Pondelkové Tréneroviny - Aká krajina, taká liga

21.03.2016 / Richard Hanzlik
Druhý s tretím v najlepšej lige, na akú môžete na Slovensku ísť. (photo: SITA/Marko Erd)

Druhý s tretím v najlepšej lige, na akú môžete na Slovensku ísť. / (photo: SITA/Marko Erd)

Nedeľný TV šláger Slovan - Myjava ma prinútil zamyslieť sa nad tým, prečo to celé vyzerá ako prenos zápasu niekde z predmestia Ulambátaru. Náš futbal sa za tie roky od rozdelenie krajín pohol míľovými krokmi, akurát, že smerom tam, kam slnko veru nesvieti. Preč sú vypredané štadióny a našľapané súboje o titul, kvalitní hráči a sila celej ligy. Rok od roka je slabšia, vytrácajú sa z nej tradičné kluby a na ich miesta sa tlačia menšie mestá s nie tak silnou tradíciou a diváckym zázemím. To samozrejme nie je ich chyba.

Zrkadlom celého úpadku je podľa štatistík najúspešnejší slovenský klub z hlavného mesta. Nemá vlastný štadión, hráva na mieste, kam by ste neposlali ani svojho psa vykonať veľkú potrebu, každého pol roka prestavuje káder a celé sa to odohráva pred kulisou s početnosťou návštevy lepšieho dedinského zápasu. Podoba s vládou a stavom tejto krajiny je čisto náhodná. Okrem kradnutia tu nefunguje nič a futbal nemôže byť výnimkou.

V predšibačkovom kole, po ktorom nasleduje reprepauza sa možno misky titulových váh pohli zásadným rozdielom v prospech Trenčín, a.s. Ten nezaváhal proti Podbrezovej, zatiaľ čo jeho nádejný prenasledovateľ doma padol proti Myjave. Gólovú a bodovú erupciu konečne zaznamenala Žilina, ktorá zdemolovala Moravce. Titul najhoršieho mužstva jari teda elegantne hodila na Senicu aj vďaka tomu, že ju doma dal dole lačný Ružomberok. V diváckom šlágri kola utrpela výhru Trnava a smutná domov odchádzala Dunajská Streda už v sobotu večer. Bodku kola zaobstaral boj o záchranu a remíza Skalice s Michalovcami. Bezgólová. Sedem z dvanástich mančaftov teda na strelcoch gólov ušetrilo. 

MŠK Žilina - ViOn Zlaté Moravce 6:0, 966 divákov

Do druhého setu súper už nenastúpil. Žilina po pohárovom víťazstve nad Dunajskou pokračovala v trende a Moravciam nedala žiadnu šancu. Tie však vyzerali na to, že žiadnu ani nechceli a boli domácim veľmi spoľahlivým fackovacím panákom. Optimista by povedal, že nebyť tých šiestich gólov tak to bol vyrovnaný zápas. Ale nestalo sa a Žiline konečne vyšlo to, čo od začiatku jari neprichádzalo. Že sa deje niečo fakt nevídané zistíte, ak v zápise vedľa mena Filip Hlohovský svietia tri góly. Len je škoda, že v hľadisku to vyzeralo, akoby ten Frešo fakt chcel poďakovať všetkým voličom osobne.

FC Spartak Trnava - DAC Dunajská Streda 1:0, 6066 divákov

Stretnú sa dve mužstvá. Jedno vie, čo má hrať a to druhé hrá len to, čo vie, lebo vlastne nevie, čo hrať. To nie je začiatok vtipu, ale bohužiaľ krátke zhrnutie sobotného TV zápasu. Dunajská naozaj vyzerala ako mužstvo, ktoré vie, čo chce hrať a Trnave toto sebaspoznávanie chvíľu ešte potrvá. Veď chalani sa musia zohrať, príprava je iná ako ligový zápas a blablabla. Aj preto v prvých minútach zápasu lopta lietala nad hlavami hráčov viac, ako Kiska za celé svoje funkčné obdobie nalieta na prezidentskom špeciále. Bilingválne gymnázium Ákoša Szárku malo viac šancí, ale efektivita zostala niekde za Dunajom. Dej zápasu najviac ovplyvnila chvíľka kreativity v podaní stopéra Godála, ktorý loptu vyviezol dopredu, tam sa cez Depetrisa dostala až k Halilovičovi a ten chladnokrvne rozhodol. Pri hre Spartaka má človek pocit, že hráči trénujú s pinballovým stolom a taktika “kam sa to odrazí, tam utekajme” sa nie a nie ujať. Ale ide šibačková pauza, treba si oddýchnuť a potom na titul. Ale len do Sládkovičova, nejaké právo sa vždy zíde.

AS Trenčín - ZP Šport Podbrezová 2:0, 1869 divákov

Prvý slovenský futbalový startup si ide za titulom opäť pevným krokom. Po úvodnom zaváhaní so Slovanom sa karta obrátila a Ševelovci hrajú zase to, čo na jar. Séria výhier sa teda naťahuje a už to tak vyzerá, že titul pôjde zase tam, kam chodia všetky Stanley Cupy a Bero si z rúk exprezidenta preberie titul strelec roka. Podbrezová veľa problémov nerobila, aj keď bránila čo to dalo. Ale tlaku sa dvakrát neubránila a jej občasné ofenzívne snahy boli iba spestrením zápasu pre postranného rozhodcu na opačnej strane ihriska. Ale toto pre hostí nie sú zápasy, ktoré rozhodnú v boji o záchranu.

FK Senica - MFK Ružomberok 0:1, 984 divákov

Senica má Šullu, Ružomberok Lačného. Mikrosúboj týchto dvoch vlastne rozhodol o zápase. Domáci brankár sa tváril, že vybieha, pri lopte bol skôr Lačný, dal mu to medzi nohy a do prázdnej bránky. Senica sa síce snažila, ale v jedinej gólovej šanci zaváhal stopér Pavlík. A tak nečudo, že na jar získala len chudobné dva body, zatiaľ čo Peckova bandička patrí k mužstvám jari a šplhá v tabuľke vysoko.

ŠK Slovan Bratislava - Spartak Myjava 0:1, 1215 divákov

Nebude náhoda, že Myjava vyhrala na Interi už štyri zápasy po sebe. Keďže nikto okrem Marcela Merčiaka si už detailne nepamätá priebeh predchádzajúcich troch, môžem povedať len to, že tentokrát to bolo úplne zaslúžené. V prvom polčase ukázala Myjava to, čo by chcel hrať každý tím v našej lige. Vysoký rizling na súpera a nejaký ten gól. Ten dal Sládek pod brvno a potom hostia nedovolili Slovanu nič. Nič = nula striel na bránu. Do druhého polčasu nastúpil aj Vittek a hneď v prvej šanci zlyhal. Po ňom trafil brvno Milinkovič a z aktivity belasých už nebolo po zvyšok zápasu nič. Myjava si to takticky ustrážila a Slovan nedokázal vymyslieť nič nápaditejšie, ako Borbélyho funenie do mikrofónu a Muchovu božiu ruku v pokutovom území súpera. Žeby Myjava rozhodla o titule v našej lige?

Skalica - Michalovce 0:0

Zápas o záchranu sa hral v rovnakom čase ako derby o Manchester a tak ho možno nikto ani nevidel. A možno práve preto nepadol ani jeden gól a Skalica nevyužila najväčšiu jarnú šancu na stiahnutie Michalovského náskoku. Hostia nepotrebovali vyhrať okresné kolo matematickej olympiády aby im bolo jasné, že remíza je presne to s čím sa pôjde domov viac ako dobre. Preto mala viac snahy Skalica, ale v útoku chýba kvalita a forma, takže sa nieť čo čudovať, že gól nepadol.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár