VSŽ Košice - Plastika Nitra/Bučina Zvolen 4:3

22.02.2016 / Mišo Hudák
Kým Gabriel Spilar v drese VSŽ je sústredný na puk, Nitran len tak bezhlavo korčuľuje.  (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Kým Gabriel Spilar v drese VSŽ je sústredný na puk, Nitran len tak bezhlavo korčuľuje. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Od dlhých letných dní už uplynulo zreteľné množstvo času. Po dlhej absencii som sa predsa len rozhodol zhodnotiť sezónnu vstupenku jej použitím a nemohol som si zvoliť lepší víkend ako posledný piatok s nedeľou. Bez Bartánusa, Biceka a Lapšanského, ale aj bez Oremusa, Slováka, Štrbáka a Philippa a ďalších, som sa pomalšie orientoval v zostave Vežet. Pasívne som sledoval dramatický, ale očakávaný vzostup môjho klubu na vrchol sumáru všetkých výsledkov, množstvo zmien však bolo priveľké. Úhrnne však môžem povedať, že mali pozitívne účinky.

Skalica

Začnem hneď Skalicou. Aj tá ešte bola v súťaži, keď som ju bol naposledy osobne podporiť. Určite je to nepríjemná skutočnosť, keď sa tradičný a úspešný klub musí takto nedôstojne na čas stratiť z ligovej mapy, ale bez takýchto krokov by sa z atlasov mohla stratiť celá súťaž. To, k čomu sa niekoľko posledných sezón schyľovalo a vždy sa teoreticky, nie však skutočne, vyriešilo, alebo odložilo, alebo schovalo, konečne prepuklo v plnej sile s najhoršími možnými dôsledkami. Určite je lepšie dopadnúť na dno, zhodiť mŕtvu záťaž a odraziť sa nad hladinu ako plávať hlboko pod ňou do konca dní. Už predsezónny neúspešný bazár s ligovými licenciami poukazoval na nastávajúcu dobu veľkých zmien, ale predpokladal som, že prvý sa rozpadne Poprad. Aj keď najviac by si odchod z najvyššej súťaže zaslúžila samozrejme Žilina. Najprv som pracoval s argumentom, že je to kvôli všetkým tým barážam za posledné roky a škaredému hokeju, ale v posledných mesiacoch samotná Žilna pridala dôvod najsilnejší, neonacistických fodbalových chuligánov.

Dva podobné zápasy

Oba víkendové zápasy sa na seba veľmi podobali. Stabilný neefektívny tlak Vežet počas prvých dvoch tretín, nestabilná košická obrana a po dlhej pauze nerozohraný Melicherčík, lahôdkové posledné tretiny a Rostislav Čada. Myslím, že pán Tréner, úmyselne napísaný s veľkým prvým písmenom, za každú prvú a druhú tretinu stratil mesiac života. Dôverné rozhovory s chybujúcimi hráčmi priamo na lavičke prebiehali zo 40 centimetrovej vzdialenosti, trénerovou tvárou tesne pred explóziou do tváre vystrašeného dospelého človeka oblečeného do výstroje. Čakal som na moment kedy pán Tréner chytí hráča za prilbu a začne ním triasť, bohužiaľ dokumentácia zo šatne nie je verejne prístupná.

Pasívne som zažil niekoľko basketbalových zápasov košických družstiev (ženského a už aj mužského) v parádnom lokále DvaDve na Kuzmánke, ktorý je od starej športovej haly vzdialený jeden prechod pre chodcov cez električkové koľajnice. Spolu s pravidelným absolvovaním prvých polovíc zápasov Vežet recenzovaním bufetov na štadióne som dospel k prevratnému nápadu sezónneho lístka, alebo jednorazovej vstupenky pre priaznivcov, ktorí nemajú potrebu sledovať zápas priamo z hľadiska, ale chcú podporiť svoj klub prítomnosťou na štadióne. Táto vstupenka by mala samozrejme nižšiu cenu, ale klub by nominálne získal viac za konzumné, ktoré by takýto priaznivec počas zápasu dokázal minúť.

Východná konferencia? 

Teraz si spomínam, že som možno v januári bol na Žilinu. Ale omnoho radšej by som išiel na Liptovský Mikuláš alebo Bardejov. Sila prvej ligy a slabosť extraligových splátkových kalendárov vo mne vzbudzujú nádej novej lepšej súťaže. Ak by v ďalších sezónach pribudol Prešov, a v prípade bankrotu Popradu aj Michalovce, alebo Spišská Nová Ves, súťaž by mohla disponovať regulárnou Východnou konferenciou. Iná časová zóna, zápasy neodohrané kvôli snehovým búrkam, alebo neexistencii ciest medzi mestami. Po odstúpení Skalice sa priemerná veľkosť mesta s najvyššou súťažou v ľadovom hokeji zväčšila z 72 770 obyvateľov na 79 216. Po zostupe ďaleko najmenších Piešťan a postupe dvoch prvoligistov by sa zväčšil počet potenciálnych priaznivcov, ktorí by mohli chodiť na štadióny. Prešov, Michalovce, Nové Zámky, Spiššská Nová Ves aj Bardejov patria medzi dvadsať najväčších slovenských miest a už sme si viackrát opakovali, že profesionálny šport je primárne mestským atribútom.

Batman, navždy

Bruce Wayne also known as Batman also known as Peter Bartoš má znová prišité veľké písmeno C. V niekoľkých momentoch v zápase proti Zvolenu ukázal prečo. Pred druhým gólom si zašiel do obranného pásma pre kotúč, odniesol si ho útočného pásma, tam ho prestrel Jenčíkovi a keď ten nedokázal napichnúť na vidličku ani takýto zákusok, tak to Batman vybavil sám, ako vždy. Na konci druhej tretiny najprv prekorčuľoval vlastných obrancov aby zabránil random zvolenskému útočníkovi (odpustite, názvy súperov som sa nikdy nenaučil pamätať) zakončiť kombináciu do prázdnej bránky a o nepatrnú chvíľu geniálnym nanomilimetrovým pasom cez celé stredné pásmo poslal do úniku Spilara, ktorý však nemohol dokončiť nájazd, pretože v tej chvíli bolo na košickej striedačke o jedného hráča menej. A priamo úmerne na ľade o jedného viac. 

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár