Šou načinaeťsa. Kto vyzve nórskeho génia?

11.03.2016 / Tomáš Kolár
Anand Viswanathan (vľavo) proti Levonovi Aronianovi (s hlavou v rukách) hrajú šach. (photo: SITA/Nick Soland/Keystone)

Anand Viswanathan (vľavo) proti Levonovi Aronianovi (s hlavou v rukách) hrajú šach. / (photo: SITA/Nick Soland/Keystone)

Dnes sa v Moskve začína takzvaný turnaj kandidátov, ktorý od roku 1948 určuje toho šachistu, ktorý vyzve aktuálneho majstra sveta. Tentokrát bude o možnosť súperiť s najlepším šachistom súčasnosti, ak nie celej histórie Magnusom Carlsenom, osem veľmi silných veľmajstrov. Kým víťaz slovenských volieb, minimálne prvá strana v poradí, sa dala predpokladať s viac ako stopercentnou istotou, na to, kto v novembri v New Yorku vyzve fenomenálneho Carlsena nevedia poriadne odhadnúť ani najfundovanejší odborníci.      

Vyrovnané pole                     

Dôvod je jednoduchý: štartové pole je mimoriadne vyrovnané, rozdiel v ELO bodoch (šachový koeficient) medzi prvým nasadeným naturalizovaným Američanom s talianskymi koreňmi Fabianom Caruanom (2794) a posledným ôsmym Petrom Svidlerom (2757), sedemnásobným ruským šampiónom, je zanedbateľných 37 bodov. Nejde však len o veľmi podobné šachové koeficienty, ale hlavne o skutočnosť, že v poslednom čase nikto, dá sa povedať, že vrátane úradujúceho svetové šampióna (samozrejme v jeho prípade sú štandardy postavené na inej úrovni), nepreukazoval konzistentne dobrú formu.

Momentálna svetová trojka Fabiano Caruana mala vynikajúci rok 2014, kedy si mladý Američan/Talian držal rating dlhodobo nad 2820, avšak minulý rok nenadviazal na tieto výkony. Ind Anand, ktorý vyhral posledné dva kandidátske turnaje a dvakrát sa neúspešne snažil vziať šachovú korunu z Carlsenových pazúrov, sa v poslednej dobe prezentuje veľmi nevyrovnanými výkonmi. Vyhlásený útočník z Bulharska Veselin Topalov síce v roku 2015 hral veľmi dobre, ale jeho dosiaľ jediný turnaj v tomto roku v klasickom šachu na London Chess Classic sa skončil katastrofálne - z deviatich partií päť remizoval a štyri prehral.

Ďalší Američan s typicky neamerickým menom Hikaru Nakamura je ďalší vyhlásený šachový agresor, ktorý často v partiách ide až za zdravú hranicu rizika. Ak by sa však stal vyzývateľom Carlsena práve on, dá sa predpokladať pomerne jednoduchá záležitosť, berúc do úvahy katastrofálnu Nakamurovu štatistiku proti Carlsenovi v klasickom šachu. 0:13! Arménsky sympaťák Levon Aronian bol pomerne dlho neohrozená svetová dvojka, avšak aj jemu forma klesla, jeden čas dokonca vypadol z TOP 10, ale v posledných mesiacoh sa opäť ženie vpred, preto s ním určite treba stále počítať.                         

Pre atraktívnosť novembrového zápasu o svetového šampióna by bolo najlepšie,ak by turnaj vyhral jeden z trojice Peter Svidler, Anish Giri alebo Sergej Karjakin. Karjakin preto, že je ambiciózny a neraz vyhlásil, že sa raz jednoducho musí stať majstrom sveta a Svidler s Girim preto, že sú asi jediní hráči, ktorí nemajú s Carlsenou nepriaznivé skoré - Giri jedna výhra, trinásť remíz, jedna prehra a Svidler dokonca 3 výhry, 11 remíz a 2 prehry. Pre ruské farby tiež bude hovoriť domáce prostredie, hoci to sa môže ukázať aj ako dvojsečná zbraň.                        

Môj osobný tip je Giri alebo Caruana, ale vzhľadom na návrat stratenej formy by mohla prísť aj Aronjanova chvíľa.

Šou načinaeťsa!

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár