Výborná sezóna priemerného Slovana

19.02.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Ľubomír Višňovský pomohol Slovanu najmä psychicky.  (photo: SITA/Marko Erd)

Ľubomír Višňovský pomohol Slovanu najmä psychicky. / (photo: SITA/Marko Erd)

Posledným zápasom v Jaroslavli (1:5) uzavrel Slovan Bratislava základnú časť KHL 2015/2016. Aká bola štvrtá sezóna belasej armády v ruskej lige? Výborná. No Slovan v nej napriek druhému playoff zo štyroch pokusov je iba priemerným tímom. 

Takmer najlepšia sezóna

Po nováčikovskom ročníku plnom entuziazmu a eufórie prišli dva slabé roky. A nielen výsledkovo. Slovan sa stával zdanlivo obeťou vlastných ambícií (k nim sa ešte dostaneme), nezvládal ani zbierať body, ani vyplácať hráčom peniaze. Postavenie v tabuľke Západnej konferencie KHL zodpovedalo trampotám, ktoré sa v hlavnom meste Hokejovej republiky odohrávali. 

Štvrtý ročník vlastne vôbec nebol istý, na definitívu musel vycestovať Robert Fico do Moskvy a v lete žiadať o pomoc priamo tovarišča Putina. Nakoniec sa podarilo zabezpečiť fondy, trénera a hráčov a výsledok prekonal očakávania asi aj fanúšikov klubu z hlavného mesta.

Nielen, že tím vedený trénerom Říhom odohral solídnu sezónu, dostal sa v predstihu do playoff a - čo je hlavné - vrátil do Bratislavy atmosféru zaplneného štadiónu Ondreja Nepelu. 

Pohľad na tabuľku výsledkov bratislavčanov je veľavravný. Bola to výborný ročník. 

 

Zápasy

Výhry

Rémizy

Prehry

Body

Západ KHL

Bod/zápas

2015-16 60 21 15 24 89 8. 1,48
2014-15 60 15 13 32 63 14. 1,05
2013-14 54 17 11 26 67 11. 1,24
2012-13 52 18 15 19 78 6.

1,50


Belasí dosiahli najviac výhier v základnom čase (35%), excelentní boli aj v prípadoch, kedy sa o víťazovi rozhodovalo v nájazdoch. Z deviatich rozstrelov vyhrali až osem, pomohli si tak výrazným spôsobom k pokojnému koncu základnej časti, keď sa o postup do súťaže o Gagarinov pohár prakticky nemuseli strachovať. 

Na domácom ľade získal Slovan 44 bodov doma, vonku ešte o jeden viac. Šieste miesto v tabuľke konferencie zoradenej podľa úspešnosti na ihriskách súperov je výborným výsledkom, svedčiacom o disciplinovaných výkonoch, výbornej hre v obrane a na bránkovisku. Rovnako o skvelej trénerskej práci Miloša Říhu. Výhry na ľade CSKA, Barysu Astana, Magnitogorsku aj Dinama Moskva nezaznamená v jednej sezóne len tak hocikto.

Zápas, na ktorom sa sezóna zlomila

Belasí ale nehrali celú sezónu konštantne. Boli tímom, ktorý chvíľu ťahal víťaznú, chvíľu opačnú sériu. Jedinou istotou bolo, že sa každá séria výsledkov skôr, či neskôr skončí. Po nádejnom úvode (päť výhier z ôsmich zápasov) ale od polovice septembra do polovice novembra Slovan skôr paberkoval. Štrnásteho novembra mali po približne polovici základnej časti slovanisti 8 výhier, 8 remíz (5:3 na extra body) a až 15 prehier. 

Štrnásteho novembra navyše namašírovala do Bratislavy poraziť belasú armádu armáda červená.

Slovan, posilnený Ľubomírom Višňovským, ktorý na poslednú sezónu v kariére prišiel na domáci ľad, sa v zápase obrovi vzoprel. Hoci nevyhral za tri body, CSKA dve minúty pred koncom dvoma gólmi vyrovnal na 2:2 a hralo sa predĺženie, nájazdy rozhodli o tom, že Slovan porazil najlepší klub súťaže.

A odštartoval tak zmenu.

Najmä na domácom ihrisku začal získavať body, od zápasu s moskovčanmi vyhrali do konca sezóny belasí 9 z 12 zápasov a práve v nich získali body, potrebné pre playoff. 

Cam a Barry

Dá sa povedať, že manažmentu Slovana po rokoch vyšlo takmer všetko, na čo siahli. Tréner Říha je ideálnou osobnosťou za bratislavskú striedačku. Má rešpekt vlastných, aj súperových hráčov a trénerov, dokáže identifikovať typy, ktoré sú pre jeho systém potrebné a dostať z nich na ľade v zápasoch, čo v nich je. 

Najvýraznejšie sa zo všetkých nových hráčskych posíl asi pod výsledky tímu podpísali Barry a Cam. Brankárske duo po prvýkrát v KHL neoslovilo slovenskú ani českú školu. Brust a Garnett sú skúsení borci, vlasatý 32-ročný Barry Brust sa chytil, stal jednotkou a miláčikom tribún. 

Cam Barker, takmer 30 ročný ofenzívny obranca sa stal najviac bodujúcim zadákom ligy so 40 bodmi. Tretí výber draftu NHL z roku 2004 (Chicago) sa po siedmich sezónach v NHL strávených v štyroch organizáciách a roku v KHL v drese Astany dostal do Bratislavy, kde presne a rýchlo zapadol do Říhovho konceptu.

Slovan dostal menej gólov, ako dal, dokázal vyhrávať tesné zápasy s nízkym počtom gólov. Najviac zlepšenou hrou bola hra obrany. 

Efekt Višňovský pomohol nielen v zlomovom zápase proti CSKA. Lukáš Kašpar a Tomáš Kundrátek skvelé posily z Česka a konečne sa podarilo adaptovať aspoň čiastočne domácu ekipu hokejistov. Sersen, Viedenský, Skalický, aj Šťastný boli plnohodnotnou súčasťou úspešnej sezóny a to je dobre. 

Ambície pre playoff?

Na rozdiel od playoff pred troma rokmi, Slovan nemusí prehrať prvé kolo proti CSKA Moskva na nulu. Môže sa dočkať prvej výhry v playoff KHL vo svojej histórii a pri správnej konštelácii hviezd môže veľkoklub z Moskvy aj skutočne potrápiť. Obidva zápasy s CSKA v aktuálnej sezóne vyhral (!) a tak aj keď CSKA vyhralo Západnú konferenciu so 127 bodmi, môže to byť parádna séria. 

Síce sa do Bratislavy vrátila hokejová hrdosť, postup do playoff ako keby bol vrcholom možného. Ako keby dôležitejšie, ako výsledky bolo, že v súťaži vôbec je. 

Napriek úspešnej sezóne, počas ktorej sa takmer všetko podarilo a nič nemohlo dopadnúť lepšie, je Slovan stále priemerným klubom KHL. Priemerné umiestnenie je 10. miesto, dokonca aj to len vo vlastnej konferencii. Aj na Východe by Slovan s 89 bodmi skončil tohto roku ôsmy.

Až prielom v playoff, výhra v prvom kole turnaja o Gagarinov pohár proti CSKA Moskva, posunie slovenský klub o stupienok na hierarchii klubov KHL vyššie. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár