká radosť z peňazí za jeho vlastnícke práva.

FC Spartak Trnava

Kloboučku hop! V zime si kufre z Trnavy zbalil plný mikrobus hráčov. Bortel, Cassado, Vojtuš, Čarnota, Hanzel, Kneževič už nevyužijú štátne dotácie pre Poorovu výskumnú firmu. Kvantitu mala nahradiť kvalita, a tak príchody žilinskej trojice Kadlec, Bello a Jež znejú sľubne. Klub zatiaľ udržal Mikoviča a zo štvrtej poľskej ligy zlanáril útočníka Tambeho. Boj o tretie miesto je povinnosťou.

FK Skalica

Ak sa niekto mal posilniť, bola to práve Skalica. Spomínané hosťovanie Krnáča by mohlo trochu pomôcť, nervy už nemal Mišo Gašparík, ktorý zavesil profesionálnu ofinu na profesionálne zabitý klinec. Zaujal príchod Martina Dobrotku, ktorý zo zdravotných dôvodov skončil v Slovane a Skalicu by mohol viesť. Zachrániť Skalicu sa bude snažiť aj defenzívny záložník Paul Hilary. No, budú to mať ťažké aj tak a tipujem to na nepríjemné vypadnutie.

DAC Dunajská Streda

Cudzinecká légia naberá na sile, a tak si Tomislav Marič do klubu doviedol tureckého Nemca s turecko-tureckými koreňmi Kerema Bulbula a srbského obrancu Živkoviča. Jednosmerný lístok z Dunajszerdy si kúpil Jurčo s obrancom Turňom. Aj tak je dôležité, akú formu po zimnej zaberačke chytí Pačinda so Szarkom. Ako spieva Metalinda, Na ničom inom nezáležííí.

Šport Podbrezová

Keď ste len tri body pred Skalicou a stratíte hráča typu Gál Andrezly, nečaká vás pohodová jar. Možné posily, ako napríklad Fabián Slančík, Jaroslav Kostelný, Lazar Djordevič a Dejan Peševski budú mať čo robiť, aby udržali Sotákov klub ešte aspoň rok v lige. Preto sa ako najzaujímavejšia akvizícia javí mládežnícky reprezentant Pavol Šafranko z Prešova. Tiež len hosťuje beťár jeden, keby to Podbrezovej náhodou nevyšlo, tak sa zbalí ešte v polčase posledného zápasu.

Zemplín Michalovce

Aj tam vedia, že do konca ligy ďaleko a odchod Mensaha do Trenčína sa tak pokúsi vynahradiť príchod Filipa Serenčina z Košíc a Ze Lucasa z Corinthians. Ak navyše udržia Kelemana, liga by sa mala hrať na východe krajiny bezpečne aj o rok.

ViOn Zlaté Moravce

Keď sa zo zimnej dovolenky vráti Tawamba, môžu byť obyvatelia Zlatých Moraviec v kľude. Klub chce raziť novú cestu v ktorej musí 50% kádra tvoriť slovenská enkláva, zvyšok bude Tawamba, Souza a nejaké Srbi. Preto asi 5 z nich poslali domov, ako zvykol hovoriť náš bývalý pán prezident, k moru. A tiež v Moravciach vynašli rovnicu. Legionár musí byť o 30 % lepší ako domáci hráč. Som len zvedavý, akú vedeckú metódu použijú na výpočet tejto konštanty.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár