Najväčšie rešeto, záporák, aj top strelci v oslabeniach. Menej známe hokejové rekordy na jednom mieste

10.03.2016 / Marek Žubor
Andrew Hammond má nakonte jeden nelichotivý rekord. (photo: SITA/Adrian Wyld/The Canadian Press via AP)

Andrew Hammond má nakonte jeden nelichotivý rekord. / (photo: SITA/Adrian Wyld/The Canadian Press via AP)

V dnešnom článku by som rád predstavil niekoľko pomerne zaujímavých rekordov a historických zápisov. Ako ste iste mnohí zaregistrovali, nedávno po dlhšom čase v našej hokejovej lige skóroval brankár. Presný zásah si resp. bol pripísaný Petrovi Kutejovi aj keď išlo v podstate o vlastný gól hráčov Banskej Bystrice.

Brankári

Gól brankára je stále veľkou raritou aj keď so stále väčšsím dôrazom na prácu hokejkou u gólmanov týchto zápisov pribúda. Akyste vám netreba pripomínať strelcov brankárov ako Brodeur, Hextall, Nabokov alebo aj z  extraligy známeho Fína Hoviho. Alebo spektakulárny zásah Mareka Laca. Škoda pravidla, že brankár nemôže prejsť za poliacu čiaru. Ak skóruje brankár jedná sa takmer vždy o gól pri power-play súpera a teda puk zamieri do opustenej svätyne. V NHL si ale už pamätajú aj na prípad keď brankár súpera bol v bráne a aj tak inkasoval. Teda. Nebol priamo v bránke ale bol iba v daný moment na ľade.

Strelcom bol „svätý“ Marty Brodeur a jeho náprotivkom bol Dan Ellis, toho času brankár Hurikánov. Jednalo sa o klasickú schému brankárskeho gólu. Tlak Caroliny, strela, zákrok brankára, nepresná prihrávka na modrú, odraz od mantinelu pod správnym uhlom, „skoprnelý“ Ellis a Brodeur sa mohol radovať z ďalšieho zápisu do histórie.

U brankárov ešte chvíľu zostaneme. Zaujímavo vyznie fakt, že najviac bodov v zápase sú 3 body. Dosiahol ich Jeff Reese. Všetky boli za asistencie. V celej ďalšej kariére už Jeff zaznamenal len 5 prihrávok. Skrátka ultimátny večer.

Najväčším „rešetom“ v histórii NHL bol Ken McAuley. Aj keď je to pomerne kruté konštatovanie. Áno, objektívnym faktom zostáva jeho priemer gólov na zápas, ktorý dosiahol hodnotu 6,24 ale bolo to ešte v dobách, keď brankári nemohli nosiť prilby. Druhá vec – McAuley bol vojnový veterán takže tu opatrne a s úctou. Ak by sme sa zamerali len na profesionálnych gólmanov tak tie čísla nie sú až také odlišné. Slabé čísla mal v sezóne 1974–75 vo Washingtone Michel Belhumeur. V sezóne nevyhral ani jeden zápas (42 z.) čo pri priemere 4,61 nie je nič mimoriadne. Zdá sa to ťažko uveriteľné ale aj tu sa našiel brankár, ktorého mali súperi v ešte väčšej obľube. Bol ním Gary Laskoski. Jeho kariéra bola z tých kratších a aj pomerne menej úspešných. Poslednou bola sezóna 1982-83, v ktorej dosiahol priemer úspešnosti zásahov 85,7% a inkasoval takmer 5 gólov na zápas (4,96).  Aj keď Don Cherry by Vás skalopevne presviedčal, že najhorším brankárom v histórii bol Hardy Astrom.

Na druhej strane najlepší priemer dosiahol George Hainsworth. Priemer gólov na zápas stlačil pod hodnotu 1 – presne 0,92. V sezóne dosiahol až 22 čistých kônt čo je pri 44 zápasovej sezóne fakt unikát. Z novodobej histórie NHL je najlepší výkon Briana Elliota, ktorého čísla boli 1,56 gólu na zápas a 94,0%. V ruskej KHL dosiahol impozantné čísla mladík Iľja Sorokin. Priemer gólov na zápas sa u neho zastavil na čísle 1,05 a úspešnosť zásahov 95,3%. Výborné čísla ak si uvedomíme, že Sorokin, ktorý chytal za CSKA aj v playoff proti Slovanu, je ročník narodenia 1995!

Najhorším výkonom za jeden večer sa prezentoval známy Andrew Hammond. Znie to neuveriteľne ale tento brankár, ktorý ohúril celú NHL pri vstupe svojom razantnom vstupe do súťaže si pripísal v zápase priemer gólov na zápas 300 GAA. Teda, že by v zápase, v prípade ak by ho odchytal celý, inkasoval okolo 300 gólov. Ako sa vôbec dá také číslo dosiahnuť? Pomerne jednoducho. Stačí k tomu jedna megablbá streda. Súper, dajme tomu, že ním bude tím Lehigh Valley Phantoms na Vás vystrelí 3x za 36 sekúnd. Vy nezastavíte ani jednu strelu a po 36 sekundách idete pod sprchu. Týchto 36 sekúnd po prepočítaní na celý zápas dáva spomínaných 300 GAA.

Ak sme v predchádzajúcom odstavci spomínali power-play aj pri nej existuje rekordný zápis. Na svedomí to má predovšetkým kouč Mike Keenan. Píše sa 25. november 1998 a do konca zápasu zostáva ešte 18 minút. V hlave vtedy trénera Vancouveru Mika Keenana skrsla myšlienka,že by mohol odvolať brankára. Tak aj urobil. Stiahol Gartha Snowa a poslal do hry ďalšieho korčuliara. Stav bol vtedy 3:1 pre Toronto a Canucks dostali výhodou presilovky. Nakoniec to však nebolo nič platné, hostia vyhrali 5:1.

Obrancovia

Týmto opúšťame bránkovisko a presúvame sa k obrancom.

Nie sme si úplne istý či vám niečo hovorí meno Jim Thomson. Thomsona by smelo mohol charakterizovať výrok – radšej 29-krát prihraj ako raz vystreľ. Napriek tomu sa Thomson tešil povesti ofenzívneho obrancu. Pomerne pravidelne si pripísal v sezóne cez 20 asistencií. Asi neprekvapí fakt, že práve Jimmy-boy drží rekord hráča, ktorý zaznamenal v sezóne najviac bodov bez toho aby čo i len raz vystrelil, respektíve strelil gól. V sezóne 1947-48 nazbieral 29 bodov za 0 + 29.

Paul Coffey. Neskutočný korčuliar a famózny strelec. Jeho 48 gólov v sezóne je stále rekordom NHL. Najviac gólov v zápase z pozície obrancu však zaznamenal niekto iný. A nebol to ani MacInnis, Green, Orr alebo Karlsson. V roku 1977, dňa 2. februára, sa k veľkému výkonu hecol Ian Turnbull. Zaznamenal 5 gólov. Maple Leafs roztrhali v tomto súboji Red Wings 9-1.

Nie vždy sa však obrancom iba darí. Na isté momenty v kariére by najradšej zabudli predovšetkým dvaja borci. Dougy Wilson a Chris Butler. Obom sa podarilo si pripísať do tabuľky pravdy záporných 7 bodov počas jedného večera. Nešťastník Doug Wilson tento výkon predviedol v zápase proti Calgary Flames. Podobne ani Chris Butler sa asi nebude na staré kolené vnúčencom pri kozube chváliť výkonom zo zápasu jeho Sabres proti bostonským medveďom.

Naopak pekný výkon sa podaril Tomovi Bladonovi, ktorý si pripísal rovných + 10. Stalo sa tak v zápase Clevelandu proti Philadelphii. Najviac mínusiek v sezóne zaznamenal Billy Mikkelson, - 82. V sezóne 1974/1975 asi jeho trénera pekne klepalo vždy, keď vykorčuľoval na ľad. Naopak pri takom Larrym Robinsonovi všetko plynulo ako malo. Svedectvom je aj jeho +730 po poslednom zápase kariéry. Neuveriteľné. Mikkelson vidíš to číslo?

Do útoku

Prejdime teraz do útoku.

Aj keď je výkon obrancu Toronta Turnbulla vskutku fenomenálny, pre kapitána výberu Kórei to nie niečo čo by ho vyviedlo z rovnováhy. Tento chlapík totiž zaznamenal v jednom zápase presne 10 hattrickov. Áno je rozdiel dať 30 gólov proti „panáčikovému“ výberu Vietnamu a iné borcom Red Wings ale aj tak. 30 gólov je stále 30 gólov. Song-Dong Hwan však doprial radosť aj svojím spoluhráčom. Zaznamenal totiž aj 4 asistencie. Nie mnoho ale aspoň niečo. Škoda, že sa v tomto zápase nehádzali čiapky po každom hattricku na ľad. Možno by bolo v hľadisku práve toľko čiapok koľko padlo hattrickov.

Z iného súdka je rekord Kena Doratyho. S istou dávkou fantázie by sa dal rekord Song-Dong Hwana prekonať. Stačí obranná stratégia Vietnamu a mooožno sa toho dočkáme. Doratyho rekord bude už ťažšie prekonať. Tento chlapík zaznamenal totiž hattrick v predĺžení. V jednom. Kedysi totiž v NHL platilo, že sa nehralo na rýchlu smrť ale proste sa odohralo celých 10 minút bez ohľadu na to či niekto skóroval raz, dvakrát alebo dokonca trikrát. To využil na zápis do histórie Ken Doraty, ktorý strelil 3 góly.

Keď už je rekord o hattrickoch... Ten najrýchlejší stihol zaznamenať Thomas Meeker. Trvalo mu to presne 15 sekúnd. Tento rekord bol dosiahnutý v súťaži NCAA presne 12. decembra 1955. Udialo sa to v zápase medzi Clarkson University a Hamilton College, ktorý skončil výsledkom 18:2. Meeker skóroval v čase 19:18, 19:28 a 19:33. Traduje, sa že Slovinec Albin Felc dosiahol hattrick údajne už za 9 sekúnd. Bohužial iba traduje a bohužial iba v Slovinsku. Pre nás ostáva rekordom Meekerov výkon.

Možno ešte impresívnejší výkon predviedol C.J. Young. Síce mu to trvalo o niečo dlhšie ale je pravdou, že tento borec dosiahol 3 góly v oslabení. Rekord je taktiež zo súťaže NCAA. Tentokrát sa jednalo o tímy univerzity Harvardu a tímu z Darthmounthu. Toto bol učebnicový príklad do...babranej presilovky.

Najrýchlejší hattrick obrancu sme zaznamenali celkom nedávno. Presne 15. decembra. Patrí Fínovi s menom Jahu Leimu. Tri góly strelil za 44 sekúnd, čo je na obrancu fantastický počin. Napomohla tomu presilovka 5-3 pre tím Pelicans Lahti. Posledný gól musel ešte odobriť videorozhodca ale nakoniec spokojný Leimu o svoj rekord neprišiel.

Zaujal aj výkon ďalšieho Slovinca. Tomaž Razingar, ktorý je známy aj slovenským fanušíkom, zaznamenal 2 góly v oslabení 5:3 za 28 sekúnd. Našťastie, nie proti našej reprezentácii. Zatiaľ.

Keď už sme pri rekordoch ako kto a ako rýchlo niečo dosiahol treba spomenúť aj neznámeho hráčika, Tommyho McInroya. Tento rekord je už trošku „zaprášený“. V zápase hranom v roku 1939 medzi výberom Veľkej Británie a Maďarska otvára McInroy skóre už po 5 sekundách hry. Okrem toho, že to bol otvárací gól stretnutia bol aj jediným gólom v zápase. Rozhodne sa na tento zápas nevyplatilo meškať. Jednalo sa o najrýchlejší víťazný gól v histórii.

Čo sa týka sezónnych priemerov tak iste, rekordná seźona Gretzkého s 215 bodmi v Edmontone ostane asi najlepším výkonom ešte pekne dlho. Ak sa vôbec niekto niekedy aspoň k takýmto číslam priblíži. Jestvujú ale aj borci s lepším zápisom. Pravda nie z NHL alebo podobne kvalitnej súťaže. Chlapec je len z III. nórskej ligy ale zaznamenať v sezóne, v ktorej odohráte 21 zápasov 226 bodov je chválitebný počin. Nastrieľal 116 gólov a k nim pridal 110 asistencií. Tomu sa hovorí vydarená sezóna. Takéto čísla svietia pri mene Jari Kesti.

Alexej Kovalev bol vždy tak trochu samorast. Brilantný technik ale aj hráč,u ktorého sa občas veľmi prejavila charakteristická črta ruských hokejových bohatierov - pohodlnosť. V prípade tejto perličky hrá opäť jednu z hlavných úloch aj Mike Keenan a jeho povedzme nie práve najštandartnejšie metódy. Domáci zápas Rangers sa pomaly prehupol cez polovicu a Keenan reve po Alexejovi nech už ide striedať. Ten má opäť jeden so svojích dní. Striedanie pretiahne o pár sekúnd čo Keenena vytočí do vývrtky. Pri ďalšom pokuse o striedanie Kovaleva doslova vyženie na ľad. Situácia sa niekoľkokrát zopakuje a ice-time utešene narastá. Zaujímavo pôsobí, že Kovalev počas tohto najdlhšieho striedania zaznamenal aj gól. Odhaduje sa, že toto stiedanie mohlo trvať viac ako 5 minút, fanušíkovia Rangers uvažujú o 7 minútach no a Keenan napočítal minút 10. Nech je ako chce práve toto striedanie bolo tým najdlhším v NHL.

Je Vám známe meno Chris Nilan? Nie? Však tu hovoríme takmer o účastníkovi All-star game! A navyše aj držiteľovi rekordu NHL! Samozrejme rekord nie je v žiadnych ofenzívnych štatistikách. Spomínaný Chris sa pekne vyfarbil v zápase Bruins proti Hartfordu Whalers. Tento hráč totiž zaznamenal až 10 samostatných trestov. Toto je samozrejme rekordom NHL. A účasť v Zápase hviezd? No toto bol výstrelok „Mad“ Mika Milburyho, ktorý ho nominoval aj keď Nilan získal v celej sezóne len 15 bodov ale za to až 277 PIM. Avšak na veľkú smolu ho práve v čase konania All-star game zastihli problémy s členkom a tak neborák Nilan prišiel o takýto highlight kariéri. Pekná smola.

Ak bol Nilan pomerne divokým hráčom presným opakom bol Butch Goring. Tento gentleman strávil na trestnej lavici iba 102 minút. Akyste sa nájdu aj borci s menšou porciou ale ťažko bude niektorý  z nich mať odohratých viac ako 1107 zápasov v NHL. V priemere si išiel posedieť na trestnú lavicu každých 22 zápasov.

O Gretzkym ale aj iných hokejových superstars sa zvyklo hovoriť, že pri nich by nastrieľal aj požiarny hydrant 50 gólov v sezóne. Možno by nám to vedel potrvdiť Bernie Nicholls. Práve príchod Wayna mal na jeho hru impozantný vplyv. Totiž. Po príchode božskej 99-tky stúpla v nasledujúcej sezóne produktivita Nichollsa o 72 bodov, čo je opäť rekordom NHL.

Milan Nový. Vynikajúci strelec, ktorý si odskočil do NHL len na pár chvíľ no aj tak zaznamenal doteraz platný rekord súťaže. Je to totiž hráč, ktorý získal najviac bodov, a ktorý odohral iba jednu sezónu v NHL. V drese Capitals skóroval 18-krát a pridal aj 30 asisitencií. Po sezóne sa však zbalil a po klziskách NHL sa už viac nepreháňal. Je to škoda veď napríklad za Kladno dokázal v 44 zápasoch nastrieľať aj 59 gólov.

Marek Žubor

Marek Žubor

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár