EURO 2016 bez divákov?! Tak Určiteee

23.03.2016 / Martin Petro
Franck Ribery jedna z hviezd EURO2016. (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Franck Ribery jedna z hviezd EURO2016. / (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Po teroristických útokoch na cikajúceho chlapca je znovu rušno, a to nielen v pracovnom kolotoči europoslankyne Moniky F. B., ale v celej Eurozóne. Keďže to vyšlo tak nešťastne, že práve v tomto vypätom období bude onedlho hostiť najsledovanejší čisto európsky športový turnaj krajina s najväčším zastúpením istého problematického náboženstva, je prirodzené, že sa páni v kravatách s logom UEFA v tejto chvíli škrabú ... po hlave.

EURO bez divákov?!

Francúzom niet čo závidieť. Budú hostiť akciu, kde budú mať na relatívne malom priestore porozhadzovaných Nemcov, Talianov, obojakých Írov, Turkov, Albáncov, Chorvátov, Rumunov, Maďarov, Slovákov, Poliakov a ešte aj Rusov s Ukrajincami. Anglickí rowdies, ktorí sa chystajú vypiť všetko francúzske víno a znásilniť všetky francúzske ženy po tom, ako vypadnú s domácimi po penaltách, sú pre Francúzov momentálne najmenší problém.

Nedá sa ani príliš čudovať, že sa po prvýkrát ozvali otázky, či je to celé vlastne dobrý nápad. Minimálne bežným obyvateľom usporiadateľských miest – konkrétne tým, ktorí majú nejaké EURO úplne na háku - by poriadne odľahlo, keby sa všetky tie futbaly zrušili. To však nehrozí. Turnaj nemôže byť ani odložený, pretože v tejto uponáhľanej dobe voľných termínov nieto. Kalendár je plný, stále je niečo na sporáku. Navyše, odklad by nič nevyriešil – nezdá sa, že by prímerie medzi náboženskými fanatikmi a zvyškom sveta bolo iba otázkou niekoľkých drobných detailov, ktoré už v zmluve dotiahnu právnici.

Preventívne riešenie, ktoré zaznelo a nebolo okamžite zmetené zo stola, navrhuje odohrať turnaj bez divákov. Rozoberme si, čo by to teoreticky znamenalo v praxi, prečo sa tak napokon nestane a prečo sa tak z princípu stať nemôže.            

Čo by to znamenalo?

Ak by sa rozhodlo, že sa bude hrať za zatvorenými dverami, slovenská reprezentácia sa zo dňa na deň stane kofavoritom turnaja, keďže naši hráči budú hrať defacto v domácom prostredí. Atmosféru, pri ktorej počuť v HD rozlíšení každý trénerov adamcovský výkrik „Behajte, vy lemry!!!“, by naši hráči dôverne poznali. Škoda, že kormidelník Kozák na staré kolená umiernil svoje vystupovanie, pretože by bolo skutočne zábavné, keby museli už od druhého polčasu s Walesom jeho pokyny ozývajúce sa od ľudoprázdnych tribún na RTVSke vypípavať.

No dobre. Po tom, čo sa nám podarilo v Žiline vypredať domáci zápas s Luxemburskom, nie je tento posmech práve na mieste, no narážame skôr na skutočnosť, že asi každý súčasný hráč reprezentácie si prešiel domácou ligou, kam sa vtedy aj dnes chodí často študovať poézia, keď vás v knižnici ruší susedove šuchotanie pretáčajúcich sa strán.      

Prečo sa tak napokon nestane

Pretože v hre je dohromady 2 631 000 miest na sedenie (sám som to pre vás spočítal), ktoré keď si vynásobíme cenou priemerného lístka (od lacnejších miest na skupinové zápasy za 50, po lepšie miesta na finále ďaleko cez 1000), dostávame sa k číslu, ktoré – nech nežeriem - by sa mohlo blížiť k deviatim nulám. Pre porovnanie, zisky z predaja lístkov na EURO 2012 boli zhruba pol miliardy. Oproti poslednému šampionátu pribudne 20 zápasov a čaká sa asi miliónový nárast fanúšikov (podľa toho, koľko voľných miest ostane na zápase Rumunska s Albánskom).

No a viete si predstaviť, že by páni z UEFA povedali niečo v zmysle - tá miliarda, z ktorej najbližšie štyri roky plánujeme financovať všetko možné, nemožné, aj fiktívne, nie je vôbec dôležitá. Prvoradá je bezpečnosť fanúšika.

Prečo sa tak z princípu nemôže stať        

Na záver trochu pátosu. Pretože ako raz povedal Obama, keď sa hádal s pani Obamovou: „S teroristom nevyjednávam.“ Strach nesmie zvíťaziť. Ak by sa UEFA rozhodla usporiadať turnaj bez divákov, svoj zápas s extrémizmom by prehrala, a to nie tak, že po predĺžení, ale rozdielom triedy, na nulu, na vlastnom ihrisku a ironicky, pred vypredaným hľadiskom.

Veľké športové udalosti musia ostať nedotknuté. Práve šport má totiž najväčšiu silu spájať na prvý pohľad nespojiteľných ľudí. Dokonalým scenárom tohto leta by bolo finále medzi Francúzskom a Belgickom, v ktorom by sa na jednej strane presadil Karim Benzema s Franckom Ribérym, na druhej strane Nacer Chadli s Marouanom Fellainim, zatiaľ čo celý štadión by tlieskal v stoji a vzájomnom kozmopolitnom objatí.  

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár