Ligový Sunár: Favoriti vybavili štvrťfinále rýchlo a zbesilo

21.03.2016 / Peter Vretenička
Jason Bacashihua z HC'05 iClinic BB ukazuje, akú veľkú šancu mali vojaci z Trenčína proti baranom. (photo: SITA/Tomáš Somr)

Jason Bacashihua z HC'05 iClinic BB ukazuje, akú veľkú šancu mali vojaci z Trenčína proti baranom. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Vitajte, po dvojtýždňovej odmlke je Ligový Sunár späť na vašich monitoroch, aby ste si mohli pozrieť zhrnutie štvrťfinálových súbojov Tipsport ligy. Poniektorí v nich možno očakávali prekvapenie, no nakoniec neprišlo. Asi zmeškalo autobus. Ja som ho zmeškal tiež, preto som musel zostať doma písať tento článok. Snáď si ho stihnete prečítať, veď do semifinále je času dosť. Favoriti vybavili štvrťfinále rýchlo a zbesilo – 4:0, 4:0, 4:1, 4:1. 

Zlatý hetrik má v Košiciach naďalej dvere otvorené

Vedeli ste, že víťaz základnej časti ešte nikdy nevypadol v štvrťfinále? Martinčania to zrejme vedeli a nechceli z úcty k našej lige túto každoročnú tradíciu porušiť. Alebo im vypadnutie zapríčinilo hokejové šťastie, ktoré ich neznáša kvôli tomu, že ich kraj dal svetu Martinku z Turca? Alebo len proste boli slabší ako Košičania. Rozhodnutie nechám na vás, veď žijeme v demokratickej krajine. Zatiaľ! V každom prípade je konečných 0:4 na zápasy pre Martinčanov krutý rezultát, vzhľadom na obraz hry. Favorita dokázali v niektorých momentoch potrápiť, najmä vďaka obdivuhodnej obetavosti. No nakoniec to na historické prekvapenie nestačilo, takže zlatý hetrik má v Košiciach naďalej dvere otvorené.

Hráč série: Všetci zrejme čakáte, že to bude Gabriel Spilar. Skúsim vás teda šokovať tým, že za hráča série označím obrancu Radeka Deyla. Veď, prečo nie? Spoľahlivo bránil a dokázal bodovať v každom zápase. Dokopy si pripísal šesť asistencií! 

Žilinskí vlci už nikoho nepohryzú

Pod Zoborom to po prvom zápase vyzeralo, že budú musieť zviazať Roba Hunu, ktorý sa hetrikom utrhol z reťaze. Ďalšou možnosťou bolo angažovanie Kevina Costnera, aby ich naučil ,,tanec s vlkmi“. Žilinčania ako správne šelmy vrčali, penili a dohrávali každý súboj. Až dva zápasy sa rozhodovali po základnej hracej dobe, no Corgoni mali vždy šťastie pri sebe. Úspešne tak zvládli sériu, ktorá svojim zápasovým nábojom spĺňala kritéria vyraďovacej časti. Judd Čiernavoda to v tom kovbojskom videu asi myslel s titulom naozaj vážne, keďže je s tromi gólmi najlepším strelcom svojho tímu v play-off. Snáď mu nezvlhne pušný prah, lebo stretnutia pod Pustým hradom bývajú poriadne prestrelky.

Hráč série: Henrich Ručkay si pripísal do štatistík iba jediný gól, no bol to ten najdôležitejší. V predĺžení prvého zápasu série. Keby vtedy Nitra nezvíťazila, možno by všetko dopadlo úplne inak. Avšak to sa už nikdy nedozvieme. Navyše svojou úspešnou realizáciou nájazdu v štvrtom zápase definitívne poslal Žilinčanov na dovolenky. 

Aj Poprad je Zvolenský

Zvolenčania mali na Popradčanov ťažké srdce, nakoľko ich v minulej sezóne dramaticky vyradili vo štvrťfinále. Preto im mali teraz čo oplácať. Prvé dva duely rozhodlo pre domácich v predĺžení povestné české šťastíčko. Prvýkrát malo menovku Semorád a druhýkrát Brabenec. V treťom stretnutí sa celé Slovensko presvedčilo, že niekedy je päť gólov za necelých deväť minút menej, než šesť gólov za 60 minút. Zvyšné dva zápasy sfúkli zvolenskí rytieri kamzíkov najprv ako sviečku, a potom ako knôt. Pre Popradčanov tým sezóna vyhasla. Priznám sa, trochu mi je ľúto Arneho Krotáka, ktorý v nedeľu uzavrel svoju 22. sezónu v našej lige. Bohužiaľ, titulu sa stále nedočkal. Celú večnosť čaká aj jeho spoluhráč Štefan Fabian, konkrétne 17 sezón. Prosím vás, vysnívajte im niečo cez Modré z neba, nech sa s Rozborilom cítia ako V siedmom nebi. Nech aspoň na chvíľu zabudnú na toto trpké vyradenie. Avšak úplne najlepšie by bolo zohnať elixír večnej mladosti, keďže Krotákove manévre s pukom ma nikdy neprestanú baviť.

Hráč série: Päť zápasov, päť gólov a štyri asistencie. To je vizitka Lukáša Juríka, ktorý je momentálne najproduktívnejším hráčom play-off. Mimochodom, všimli ste si, že Zvolenčania neustále dvíhajú latku? Posledné tri zápasy dali postupne 5, 6 a 7 gólov, čiže Nitru čaká zrejme osmička. 

V Trenčíne šetria góly na budúcu sezónu

Hovorí sa, že ak chcete postúpiť,  musíte vyhrať posledný zápas série. Presne to sa Trenčanom proti Bystričanom nepodarilo. Bodaj by nie, veď vyhrať štyrikrát s dvoma gólmi v piatich dueloch by nedokázali ani grécki futbalisti. Gólovo mlčal dokonca aj Jožko Stumpel. Séria sa zlomila v treťom stretnutí, ktorý rozhodli až samostatné nájazdy. Ktovie, čo by na to povedali pravidlá NHL, ktoré niečo také nepoznajú. Po nájazdovej lotérii sa Bystričania ujali vedenia 2:1 na zápasy, ktoré o deň neskôr navýšil v predĺžení Roussel, keď si svojim kurióznym gólom minul šťastie zrejme na celý rok. V poslednom zápase zažili Barani gólovú explóziu, vyhrali 3:0. Na druhej strane treba povedať, že tieto súboje mali divákom čo ponúknuť, aj napriek nízkemu počtu gólov. Nepodstatnou zaujímavosťou je, že bystrické dresy zostali jedinými zástupcami zvieracej ríše v play-off, keďže kamzíkov a vlkov už v tejto sezóne na ľade neuvidíme. Diváci pod Urpínom sa tak už oficiálne môžu tešiť na Košice a snívať o finále proti Zvolenu.  

Hráč série: Roman Tománek vsietil dva góly, ku ktorým pridal dve asistencie. Práve on v treťom zápase série rozhodol nájazdovú lotériu. Navyše autorom víťazného gólu bol aj v prvom zápase série. Avšak ani to mu nestačí na vyhlásenie za hráča série. Tým bol Jason Bacashihua, ktorý zo 136 striel inkasoval iba dvakrát, čo predstavuje 98,53% úspešnosť zákrokov. Z piatich zápasov vychytal trikrát nulu.  

Dobýjanie a gólové orgie?

Čo náš čaká v semifinále? Pravdepodobne Košické dobýjanie Bakašiblablabla brány a gólové orgie v podaní Zvolena a Nitry. Ako povedali v nedeľu komentátori v pozápasovom štúdiu, oddelilo sa zrno od pliev. Čakajú nás dve výborné a dozaista emóciami vybičované série, po ktorých spoznáme tohtoročných finalistov. Takže nezabudnite byť pritom.

Pre istotu pripomínam, že svetlo sveta uzrela mobilná aplikácia ,,Tipsport liga“, ktorá vás na každý zápas upozorní notifikáciou. Okrem toho dokáže aj mnoho iného a to všetko úplne zadarmo. Bol by hriech nestiahnuť ju.   

To je teraz odo mňa všetko, čítame sa po skončení semifinálových bojov. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár