Francúzska biatlonová nadvláda

15.03.2016 / Tomáš Kolár
Najväčšie hviezdy MS v biatlone. Francúz Fourcade (vľavo) a legendárny Ole Einar Bjoerndahlen (photo: SITA/Vegard Wivestad Grott /NTB scanpi)

Najväčšie hviezdy MS v biatlone. Francúz Fourcade (vľavo) a legendárny Ole Einar Bjoerndahlen / (photo: SITA/Vegard Wivestad Grott /NTB scanpi)

Vrchol sezóny majú za sebou najlepší bežci na lyžiach, ktorí vedia aj sem-tam trafiť nejaký ten terč či už ležmo alebo postojačky. Nórske stredisko Holmenkollen, ktoré je predmestím Osla, pripravilo v krajine, kde je biatlon mimoriadne populárny, skvelé podmienky a atmosféru nielen pre samotné preteky, ale aj pre avizovaný odchod zo scény žijúcej legendy a nepopierateľnej ikony svojho športu Oleho Einara Bjoerndalena.                                                                                                        

Štyri kovy, Ole!    

Nekorunovaný biatlonový kráľ mal skvelý vstup do tejto sezóny, keď vyhral hneď prvé preteky, ale následne sa mu aj vplyvom zdravotných problémov prestalo dariť. Formu však načasoval skvele, keď z piatich štartov sa mu podarilo získať bronzovú, dve strieborné a tiež prispel k nórskej zlatej medaile v štafete mužov. Pre Oleho to bola jubilejná dvadsiata zlatá medaila zo svetových šampionátov, čím opäť navýšil náskok na čele jednej z nespočetného množstva jeho historických rekordov.   

Francúzska žatva              

Výborný výkon štyridsaťdvaročného matadora však ostal v tieni francúzskeho expresu menom Martin Fourcade, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá aj piatu sezónu v rade. 27-ročný rodák z Perpignanu získal štyri zlaté a jednu striebornú medailu, čím jednoznačne potvrdil, že je momentálne neohrozené svetové numero uno.        

Ženská časť lyžiarskeho pelotónu priniesla vyrovnanejšie súperenie, hoci líderka tiež pochádza z krajiny galského kohúta. Marie Dorin Habertová vyhrala dve zlaté individuálne medaily, zlatú a striebornú medailu v zmiešanej štafete a po jednej striebornej a bronzovej medaile. Mimoriadne úspešný šampionát má za sebou aj  nemecká reprezentantka Laura Dahlmeierová, ktorá vystúpila na bedňu až päťkrát.   

Nespokojní Rusi, Česi                  

Najväčším prekvapením šampionátu je určite bronzová medaila Kanady, hokejovej veľmoci, ktorá nikdy nevynikala lyžiarskymi celebritami. Na druhej strane, s majstrovstvami určite nebudú spokojní naši západní susedia ani ruský medveď. Gabriela Soukalová je na čele svetového pohára, ale napriek tomu sa najviac k medailovej priečke priblížila až v posledných pretekoch s masovým štartom, kde skončila na nepopulárnej bramboračke. Rusi tiež zaostali za očakávaniami, hlavne od druhého muža svetového pohára Antona Šipulina sa čakalo viac ako jedno piate miesto. 

Zatiaľ nezodpovedanou otázkou práve skončených MS ostáva, či Bjoerndalen naozaj skončí kariéru, alebo sa ešte nechá prehovoriť a po sezóne napíše ... to be continued. Výsledky na domácej nórskej pôde jasne ukázali, že stále nato má napriek tomu, že niektorí súperi by mu mohli byť synátormi.

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár