Odpísaný, no nezlomný. Peter Budaj je späť

13.02.2016 / Peter Vretenička
Peter Budaj chytal v noci na sobotu proti Rangers. (photo: SITA/AP Photo/Julie Jacobson)

Peter Budaj chytal v noci na sobotu proti Rangers. / (photo: SITA/AP Photo/Julie Jacobson)

Príbeh Petra Budaja je dokonalým príkladom, že sa netreba nikdy vzdávať, pretože skutočne prehráš až vo chvíli, keď sa vzdáš. V piatkovom nočnom zápase proti Rangers, akoby zažil nový debut. Snáď tým už nadobro uzavrel etapu, v ktorej sa mu šťastie neustále obracalo chrbtom. Veď po minulej sezóne neverili v jeho návrat do NHL ani najväčší optimisti. Ale poďme pekne po poriadku...

MAL BYŤ NÁSTUPCA PATRICKA ROYA

Budajovi sa v dorasteneckom veku veštila veľká budúcnosť v NHL, no svoj potenciál doteraz nikdy nenaplnil. Dodnes je najvyššie draftovaným slovenským brankárom! Colorado Avalanche si ho v roku 2001 vybralo z celkovej 63. pozície. Zástupcovia ,,Lavín“ v ňom videli nástupcu legendárneho Patricka Roya, preto si ho starostlivo vychovávali na farme v Hershey. Povolania hore sa dočkal na začiatku sezóny 2005/06, čiže tesne po dovŕšení 24 rokov. Vo svojej debutovej sezóne v NHL odchytal 34 duelov, čo je na nováčika v bránkovisku nevídane veľká zápasová porcia.

Bohužiaľ, ako tímová jednotka sa nikdy nedokázal naplno presadiť. Aj preto sa pred sezónou 2011/12 ocitol na trhu s voľnými hráčmi bez zmluvy. Veľký záujem o neho nebol, no nakoniec mu dali šancu v Montreale. Tam robil tri sezóny dvojku Careymu Priceovi, najlepšiemu kanadskému brankárovi súčasnosti. Paradoxom je, že o pozíciu dvojky prišiel v sezóne, keď ho Price pustil do bránky až 24-krát.

OSUD MU DAL ŽIVOTNÚ ŠANCU, TRÉNER BOL PROTI

Zo začiatku všetko nasvedčovalo tomu, že Budaja čaká životná šanca. Do Pricea totiž v prvom zápase finálovej série Východnej konferencie narazil v plnej rýchlosti Chris Kreider. Zvyšok tretiny síce dochytal, no na záverečnú tretinu išiel do brány ,,Buddy“ . Ukázalo sa, že zranenie jeho kolegu bolo vážnejšie. Dokonca natoľko, že mu predčasne ukončilo sezónu.

Každý teda logicky čakal, že play-off dochytá Budaj. Avšak ten sa do brány už viac nedostal! Na ďalší zápas bol z farmy povolaný Dustin Tokarski, ktorý dovtedy v NHL odohral iba desať duelov. Dochytal zvyšok série a hoci vypadnutiu Montrealu nezabránil, Budaj sa stal v tíme nadbytočný. Pred ďalšou sezónou dostal Tokarski znova prednosť a slovenského brankára vymenili do Winnipegu.

NAMIESTO REŠTARTU PRIŠLA POTUPA

Po výmene do kanadskej metropoly fanúšikovia očakávali jeho reštart kariéry. Jednotkou Jets bol Ondrej Pavelec, ktorého forma nebola nijak oslnivá. „Netušil som, že môže prísť k výmene. Keď ma vymenili, bol som nadšený, že dostanem viac príležitostí hrať a ukázať, čo vo mne je,“ neskrýval nadšenie Budaj. Avšak za Winnipeg si nikdy nezachytal! Jeho nový zamestnávateľ ho krátko po prestupe umiestnil na waiver listinu, z ktorej si ho mohol vybrať iný klub profiligy. Ale nikto ho nechcel, preto bol potupne odoslaný na farmu. Tento krok vedenia ho očividne nezlomil. ,,Budem tvrdo pracovať a dúfam, že to bude naozaj dobrý odrazový mostík,“ skonštatoval optimisticky.

Smola sa na neho lepila naďalej. V premiérovom zápase za farmársky St. John´s musel už po necelých ôsmich minútach zo zápasu odstúpiť. Dôvodom bola rozbitá hlava pri pravom obočí. Našťastie to nebolo nič vážne, takže v sezóne pokračoval. Na farme tvoril brankársky tandem s talentovaným 22-ročným Connorom Hellebuyckom, o ktorom budete určite ešte počuť. Uplynulé MS bol jasnou jednotkou USA. ,,Peter je úžasný chlapík. Urobil pre mňa oveľa viac, než by od neho niekto čakal,“ priznáva Hellebuyck.  

FANÚŠIKOVIA HO ODPÍSALI, ON SA NEVZDAL

Z hľadiska Budajových výkonov bola uplynulá sezóna v drese St. John´s menšou tragédiou. Spolu nastúpil do 19 zápasov, no výhru nevychytal ani raz! Po sezóne bez jediného víťazstva by zrejme každý iný brankár stratil nádej a zabalil to. Odpísali ho aj fanúšikovia, ktorí mu odporúčali návrat do Európy. Avšak Budaj stále veril, že v NHL si ešte zahrá. Rozhodol sa zotrvať v AHL, hoci napríklad v KHL by zarobil podstatne viac. Otázkou bolo, v ktorom tíme bude pôsobiť. O zmluvu skúsil zabojovať v kempe Los Angeles. Na skúške napokon uspel, podpísal ročnú zmluvu a presunul sa do farmárskeho tímu v Ontáriu.

Do sezóny vstúpil ako z povestnej veľkej knihy. V úvodných troch zápasoch vychytal dvakrát nulu, pričom z celkovo 58 striel inkasoval len raz. Kríza sa nedostavila ani v ďalších zápasoch, stále podával konzistentné výkony. Jeho nadštandardné výsledky boli odmenené nomináciou do zápasu hviezd AHL. V januári dokonca vytvoril slovenský rekord tejto súťaže, keď neinkasoval tri zápasy po sebe. Hoci je v súčasnosti najlepším brankárom AHL, šanca z prvého tímu stále neprichádzala. Som presvedčený, že by ani neprišla, keby nezasiahol osud. Los Angeles prišlo v tomto týždni po zranení Jonathana Quicka o svoju jednotku. Budajovi sa tak naskytla životná šanca.

NÁVRAT PO 22 MESIACOCH

Tentoraz to nedopadlo, ako pri zranení Pricea v Montreale. Budaj bol povolaný z farmy a dostal priestor. Počas piatkovej noci nastúpil po 22-mesačnej pauze znova na zápas NHL. A vrátil sa ako víťaz! V Madison Square Garden pomohol svojmu tímu ukončiť štvorzápasovú víťaznú šnúru New York Rangers. Oporou bol najmä v predĺžení, kde zlikvidoval tri nádejné šance domácich. Budaj tak všetkým ukázal, aké je dôležité nikdy sa nevzdávať.

Brankári ,,dozrievajú“ všeobecne neskôr, napríklad Tim Thomas vyhral svoju prvú Vezina Trophy až ako 35-ročný. Slovenský gólman má vo veku 33 rokov stále šancu naplniť aspoň z časti potenciál, ktorý mu bol kedysi veštený. Avšak v prvom rade musí presvedčiť vedenie Kings, že ho budú potrebovať aj po uzdravení Quicka. Čo myslíte, dokáže to? 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár