O džentlmenoch, lietajúcom koláči, mexickom starčekovi a príliš hlasnej píšťalke

26.03.2016 / Marek Žubor
David Beckham a Gary Lineker. Do článku o zaujímavostiach sa dostal len jeden. (photo: SITA/AP Photo/ALASTAIR GRANT)

David Beckham a Gary Lineker. Do článku o zaujímavostiach sa dostal len jeden. / (photo: SITA/AP Photo/ALASTAIR GRANT)

Opäť, tak ako aj v minulom článku, sa budeme venovať menej známym zaujímavostiam a rekordom. Tentokrát však opustíme ľadové plochy a zamierime si to na futbalové trávniky.

Kúsok histórie

Ako vlastne futbal vznikol? No. Existujú dve verzie. Tá menej zaujímavá, že to bolo kedysi dávno (476 pred n.l.) a kdesi v Číne. Druhou je tá, že hrou si krátili čas väzni v preslávenej väznici Newgate. Títo nešťastníci boli potrestaní za krádeže uťatím rúk a tak vymysleli hru, pri ktorej sa mohli zabávať aj bez nich.

Pôvodný názov hry, ktorú dnes poznáme ako futbal, bol ale basket-ball. Bol odvodený z toho, že sa hralo na obrátené prútené košíky (baskets). Ak nerátame slangové výrazy ako napr. fucik, poznáme pre túto hru v podstate len dve slová – futbal no a pre Američanov a Kanaďanov soccer. 

V Amerike je údajne futbal 17. najpopulárnejším športom. Teda je rovnako populárny ako lov jeleňov. 

Už ste niekedy premýšľali, prečo sa vlastne v zápase menia strany? Údajne preto, že ihrisko bolo sklonené od jedného konca k druhému v uhle 5 °. Zmenou strán sa malo zabrániť, aby hral jeden súper stále dolu kopcom.

Na slovíčko, páni strelci

Najrýchlejším hattrickom sa môže pýšiť istý Tommy Ross, toho času hráč Ross County. 28. novembra 1964 zaznamenal 3 góly v rozmedzí 90 sekúnd hry. Obdivuhodný výkon predviedol proti družstvu Nairn County.

Najviac gólov vsietených priamo z rohového kopu. Aj to sa niekomu podarilo, dokonca až dvom hráčom. Prvým je Steve Cromney, ktorý ako hráč Ashgreen United prekonal brankára tímu Bedworth trikrát. Druhým úspešným strelcom je Daniel White, ktorý netradičný hattrick dosiahol v zápase žiackych výberov tímov Street and Glastonbury a Westfieldu, hraného 7. apríla 2002.

Najviac gólov strelených počas zápasu. Medzinárodného. Tento rekord má na svedomí Archie Thompson, ktorý prispel k vysokému víťazstvu výberu Austrálie nad tímom Americkej Samoi v pomere 31:0 13-timi gólmi. Zdá, že oblasť Oceánie je rajom pre kanonierov. Archieho v počte gólov v jednom zápase prekonal Jean Kaltack. Ten v súboji Vanuatu proti Mikronézii vsietil dokonca gólov 16. Jeho zápis sa ale nepovažuje za oficiálny a tak sa Kaltack môže svojim rekordom chváliť iba doma vo Vanuatu.

Ak hovoríme o rekorde v  oficiálnom zápase, naozaj je aktuálne stanovený na 16 gólov. Pyšný na svoj výkon je akiste Stephan Stanis, vtedy hráč Racingu Lens prispel k demontáži tímu Aubry Asturies v zápase francúzskho pohára. O rekord sa ale musí deliť s Grékom Panagiotisom Pontikosom. Tomu sa rovnaký kúsok podaril v zápase medzi Olympos Xylofagou a SEK Ayios Athanasios. Všetko notoricky známe mená klubov aj kanonierov, všakže?

Najrýchlejší gól v histórii strelil Nawaf Al Abed, ktorý skóroval už po 2,4 sekundách hry. Tiež by som rád vedel, ako sa mu to podarilo. 

Zabudnime teraz na Messiho alebo Cristiana Ronalda. Alebo iných skvelých strelcov ako Muller, Jardel alebo Pelé. Všetkých ich zatieni týpek menom Fernando Peyroteo. Jeho gólový priemer je 1,77 gólu na zápas. Kedže ich odohral za Sporting Lisabon 187, súperových brankárov prekonal presne 331-krát. Úžasný kanonier.

Pri najdlhšom penaltovom roztrele v histórii boli diváci svedkami až 66 pokusov. Stalo sa to v lige Derby Community, v ktorej pôsobia hráči do 10 rokov. 17. januára 1998 sa zápas pohárový zápas medzi Mickleover Lightning Blue Sox a Chellaston Boys B skončil nerozhodne 1:1. Nasledovalo spomínaných 66 pokutových kopov, z ktorých však išlo na bránu iba 35 pokusov. Zvyšok išiel mimo. Netreba sa teda diviť, že to chalani natiahli. Škoda, že sa nearchivujú aj slovenské penaltové rozstrely podobne starých nádejí... 

Najviac gólov videli diváci v zápase medzi tímami AS Adema – l´Emyrne . Zápas skončil skutočne udivujúcim skóre 149:0. Hráči tímu l´Emyrne si na protest proti jednostranne zameranému výkonu rozhodcu začali strieľať vlastné góly.

Bizarné skutočnosti, o ktorých ste (možno) nevedeli

Gary Lineker je v súčasnej dobe ukážkovým gentlemanom. Veď v kariére nedostal ani jednu žltú kartu. Ale aj v jeho kariére sa vyskytli menej slávne okamihy. Nešťastník Lineker v zápase proti Írom pridal k bielym čiaram ihriska ďalšiu. Hnedú. Áno presne tak. Lineker je doposiaľ jediným (známym odhaleným) hráčom, ktorý si nasr. nakadil do trenírok počas zápasu.

Brankárom FC Portsmouth bol istý čas aj slávny autor detektívok, sám otec Sherlocka Holmesa, Sir Arthur Conan Doyle. Na súpiskách vystupoval pod menom AC Smith.

V hráčskych zmluvách sa vyskytnú niekedy zvláštne podmienky. Zďaleka najzvláštnejšou je však tá zo zmluvy Švéda Stefana Schwarza so Sunderlandom. Pojednáva o zákaze letov do vesmíru.

Istá sorta dám vyslovene túži mať za manžela futbalistu. Skvelé fáro, tučný účet, namakané telo... Nie však u každého. Minimálne jedna podmienka neplatí pre hráča menom Willie Henry „Masniak“ Foulke. Bol to riadny ťažkotonážnik. Pri výške 1,90 cm ručička na váhe ukazovala 141 kg. Postupom času nerástol len počet odchytaných zápasov ale aj cm v páse. V poslednom zápase kariéry vážil drahý Willie 165 kg. Raz vraj museli prerušiť zápas pretože Foulkeho váhu neunesla brána a zlomila sa. Napriek tomu, že možno by sme uvažovali o ňom ako nemotornom tlsťochovi jednalo sa o šikovného športovca. Dostal sa do troch finále FA Cupu a tiež bol reprezentantom v krikete.

Najrýchlejšia červená karta prišla už po 2 sekundách hry. Rozhodca bol pápežskejší ako pápež. Po úvodnom hvizde zakričal hráč menom Lee Todd: „To bolo ku*va hlasno“. Bolo to posledné, čo v zápase urobil, za nešportové správanie dostal rovno červenú.

Anglickí rozhodcovia sú skutočne svojská kôpka. Napríklad taký Martin Sylvester pre istotu vylúčil aj sám seba. Stalo sa tak po tom ako nechtiac udrel jedného z hráčov bežiaceho okolo.

Najviac červených kariet v jednom zápase padlo v súboji tímov General Caballero a Sportivo Ameliano. Pred očami sa začervenalo 20 hráčom.

Ramblingové zaujímavosti

 • Najväčší obrat. Husárskym kúskom sa môžu pochváliť futbalisti Charltonu Athletic. V roku 1957 prehrávali s družstvom Huddersfieldu Town už 5:1. Za 30 minút už ale na tabuli svietilo skóre 5:7. Teda ak bola svetelná! Aspoň, že má Chartlon svoju históriu, inak by sa moc nemal čím pýšiť.
   
 • Bývalý hráč Boltonu Wanderers Wilberfrorce Montgomery utrpel otras mozgu po tom čo ho do hlavy zasiahol kus koláča hodený istým fanúšikom. Aj tak asi dopadol lepšie ako Ashley Young a jeho bizarná eskapáda s vtáčim exkrementom.
   
 • Názov tímu Sporting Lisabon sa viaže k pomerne zaujímavej udalosti. V zápase mali Lisabončania výhodu zahrávania pokutového kopu čo však ich kapitán odmietol s tým, že išlo o vymyslenú penaltu.
   
 • Mať lístok na zápas Škótskeho pohára medzi mužstvami Falkirku a Invernessu musela byť otrava aj pre najskalnejších fanúšikov oboch tímov. Zápas bol v dôsledku zlého počasia presunutý až 29-krát.
   
 • Možno si ešte spomínate na brazílskeho jemného technika Sokratesa. Tento človek nerobil svojmu meno hanbu ani mimo trávnikov. Bol vyštudovaným lekárom a o doktorantom filozofie. Skutočne človek hodný nasledovania.
   
 • Pelé svojho času skúšal preraziť v Amerike nie len ako futbalista. Skúšal to aj ako punter v tíme  New Orleans Saints. Keď však jeho punt zaletel len do vzdialenosti 54 yardov, radšej sa vrátil k futbalu.
   
 • Inak viete, čo znamená jeho meno? Pelé znamená v portugalčine šesťprstý. Pelé sa totiž narodil so šiestimi prstami na každej nohe.
   
 • Dobrý kšeft. Aj tak by sa dal nazvať počin Kena Batesa. Ten kúpil Chelsea za 1 £ v roku 1981, aby ju neskôr predal do rúk Abramoviča za 140 miliónov £.
   
 • Nezvratný osud. Asi tak by sa dala pomenovať udalosť z októbra 1998 z Demokratickej republiky Kongo. Za stavu 1:1 následkom úderu blesku zomrelo 11 futbalistov. Pomerne zaujímavo vyznie fakt, že týchto 11 chlapíkov bolo z jedného tímu. V družstve súpera sa nikomu nič nestalo.
   
 • Pomerne málo známym faktom je fakt, že v rokoch 1994 až 1998 sa v Premier league okrem tradičných žltých a červených kariet udeľovala aj karta modrozelená. Túto kartu mali pre fauly, ktoré by boli odhalené až po opakovanom zábere.
   
 • V roku 1973 skončil celý tím Galilee cez noc vo väzení za to, že vraj príliš okopávali svojich súperov počas zápasu. V Izraeli na ihrisku opatrne.
   
 • Výber Indie odmietol účasť na MS 1950 pretože im bolo zakázané nastúpiť naboso.
Marek Žubor

Marek Žubor

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár