Kto chodí na ženskú ligu, nebude abstinovať

23.03.2016 / Martin Ferianec
Momentka zo zápasu Myjavy. Nasadenie by im mohli aj mužskí ligisti závidieť. (photo: Jaroslav Zeman)

Momentka zo zápasu Myjavy. Nasadenie by im mohli aj mužskí ligisti závidieť. / (photo: Jaroslav Zeman)

Už je to pár dní, čo naposledy burácali naše fortunaligové štadióny. Žiaľbohu, alebo možno chvalabohu, máme vynútenú repre pauzu. Ale kedže poznám, ako vyzerá fanúšikovský absťák, mám návrh. Pome na ligu. Práve tento šibačkovský víkend štartuje jarná časť našej nežnejšej verzie futbalu. Vo štvrtok, v sobotu a v nedeľu otvoria turnikety najvyššej ženskej futbalovej súťaže.

Prvá liga, ženy

Nech tam ale nejdeme úplne naslepo, pozrime sa trochu ako naše ženské prvoligové vody vyzerajú. Kto kam pláva a kto možno ani nedopláva na druhý breh sezóny.

Do pomyselnej regaty 2015/2016 sa prihlásilo 10 lodí. Avšak Kysucký Lieskovec sa rozhodol, že síce sa prihlási, ale zápolenie bude sledovať len z brehu. Postúpiť, prihlásiť sa a pár dní pred štartom povedať, že nenastúpim pripomína Jarka Rudu a jeho slávnu olympiádu pre nepočujúcich. Nepochybne musí vedenie tímu z Oravy hriať pri srdci, že tak zabránili východniarkam, aby mali v súťaži dva tímy.

Deväť tímov, desať jesenných kôl

Zvyšných 9 ženských tímov si to na jeseň rozdalo v desiatich kolách. Tie výrazne naznačili, kto kam patrí a o čom bude futbalová jar 2016. Na čele sa výrazne odtrhlo trio, ktoré sa dá označiť priam regionálne: Maďarky, Západniarky a Východniarky. Prvé Nové Zámky sa inšpirovali inými tímami z juhu republiky a vsadili na legionárky afrického pôvodu. Už v minulých rokoch priniesli radosť v podobe dvoch titulov a povinnosti odohrať kvalifikačnú skupinu Ligy majstrov. Pri nej to vždy aj ostalo.

Pri všetkej úcte, viac čakal volič Mostu od Belu Bugára Luhára ako fanúšik ženského futbalu od účinkovania nášho dievčenstva (alebo ženstva?) v Lige majstrov. Úspech ale prináša aj problémy. Keď treba tieto futbalové Sereny zamestnať, nie vždy sa to na Slovensku podarí takpovediac košér, občas sa nevedomky podarí nelegálna brigádka v tabakovej firme.

Za slovenským NewCastlom sa o prsia Adely Banášovej a výsledok vzájomného zápasu nachádza Štátny klub Slovan Bratislava. V Slovane sa vedie interný boj medzi mužmi a ženami. Okrem toho, že aj Slovanistky živia ešte reálnu nádej na titul, povráva sa, že by chceli mužských kolegov dobehnúť aj v návštevnosti a mužskí kolegovia sa im v tomto ľútom boji snažia ísť naproti. Možno už túto jar sa dočkáme, že návšteva na ženskom Slovane bude väčšia ako na mužskom.

Po zaváhaní v poslednom jesennom kole doma s nováčikom z Nitry si vybudoval dvojbodovú stratu na čelo Bardejov. Avšak, ako dobre vieme, lopta je guľatá, máme pred sebou celú jar a každý zápas začína od 0:0. Takže ked sa báb na východe krajiny opýtam, či ešte zabojujú o titul odpoveď bude jednoznačná: TAK URČITEE!!! Mimochom, Partizan je mladý a perspektívny tím, ktorý slušne zásobuje reprezentácie teenagerského charakteru. V poslednej nominácii U19 mali 4 hráčky a k nim 5 náhradníčok. Good job, girls!

V tabuľke nasleduje Priepastný Rozdiel. A za ním pätica tímov, medzi ktorými sú púhe dva body rozidelu. Boj o zemiakovú placku bude horúci. Na štvrtom mieste je Žilina. Jej jeseň bola tiež pestrá. Majú najlepšiu strelkyňu Slukovú, ktorá jejhotamzasunula na jeseň 11-krát. No zároveň majú za sebou asi najšialenejšiu prehru v histórii. Viete si predstaviť, že doma dáte gól na 3:1 v 87. minúte a zápas skončí 3:4??? Žilinské baby to skúsili na vlastnej koži, spôsobila im to Myjava. Myslím, že by si radšej nechali depilovať nohy izolačnou páskou, ako to zažiť ešte raz.

Piate Selce a ôsma Nitra zimovali tichúčko. Nezaznamenal som žiadne významne vetry, ani žiadne významné ambície do jarnej časti. Tipujem, že oba tímy si pôjdu v strede tabuľky také to lasicovské "pianisimo". Ďalej sa v strede tabuľky tlačia Trenčianske Teplice. Nemajú ale postavenie, na aké sú zvyknuté. Ale zato majú Mrázika a nie hocakého. Lepšieho, ako toho z ruskej rozprávky. Ich Mrázik ma na svedomí dcéry. Jednu lepšiu, ako druhú, druhú krajšiu ako tretiu. A všetky si to kopú v Tepliciach. Aj kvôli nim hodnotím tento tím ako najkrajší. Sestry Mrázikové vyhrajú Miss každého turnaja, aj keby sedeli na tribúne. Preto, aj keď to výkonnostne nie je tento rok úplne to pravé orechové, vždy je na zápasoch Trenčianskych Teplíc na čo pozerať.

Siedma Myjava prišla o hospodárovu dcéru a dlhoročnú oporu Horešovú. Ale možno práve to bude ten impulz, ktorý zvýrazní slávne Sme jeden tím. Občas alibistické Nevieš-čo-s-loptou-daj-ju-Zdenke sa zmení na ešte výraznejšiu bojovnosť, súdržnosť a vzájomnú podporu. Inak ženy Myjavy prekonali mužov už v jednej kategórii - majú vyšší počet legionárov v tíme.

Na chvoste našej pomyselnej regaty je s jediným bodíkom potápajúca sa bárka Baníka Horná Nitra. Pred sezónou klub opustil veľký talent ženského futbalu Maťavková a s ňou aj 15 ligových gólov, ktoré sa zatiaľ nepodarilo nahradiť. Aj preto si Baník počína podobne, ako jeho ostravský menovec. Záchrane by pomohol asi len zázrak. Na Slovensku sa volá reorganizácia súťaží.

Program šibačkového víkendu

Na jar nás teda toho čaká veľa zaujímavého a začína sa už počas šibačkového víkendu. A je z čoho vyberať. Každý si môže nájsť ten svoj zápas a nový obľúbený tím.

24.3. 17,30 Spartak Myjava - Partizan Bardejov 

Uvidíme, ako vážne to mysli Bardejov s útokom na titul. V prípade neúspechu si mládežníčky môžu pomaly, ale iste šetriť svoje telesné schránky na letné EURO.

26.3.  10:30 Nitra - Selce 

V areáli FC Nitra si dievky dajú svoje stredotabuľkové intermezzo. Ale takéto zápasy bývajú často najkrajšie.

26.3.  13:00 Slovan - Žilina

Duel zvučných futbalových mien by mala byť povinná jazda pre Bratislavčanky. Na druhej strane však bude stáť potentná Sluková. Určite zaujímavý duel a veľa gólov. Hrať by sa malo pod Troma vežami na Bajkalskej.

27.3.  11:00 Baník Horná Nitra - Trenčianske Teplice

Uvidíme, ako to myslia baníčky so záchranou. Ale keď nič iné, v zápase hrá najkrajší tím, určite tam bežte. 

Futbalu zdar a tomu nežnejšiemu zvlášť!

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár