23.03.2016 / Nikola Baďová
Hollywoodsky úsmev Gabriely Soukalovej, najlepšej biatlonistky sezóny. (photo: SITA/AP Photo/Sergei Grits)

Hollywoodsky úsmev Gabriely Soukalovej, najlepšej biatlonistky sezóny. / (photo: SITA/AP Photo/Sergei Grits)

Zimná sezóna je úspešne za nami. Pre niekoho viac, pre iných menej. Jedni sa už tešia na saganomániu, výjazdy do Francúzska na futbalové EURO (áno aj ja), letnú olympiádu, druhí odrátavajú mesiace do najbližších snehovánok (áno aj sem sa radím).

Prinášam Vám krátky prehľad víťazov jednotlivých zimných športov. Aj túto sezónu sme videli niekoľko rekordov, historických míľnikov, žijúcich legiend a fenoménov. Tieto slová sa budú niekoľkokrát opakovať. Začnime pekne po poriadku.

ALPSKÉ LYŽOVANIE

Momentálne náš zimný šport číslo jedna. Veronika Velez Zuzulová a Petra Vlhová pobláznili celé Slovensko. Kto bol v Jasnej ten vie. Kto nebol, aj ten vie. Neopísateľný pocit, keď sa naše reprezentantky rútili dole kopcom. Almázia. Veronika zaknihovala svoju úspešnú sezónu druhým miestom v slalome. Jediná disciplína, ktorú jazdí. V celkovom hodnotení jej vyniesla 13. miesto.

Konečnou víťazkou sa stala Lara Gutová zo Švajčiarka. Druhá skončila REKORDÉRKA Lindsey Vonnová. Prvá žijúca LEGENDA v mojom sumári. Iba desať víťazstiev v Svetovom pohári ju delí od FENOMENÁLNEHO Ingemara Stenmarka.

U mužov pokračuje dominancia Marcela Hirschera. Vyhral po piatykrát v kariére, čím vyrovnal REKORD luxemburského lyžiara Marca Girardelliho. Pikoška na záver- v práve skončenej sezóne je jediným Rakúšanom, ktorý vyhral preteky SP a v pohári národov sa zapríčinil o takmer 31 % bodov.

BIATLON

FF- FENOMÉN FOURCADE. Aj tu sa prepisuje história. Doposiaľ sa žiadnemu biatlonistovi nepodarilo vyhrať päťkrát celkové hodnotenie SP v jednom slede. Opanoval všetky disciplíny. A samozrejme LEGENDA Ole Einar Björndalen. Ten na “lúčiacich sa“ Majstrovstvách sveta zaznamenal ako 42-ročný tri cenné kovy. Všetkým sa naskytá do úst otázka- potiahne ešte? Kráľ necháva fanúšikov na vážkach.

Tenkrát poprvé prináša do biatlonom pobláznenej Českej republiky veľký krištáľový glóbus Gabriela Soukalová. Srdečne gratulujeme. Bol to tuhý boj až do konca.

SKOKY NA LYŹIACH

Lietajúca veverička zo Slovinska Peter Prevc sa postaral o naozaj unikátnu sezónu. Na jeho krásne skoky, lety sa bola radosť pozerať. Skákal s úplnou ľahkosťou a vyhral všetko, čo sa dalo- Turné štyroch mostíkov, MS v letoch, celkovú klasifikáciu skokov i letov a (ďalší REKORD) v celkovom počte bodov prekonal Gregora Schlierenzauera.

Počas sezóny sa 43-ročný Noriaki Kasai zapísal do GUINNESSOVEJ KNIHY REKORDOV. Bol odmenený ako najčastejší účastník Majstrovstiev sveta v severskom lyžovaní v individuálnych disciplínach a pre najviac štartov v kolotoči Svetového pohára - 500.

BEH NA LYŽIACH

Nórska dominancia v tomto športe nepustila nikoho nazrieť do top trojky. Martin Johnsrud Sudby vyhral o 1000 bodov. Krajanka Theresa Johaugová “iba“ o tristo. 27-ročná bežkyňa ovládla 17 pretekov SP a vyrovnala REKORD krajanky Marit Björgenovej. Obaja sa zapísali do HISTÓRIE ako víťazi finále Svetového pohára a celkoví víťazi.