Ako bitkár zmäkol srdcia NHL

02.02.2016 / Peter Vretenička
John Scott (v bielom) a Patrick Kane (v čiernom) zohrali počas zápasu All Stars NHL ruvačku pred zrakom zebry (v pruhovanom).  (photo: SITA/AP Photo/Mark Humphrey)

John Scott (v bielom) a Patrick Kane (v čiernom) zohrali počas zápasu All Stars NHL ruvačku pred zrakom zebry (v pruhovanom). / (photo: SITA/AP Photo/Mark Humphrey)

Tento týždeň obletel celý svet fascinujúci príbeh Johna Scotta. Keďže jeho príbeh spĺňa tie najprísnejšie kritériá pre kasový trhák, najúprimnejšiu radosť z jeho úspechu musia mať najmä hollywoodske štúdiá. Ak filmoví producenti čítajú náš portál, majú dokonca o dôvod na radosť viac, nakoľko im tento článok môže poslúžiť ako predloha pre scenár. Prajem príjemné čítanie!

NEISTÁ HOKEJOVÁ BUDÚCNOSŤ

John Scott nebol nikdy ničím výnimočný. Je to typický Kanaďan, ktorý strávil detstvo s hokejkou v ruke. Avšak v kolíske hokeja je konkurencia obrovská a dlho to s ním vyzeralo, že sa hokejom nebude nikdy živiť. Jeho meno v drafte NHL nikdy nezaznelo, pre skautov prakticky neexistoval! Scott si to uvedomoval a preto dal vo svojom živote prednosť vzdelaniu. Tesne pred dovŕšením dvadsiatky dostal hokejové štipendium na univerzite v Michigane.

Počas štyroch sezón v univerzitnej lige vsietil za miestny tím 7 gólov a zrejme ani sám neveril, že raz bude o ňom hovoriť celý hokejový svet. Po úspešnej promócii bol ako novopečený inžinier pripravený na stolík vo svojej kancelárii. Avšak prišla nečakaná ponuka z AHL. Uvedomoval si, že ak to nevyjde, nemá čo stratiť. Mal predsa v zálohe titul, preto ponuku prijal. Svojej budúcej manželke sľúbil, že s hokejom skončí, ak sa do troch rokov nedostane do NHL.

PRVÁ BITKA

Scott medzi spoluhráčmi nikdy nevyčnieval svojim talentom, ale výškou. Pri pohľade na 203 centimetrového obra si zrejme poviete, že sa bil už od prípravky. No zdanie klame. Odmalička bol tvrdohlavý a vždy šiel proti prúdu všeobecných očakávaní. Každú výzvu na bitku vždy decentne odmietol.

Ale, všetko sa zmenilo 28. októbra 2006, keď mal 24 rokov. V AHL hral niečo vyše mesiaca a hlavný tréner Houstonu asi nevedel, že jeho dvojmetrový zverenec nie je milovníkom pästných súbojov. Pred zápasom proti Peorii totiž prišiel za ním a varoval ho: ,,Scott, nebi sa s D.J. Kingom, je to jednoducho zviera!“

Trikrát hádajte, čo Scott v zápase urobil. Pobil sa s D.J. Kingom a svoju prvú bitku dokonca vyhral. Do konca roka 2006 sa stihol pobiť ešte so Zackom Stortinim, Rocky Thompsonom a Slovákom Borisom Valábikom. „Spravil som to, lebo to bol spôsob, ako sa posunúť ďalej, nie preto, že by to bolo v mojej povahe,“ vysvetlil po čase Scott. 

TEN NAJLEPŠÍ OCHRANCA HVIEZD

Počet bitiek na Scottovom konte utešene narastal a pomaly si budoval povesť obávaného bitkára. Koncom tretieho roka v Houstone, ktorý bol mimochodom posledný v rámci sľubu svojej snúbenici, sa konečne dočkal a dostal šancu v dvoch zápasoch NHL. Hokejovú kariéru teda neukončil a dobre zrobil. V nasledujúcej sezóne sa na farmu nevrátil a hral výlučne za Minnesotu Wild.

V ďalších sezónach robil ochrancu hviezd postupne v Chicagu, NY Rangers, Buffale, San Jose a Arizone. Vypracoval sa na elitného bitkára a hoci za celú kariéru v NHL strelil len päť gólov, nikdy nebol poslaný naspäť na farmu. Tam sa ocitol až v januári tohto roku, avšak nie kvôli výkonnosti, ale kvôli intrigám vrchnosti.

INTRIGY A CITOVÉ VYDIERANIE

Fanúšikovia počas hlasovania do All Star Game predviedli učebnicový príklad ako zneužiť volebné právo. Zo Scotta urobili víťaza a kapitána Pacifickej divízie. NHL hneď zareagovala zmenou pravidiel, čiže od budúceho roka bude možné hlasovať len za vopred určených hráčov. Navyše vedenie sa ,,nenápadne“ pokúsilo zbaviť aj nečakaného votrelca. ,,Niekto z prostredia NHL mi volal a pýtal sa ma, či toto je niečo, na čo moje deti budú hrdé,“ vyznal sa Scott a priznal, že tento telefonát ho utvrdil v rozhodnutí zúčastniť sa na exhibícii.

Keďže citové vydieranie nepomohlo, zasiahol jeho klub. Z Arizony bol vymenený do kanadského Montrealu, ktorý ho následne ,,upratal“ na farmu v St. John's. Ako môže reprezentovať Pacifickú divíziu, keď je v tíme z inej divízie? Navyše už ani nie je súčasťou NHL. To boli argumenty vedenia ligy na čele s Gary Bettmanom, ktoré sa vehementne snažilo jeho štartu zabrániť.

Fanúšikov tento kontroverzný krok pobúril a postavili sa za svojho miláčika. Možno im bol tak blízky aj preto, že ho tréner zvyčajne nechával sedieť každý druhý zápas medzi nimi. Keď vedenie ligy pod tlakom divákov jeho štart povolilo, azda nikto ani vo sne nečakal, že práve Scott spraví zo Zápasu hviezd jeden z najlepších za posledné roky.

THE JOHN SCOTT SHOW

Počas Víkendu hviezd v Nashville bol Scott centrom pozornosti. Pre všetkých bol hrdinom! Už počas sobotného súboja zručností mu tamojšie publikum pripravilo obrovské ovácie. V samotnom zápase skóroval hneď z prvej strely pri svojom prvom striedaní. Dokonca dal viac gólov, než dal v Zápase hviezd za celú svoju kariéru Sidney Crosby.

John Scott v zápase hviezd NHL.

John Scott v zápase hviezd NHL.

33-ročný bitkár nakoniec pred očami svojej manželky a dvoch detí doviedol ako kapitán výber Pacifickej divízii k celkovému víťazstvu, navyše bol zvolený za najužitočnejšieho hráča exhibície. Víťazný tím turnaja hviezd si odniesol milión dolárov na charitu a osud to zariadil tak, že tento šek odovzdal Scottovi osobne Gary Bettman. Ten pohľad bol na nezaplatenie!

VYPUKLA SCOTTMÁNIA

Kanadský ochranca hviezd tak prepísal dejiny a nenásilne si podmanil celú NHL. Dnes je hokejistom, ktorého pozná celý svet. Jeho prilba zo Zápasu hviezd má svoje čestné miesto v hokejovej Sieni slávy v Toronte. Scott pritiahol k obrazovkám a na sociálne siete množstvo nezaujatých. Po skončení exhibície mal vlastnú tlačovú konferenciu s desiatkami novinárov a kamier.

Na titulnú fotku si ho dala dokonca oficiálna Facebooková stránka NHL. Jeho súčasný tím St. John IceCaps si kvôli nemu premenoval twitterový účet na "St. John Scott IceCaps". Fanúšikovia si ho zas predstavujú na obale najnovšej verzie hry NHL od EA Sports či vyberajú hercov, ktorí by ho mali stvárniť vo filmovom spracovaní jeho neuveriteľného príbehu. Nezaostávajú ani odborníci vo svete médií, ktorí Scottovi predpovedajú žiarivú komentátorskú budúcnosť. Podľa nich by sa vraj uživil, aj keby s hokejom skončí už teraz. Som teda veľmi zvedavý, pre aký krok sa rozhodne Montreal. Nechajú ho sezónu dohrať na farme alebo dostane šancu v prvom tíme? 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár