Kto by vyhral hokejovú Zlatú kopačku?

11.03.2016 / Peter Vretenička
Tomáš Záborský, jeden z najlepších eurostrelcov sezóny. (photo: SITA/Jozef Jakub)

Tomáš Záborský, jeden z najlepších eurostrelcov sezóny. / (photo: SITA/Jozef Jakub)

Vedci z našej redakcie zistili, že Ligu majstrov si 99% ľudí spája s futbalom. Zvyšné percento si ju podľa všetkého spája s nabrúsenými korčuľami, keďže pred mesiacom skončil druhý ročník jej hokejovej verzie. Niekto tomu hovorí kopírovanie, niekto inšpirácia. Ale, to teraz nie je podstatné. Skúsme sa zamyslieť, čo by ešte mohla IIHF preniesť z trávnikov na klziská. Moja fantázia na rozdiel od Európskej únie nemá hranice, takže ma napadla silná myš, za ktorou prišla lienka, čím vznikla myšlienka. Položil som si teda podivnú otázku: Keby má Zlatá kopačka hokejovú verziu, ktorý kanonier by ju vyhral? 

Zlatá kopačka pre hokejistu

Táto otázka ma fascinovala natoľko, že som ihneď začal pátrať po odpovedi. Pre vysvetlenie, Zlatá kopačka je futbalové ocenenie, udeľované najlepšiemu strelcovi európskych ligových súťaží. Pri zostavovaní jej poradia sú zvýhodnené ligové súťaže vo futbalovo vyspelých krajinách, keďže počet gólov sa násobí príslušným koeficientom, určeným podľa umiestnenia krajín v rebríčku UEFA.

Priznám sa, ja nie som UEFA, preto som z toho zbytočne nevyrábal vedeckú štúdiu. Slabšie ligy som jednoducho nedemokraticky odignoroval. Do úvahy som zobral sedem líg, ktoré sú v našich končinách považované za najsilnejšie – KHL, SHL, Liiga, NLA, DEL, Tipsport extraliga a Tipsport liga. Poradie určil počet gólov po základnej časti, ktorá vo väčšine líg vyvrcholila v posledných dňoch. Poďme si teda spoločne pozrieť, pätnásť najlepších kanonierov európskych hokejových líg. 

 

Meno

Tím

Zápasy

Góly

1.

Sergej Moziakin 

Metallurg Magnitogorsk 57 32

2.

Nigel Dawes Barys Astana  55 31

3.

Lukáš Hvila Banská Bystrica 49 29

4.

CharRau SaiPa 60 28

5.

Tomáš Záborský IFK Helsinki 55 27

6.

Lino Martschini  EV Zug  50 26

7.

Frederik Petterson HC Lugano 50 26

8.

Patrick Reimer Nurnberg Ice Tigers 52 26

9.

Matt Ellison Dinamo Minsk  54 26

10.

Julien Sprunger  Fribourg-Gotterón  43 25

11.

Dominik Kubalík HC Plzeň 48 25

12.

Damien Fleury Schwenninger Wild Wing 52 25

13.

Anatolij Golyšev Avtomobilist Jekaterinburg 56 25

14.

Aaron Gagnon Lukko Rauma 60 25

15.

Auston Matthews  ZSC Lions 36 24

Sergeja Moziakina týmto oficiálne vyhlasujem za víťaza hokejovej verzie Zlatej kopačky. Som presvedčený, že presne toto ocenenie mu chýbalo doma vo vitrínke. Všetko teda šťastne skončilo, vyhral to hráč z KHL, čím táto liga opäť potvrdila svoju dominanciu na európskom hokejovom trhu. Zo sledovaných líg nemá v prvej pätnástke zástupcu iba SHL, kde vyhral korunku pre kráľa snajprov 22-gólový Nick Johnson z Brynäsu.

Aj dvaja Slováci

Pre nás je zaujímavé a možno potešiteľné, že v prvej päťke nájdeme hneď dve slovenské mená. Z fínskej Liigy sa na piate miesto prestrieľal Tomáš Záborský, Lukáš Hvila obstál dokonca ešte lepšie. Bystrický útočník sa prególoval na tretiu pozíciu, hneď za hviezdy ruskej nadnárodnej súťaže. Zároveň je jediným strelcom Tipsport ligy, ktorý sa zmestil do tejto prestížnej európskej spoločnosti.

Toto je posledný odsek, čiže záver tohto nadbytočného článku sa neodkladne blíži. Nastáva tak najvyšší čas, vrátiť sa na jeho začiatok. Konkrétne k hokejovej Lige majstrov. Zaslúžite si totiž vedieť, že najlepším slovenským strelcom v jej tohtoročnej edícii bol Jiří Bicek, ktorý počas štyroch zápasov v košickom drese skóroval päťkrát. Teraz už viete všetko, článok sa môže skončiť. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár