Striebro s cenou zlata, ktoré sme prehrali len o nos

25.02.2016 / Nikola Baďová
Martin Otčenáš, ktorý si prvý na odovzdávke, dones štafetu do cieľa na medailovej priečke.  (photo: SITA/Jakub Julény)

Martin Otčenáš, ktorý si prvý na odovzdávke, dones štafetu do cieľa na medailovej priečke. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Pri sledovaní pretekov zmiešaných štafiet na Majstrovstvách Európy som sa vcítila do kože českého biatlonového fanúšika. Zažívať každý víkend počas zimnej sezóny takéto infarktové stavy, už by ma nebolo. Slovenský divák nie je zvyknutý na prvenstvá. Áno, keď Nastenka neplánovala byť druhýkrát matkou, očakávali sme úspech. Ale už vôbec nie, alebo len s malou dušičkou v tímovom zložení.

Naši biatlonisti, všetci do radu, sú neskutoční pracanti. Klobúk dole, čo predviedli v pretekoch zmiešaných štafiet. Úspech sa dal očakávať, tušili to všetci. Samotní biatlonisti u v príprave boli na sezónu namotivovaní. Martin Otčenáš sa stal majstrom sveta v letnom biatlone, kde mu skvele sekundoval Matej Kazár. Janka Gereková a Paulína Fialková hviezdili na českých letných MS. Po výmene trénerov prišla psychická pohoda, ktorá je v biatlone veľmi preveľmi dôležitá.

PRIŠLO BIATLONOVÉ OBRODENIE

Začiatok sezóny ako vyšitý. Prvé body, výborné umiestnenia v podaní Martina Otčenáša a Tomáša Hasillu. Paulína Fialková excelovala. Potom do mužského tábora prišiel útlm, do ženského choroba. Oba tímy mali dva vrcholy- Majstrovstvá Európy a Majstrovstvá sveta. Forma gradovala jedine Matejovi Kazárovi, ktorý zajazdil na americkom kontinente svoje maximum- desiate miesto v pretekoch s hromadným štartom.

V Osrblí pred ME naši biatlonisti nepredviedli výkon z kategórie ako vraví Stanislav Štefánik: „Kupujte nové televízory, objednávajte miesta v hostincoch, krčmách, kaviarňach, u priateľov.“ Samotné ambície trénerov nehovorili o medailách.

TOP OF TOP

To najlepšie, čo doma máme prišlo do Ruska. Zmiešanú štafetu nám rozbiehala dvojica Pauluš Fialková a Janka Gereková. Obe po zdravotných problémoch. Na záchode v Osrblí som dokonca začula mamu Fialkovú vravieť ako jej dcéra leží v posteli so štyridsiatkami. A aký výkon naše baby zo seba dostali. Po polovici  pretekov viedli spolu s Nemkami s minútovým náskokom. Matej Kazár potvrdil, že po novom roku jeho forma graduje- 0+0, 0+0.

HEJTERI A LOVERI

Posledný úsek našej krásne rozbehnutej štafety mal priniesť do cieľa náš finišman- Martin Otčenáš. Ako sa hovorí Hejters gonna hejt - Martinovi sa nie vždy vedelo zadariť v tímových pretekoch, keď so štafetou bojoval na poslednom úseku o lepší výsledok. Zašlo to až tak ďaleko, že niektorí akoženovinári sa až príliš ľahko do jeho osoby navážajú, nevážia si ho ako športovca. Ako sa pýta jeden iný Timko, "Čím to je, čím toje?"

Ja som na strane loverov, aj na Facebooku budem po novom pridávať srdiečka. Biatlon je o hlave. Preteky môžu vždy skončiť fiaskom. Aj samotní velikáni Martin Fourcade alebo Emil Hegle Svendsen to už predviedli. Chudák Emil si musel pekne spytovať svedomie, keď v Soči Olemu nedoprial zisk zlata a spackal poslednú streľbu. Stáva sa.

Ale späť k téme. Martin Otčenáš. On je finišman. A dokázal nám to. Excelentný výkon na poslednom úseku. Pri sledovaní poslednej streľby sa mi vrátili späť všetky medailové zážitky. Naši vodáci na olympijských hrách, Nastenka, Palo Hurajt, alebo naši hokejisti, futbalisti v zápase s Talianskom na MS 2010.

Otčenáš bojoval so všetkých síl. Nekompromisný Rus sa však na neho po poslednej streľbe dotiahol a do cieľa šli bok po boku. Nakoniec si Slovensko pripísalo striebornú medailu na Majstrovstvách Európy v ruskom Ťumeni. Prehrali sme o ... o nos. Taký ako ma Krasimir Anev (tzv. orlí nos- biatlonová komunita vie). Alebo o prsia....

V konečnom dôsledku striebro má cenu zlata. Neskutočná radosť. Všetko to úsilie stálo za to. Ďakujem Vám za skvelý biatlonový zážitok.

Nikola Baďová

Nikola Baďová

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár