Poprad a Zvolen nech hrajú v playoff proti sebe každý rok

18.03.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Poprad vyhral Game 7 vo štvrťtinále 2015. (photo: SITA/Ján Viazanička)

Poprad vyhral Game 7 vo štvrťtinále 2015. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Mám návrh: Poprad a Zvolen by mali hrať proti sebe sériu playoff každý rok, až kým to ich a nás neomrzí. Už druhý rok po sebe robia z vyraďovačky o pohár Richarda Lintnera kovbojku, aká u nás nemá páru.

Zvolen - Poprad 2015, Premiéra

Pred rokom to celé začalo. Vo štvrťfinále sa stretli bryndziari s kamzíkmi, lebo ich po základnej časti delil len jeden bod. Zvolen mal 99, Poprad 98, sedeli vedľa seba na 4. a 5. mieste hoci v prvej fáze súťaže vyhrali Tatranci 5 zo šiestich vzájomných zápasov. Ozajstná zábava sa ale začala až v playoff.

Hovorí sa, že dobrá playoff séria sa začne, až keď jeden z tímov prehrá domáci zápas. Ideálne vyššie nasadený, nech je väčšia sranda. Pred rokom vyhral Poprad hneď prvý zápas vo Zvolene 4:3 a predznamenal divočinu. Zvolenu netrvalo dlho a vrátil sa do série dvoma tesnými výhrami, tesnými preto, lebo tí dvaja v posledných dvoch rokoch v playoff ani inak nevedia. 2:1 doma a 3:2 po nájazdoch v Poprade prehodili výhodu zvanú momentum na stranu tímu s jedným domácim zápasu v rukáve navyše.

Poprad síce doma vyhral 3:1 - jediný zápas z desiatich, čo tí dvaja spolu za jeden a pol série odohrali, po domácom úspechu v predĺžení (4:3 pp) mali postup do semifinále na dosah vo Zvolene. Do skúsených rúk to ale zobral Arne Kroták, v šiestom zápase zabrósil hetrik (PP vyhral 5:4) a zaslúžil sa o Game 7. Tých máme stále žalostne málo, žiadali by sa 3 - 4 per sezóna. Keď ale prví dvaja vyhrajú semifinále na nulu, prílišná frekvencia vyrovnaných sérií asi nehrozí.

Game 7 pred rokom v sérii roka trvala donekonečna. Pamätám sa, ako keby to bolo včera. Bol som pozerať squashové majstrovstvá republiky v Bratislave, notifikácie z aplikácie so športovými výsledkami nechodili. Jeden z divákov po dlhom čase utrúsil, že sa chystajú nájazdy, zhrčili sme sa okolo jeho smartfónu s live streamom viacerí. Richard Rapáč rozhodol, že eufória zavládla v kabíne hostí. Vyhrať siedmy zápas na nájazdy vonku nepochybne urobilo sezónu v Poprade úspešnou.

Poprad potom vo východniarskom semifinále nestačil na lokálneho dominátora, Košiciam podľahol v piatich zápasoch podobne hladko, ako štandardná opozícia premiérovi v poslednom týždni.

Zvolen - Poprad 2016, Odveta

V aktuálnom ročníku hokejisti začali tam, kde vlani skončili. Zvolen síce skončil po základnej časti tretí s 89 bodmi, Poprad ale získal o dvadsať menej a bol šiesty. Zo šiestich spoločných zápasov medzi septembrom a februárom vyhral tentokrát Zvolen štyri, bolo to teda skoro presne tak, ako vlani, ibaže úplne naopak.

Vyraďovací turnaj začal (ako sa hovorí) Pod pustým hradom dvoma výhrami domácich a pod Tatrami prišla včera výhra východniarov. Mohlo by sa zdať, že podľa porekadla spomínaného vyššie, séria sa ešte ani poriadne nezačala. Každé pravidlo musí mať výnimky, podľa mňa je bitka v posledných dvoch rokoch tradičných súperov hodná drobnohľadu od začiatku aj v sezóne 2016. Ide totiž o nefalšovanú odvetu za minulý rok. V ročníku, kedy Košice ani Nitra neprehrali v prvom kole ani zápas a medzi sériami majú 10, resp. 12-dňovú pauzu, si aspoň obaja užijú pozornosť, akú si zaslúžia.

Zvolen mal prvé dva zápasy doma, obidva tentokrát vyhral, aj keď oba až v predĺžení. Zápas číslo dva bol spomienkou na siedmy zápas spred roka, s jemne odlišným detailom. Kamil Brabenec (ku ktorému mám odjakživa citový vzťah, pred 20 rokmi ma v Košiciach basketbaloví spoluhráči prezývali podľa jeho otca, slávneho basketbalistu) po pár sekundách overtimu vsietil jediný gól zápasu. Poprad mohol byť zdanlivo zlomený, prehrať dva zápasy, v ktorých bol taktoblízko úspechu, zabolí.

Neboli by to ale tvrdí kamzíci spod Tatier, keby sa po nepríjemnostiach položili. Včera zohrali zápas, ktorý musel zdvihnúť počúvanosť Rádia Regina o niekoľko významných percentuálnych bodov. RTVS na Dvojke vysielala Trenčín s Bystricou, Facebook v druhej tretine zaplavili screenshoty s vývojom zápasu a rádio vzrušený hlas komentátora. Poprad vyhrával po prvej tretine 3:0, v druhej bolo po desiatich minútach zrazu 3:5. Dobrý kus poslednej som počúval v rádiu cestou domov aj ja. Jozef Jarkovský je môj obľúbený rozhlasový komentátor, našťastie sedel s mikrofónom za hokejom v Poprade on.

Tatranci otočili v poslednej tretine na 6:5 a hoci za posledných sedemnásť minút nepadol žiadny gól, bol to zatiaľ Zápas roka, aspoň čo sa playoff časti týka. Na jednu stranu mrzuté, že sme ho nevideli v televízoroch, na stranu druhú možno aj dobre. Štvrtý zápas odvysielajú na Dvojke dnes a myslím si, že je to must-see televízia. Hokej, ktorý musíte vidieť.

Nech to aj skončí, ako chce, želám si, aby sa títo dvaja znova dopracovali ku Game 7. Nech sa zocelí rivalita, z ktorej budú môcť fanúšikovia profitovať mimoriadnymi zážitkami aj v nasledujúcich sezónach. Hokejová liga ich potrebuje.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.