Najlepšie útoky a najlepšie obrany idú proti sebe. Konečne začína semifinále

27.03.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Košice a Bystrica dnes rozohrajú playoff Extraligy. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Košice a Bystrica dnes rozohrajú playoff Extraligy. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Keď naposledy zaznel klaksón po zápase Extraligy, bola ešte zima. Síce len kalendárna, ale aj tak. Prvé kolo playoff slovenskej hokejovej súťaže vyhrali štyri vyššie nasadené tímy 4:0, 4:0. 4:1 a 4:1. Prestávka medzi expresne rýchle skončenými štvrťfinálovými sériami a začiatkom semifinále bola pridlhá, chvalabohu sa dnes končí. Pripomeňme si, čo nás čaká vo Final Four. Je možné, že v dvoch semifinálových sériách uvidíme takmer toľko zápasov, čo v štyroch štvrťfinálových. 

Finále obrán, Košice - Bystrica

Ak sa potvrdia papierové predpoklady, čakajú nás dve na pohľad úplne odlišné série. Finále najlepších obrán a najlepších útokov. V Košiciach skrížia hokejky dva najlepšie brániace tímy ligy. VSŽ a Iskra Smrečina. 

Top 3 najlepších defenzív po základnej časti vyzerala nasledovne. 1. Košice 1,70 gólu na zápas, 2. Bystrica 2,30, 3. Martin 2,52 obdržaného gólu per game. Nemôžu byť v súťaži len ofenzívne mašiny. V playoff potom proti košickej obrane nemal útok Martina v prvom štvrťfinálovom kole nárok a to, čo vyviedla Banská Bystrica Trenčínu hraničí s historickým.

Jason Bacashihua dostal v piatich zápasoch štvrťfinále dva (slovom 2) góly, mal úspešnosť zákrokov 98,53%. Inými slovami, ako keby proti nim nehralo mužstvo so Stumpelom, Melicherčíkom či Gašparovičom a Hlinkom, ale dorastenci.

Gólmani oboch tímov si sezónu 2015/16 budú pamätať ako jednu z vydarenejších. Percentá zásahov mali všetci vyššiu, ako 92%. Halász 93,91%, Bacashihua 93,28%, Melicherčík 92,97%, Košarišťan 92,29%, spolu odchytali osemnásť (!) zápasov bez gólu - Bystričania spolu desať, košickí brankári osem. 

Čo teda čakať od zápasov v Steel Aréne a srdci Slovenska? Vyrovnanosť a málo gólov.

Prvý zápas, ktorý títo dvaja v ročníku odohrali, bol rozhodnutý po 53 sekundách. Vtedy dal Tomáš Zigo prvý a jediný gól zápasu, zvyšných 59 minút sa to už nikomu nepodarilo. Nečudoval by som sa, keby sa niečo podobné odohrávalo od dnes do skončenia siedmeho zápasu semifinálovej série. Vzájomné zápasy v základnej časti si semifinalisti podelili 3:3, trikrát z toho vychytal víťazný brankár nulu.

Predikcia: Každý gól, ktorý v sérii uvidíme, treba poriadne osláviť. Môže byť na dlhú chvíľu posledný. Bystrici sa ale finále nepodarí, Košice vyhrajú 4:3, v predĺžení siedmeho zápasu rozhodne Batman Bartoš. 

Finále útokov, Nitra - Zvolen

Trochu inak budú puky lietať v súboji dvoch najlepších útokov ligy.

Top 3 najproduktívnejších útokov po základnej časti vyzerala nasledovne: 1. Zvolen 3,42 gólu na zápas, 2. Nitra 3,20, 3. Košice 3,12 goals per game. 331 gólov, ktoré Nitra a Zvolen nasúkali brankárom extraligistov ťahalo ligový priemer nahor: "priemerné" mužstvo dalo 123 gólov, NR 160 a ZV dokonca 171. 

Proti sebe nastúpia dve najefektívnejšie strieľajúce zostavy, aj štyria hráči, ktorí majú priemer bodov na zápas vyšší, ako jeden. Zvolenčania Jurík, Puliš a Brabenec (najproduktívnejší hráč ligy) a Nitran Laliberté. Celkovo až šesť z desiatich a 9 z 15 najproduktívnejších hráčov základnej časti hrá za jeden z týchto dvoch tímov. Traja najlepší Zvolenčania zapísali do tabuľky produktivity 162 bodov. Inými slovami takmer toľko, čo celá Skalica. Preháňam, ale nie oveľa. 

Čo teda čakať od zápasov v Nitre a Zvolene? Vyrovnanosť a veľa gólov. 

Na rozdiel od košicko-bystrickej série, kde čakáme defenzívnu orientáciu Čadových, respektíve Országhových zverencov, zápasy v sérii Nitra - Zvolen by sa mali a mohli končiť skôr 4:3, 5:2, či 7:6 po predĺžení, či nájazdoch. Trochu iný hokej, o dosť väčší blázinec, o dosť väčšie emócie. Napätia podobne. 

Predikcia: Keď aj tí vaši budú vyhrávať o dva góly, nič sa nedeje. Súper bude mať isto v kádri týpka, dvoch, ktorí dokážu remízu zariadiť v mihu oka. Nemyslím si ale, že sa zopakuje lanské finále. Zvolen vyhrá v šiestich zápasoch, jeden z prvých dvoch v Nitre ukoristí a domáci mečbol premení v postup do finále, 4:2 na zápasy. Základnú časť vyhral Zvolen 5:1 a v playoff dominanciu potvrdí. 

Finále extraligy bude potom súbojom najlepšej obrany a najlepšieho útoku na Slovensku. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár