Futbal Made in China

12.03.2016 / Richard Hanzlik
Alex Teixiera je ďalším Brazílčanom, ktorý sa presťahoval do Číny. (photo: SITA/AP Photo/Color China Photo)

Alex Teixiera je ďalším Brazílčanom, ktorý sa presťahoval do Číny. / (photo: SITA/AP Photo/Color China Photo)

Predstavte si, že ste pomerne mladý človek, ktorého pracovná kariéra trvá od 10 do 20 rokov. Taká tá ozajstná, ktorá je pomerne dobre platená. Po nej si musíte nájsť novú prácu, prípadne sa obšmietať okolo tej, ktorú ste robili dovtedy, pokiaľ vás nenahradil niekto mladší. A aby som nezabudol, pred štartom svojej kariéry ste sa pravdepodobne sústredili iba na ňu, ostatné veci išli bokom.

Máte tri možnosti

Vtedy máte tri možnosti, ku ktorej skupine ľudí sa prikloníte. Sú takí, ktorí chcú dobre zarobiť, ale okrem pohľadu na výplatnú pásku by radi vyryli svoje meno niekam inam ako na stôl v obľúbenej krčme. Takže sa snažia zamestnať vo firme, ktorá niečo znamená a ukázať, že majú väčšieho pracovného ducha. Druhý typ ľudí má na saláme renomé a stačí im naložený účet, aby sa po konci krátkej kariéry nemuseli tváriť, že zedli celý svet, ale že svet zedol im. Tretia kategória sú politici, ktorí od svojich 13-ich rokov túžia po tom, aby sa prefrckali do parlamentu a odišli z neho až keď z nich bude Figeľ.

Takto funguje futbalový svet. Samozrejme, o pár finančných úrovní vyššie je ten za hranicami. Ak hrávate v jednej z TOP svetových líg, ľahúčko vám stačí pár rôčkov na zabezpečenie seba, svojho syna, jeho frajerky a jej nenažranej tety. Viď všetky tie Instagramy hráčov klubov, ako napríklad Southampton, kde sa hráčom o Chelskis výplatách môže len snívať. A stále im to stačí na nejaké to Bentley, haciendu na kraji mesta a silno zaľúbenú bzdošku, ktorú si na ostrovy musel tiež importovať. Doslova krásny život, prestížna liga, každoročné súperenie s najlepšími a posúvanie vlastného maxima.

Peniaze po čínsky

Až kým na dvere nezaklope, resp. cez komín do domu nevlezie malý, žltý agent klubu z Číny, že vám dá ročný plat 10 mil. euro po zdanení. Cca toľko, koľko berie Neymar. Nevadí, že budete hrať v klube, ktorého názov pripomína skôr jedlo s ryžou a je to tak ďaleko, že s vami tá nová frajerka nepôjde, ani keby ste jej kúpili ďalšie auto. Áno, bude aj Liga majstrov. Ale jej ázijská verzia. Aj to už stihli okopírovať. Na LTVS 7 ju komentuje Štefan Hríb so Štefanom Harabinom každú prestupnú stredu od 3.20 ráno. Takže suma sumárum, peňáze budú, v novej lige budete považovaní za malého Boha, autíčka stále budú, ale na repre radšej zabudnite a po polroku budete žobrať, aby ste sa z toho zajateckého tábora mohli vykúpiť a ísť zase kopať do Európy.

Lákaniu ryžodolárov neodolal Jackson Martinez z Atletica Madrid (42m €), Ramires z Chelsea Londýn (25m €), Gervinho z AS Rím (18m €), Paulinho z Tottenhamu (10m €), alebo takmer hotová posila Liverpoolu Alex Teixeira (38m €). Že samí Brazílčania? Čína len preladila z tretieho sledu hráčov tejto krajiny na vyšší level. Duša profesionálneho futbalistu krváca, keď sa so svetovým futbalom lúčia hráči, ktorí ešte mali čo-to dokázať. A to ešte Wayne Gretzky Rooney odmietol zimný prestup, po ktorom by zarábal toľko, že z toho prišlo zle aj Piersovi Morganovi a Daňovému úradu v Bratislave aj Menčestri.

Lebo politika

Čo za tým je? Politika. Nič iné. Pavol Frešo sa rozhodol posilniť vplyv futbalu v krajine Veľkého čínskeho múru. Krajina má problém dostať sa na svetový šampionát a nepotrvá dlho, dokým bude sama jeden taký hostiť. A na to potrebuje hráčov. Keďže v Číne majú deti futbal tak hlboko, ako sa len dá a navyše sú pomerne dosť tlsté, prišiel prezident Xi Jinping (ďalej už len XiXi) s myšlienkou hviezdnych futbalových ambasádorov. Rovnako, ako má MLS Beckhama, Henryho, Villu a pred časom aj Adama Nemca. Dobrí hráči zvýšia aj úroveň miestnej ligy a bohaté korporácie budú viac ako ochotné investovať do športu a nie len do tovární na ajfóny, vďaka čomu získajú dobré kontakty s vládou pána Xi. To nevymyslí ani pán Fi. Čínske peniaze nespia a sú zaujímavé pre celú Európu. Hovoriť o tom by mohli v Slávii Praha alebo Sochaux (čítaj Sošó). Čaká sa len na to, kedy čínski investori vstúpia aj do Premier League.

Svet sa pomaly začína strachovať pred čínskou armádou peňazí. Aj Wenger sa obáva momentu, kedy jeden z klubov ponúkne za svetového hráča 100 mega Evri. Šuškalo sa aj o Oscarovi, ale potom ho dostal DiCaprio. Lebo, ako všetci vieme z Kažiho učebnice ekonómie pre mladých sociálnych demokratov, ak na trhu existuje aspoň jeden blbec ochotný platiť hráčom a za hráčov prehnané sumy, musia tak robiť aj iné kluby a futbalová inflácia tu bude skôr, ako posledný utečenec prelezie Kaliňákov plot. Teda nie, že by prachy za televízne práva v Premier League nerobili to isté, ale pri tom koryte sa ujde pekná kôpka aj tým menším. Otázka je, ako vážne to Xi s touto revolúciou myslí a či sa o pár rokov nebudeme musieť pozerať na najlepší svetový futbal s posunom 7 hodín. Japonci to už pred rokmi skúšali a po čase zase presedlali na tunovanie áut a ping-pong.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár