Tréneroviny: Tiežfanúšikovia

04.04.2016 / Richard Hanzlik
Ibrahim Rabiu z Trenčína preniká okolo gólmana Zlatých Moraviec v zápase Fortunaligy. (photo: SITA/Martin Havran    )

Ibrahim Rabiu z Trenčína preniká okolo gólmana Zlatých Moraviec v zápase Fortunaligy. / (photo: SITA/Martin Havran )

Pojem, ktorý si do svojich titulkov vymysleli všetky bulvárne časopisy, noviny a televízie. Tiežfanúšik je podľa nich ten, kto síce na futbal príde, ale robí to, čo sa od neho neočakáva. O hodnovernosti všetkých tých povestí je asi škoda hovoriť. Zoberme si to z inej stránky. Ako nazvať médiá, ktoré prekladajú ligové zápasy tak, aby sa im to hodilo medzi Nákupné maniačky a Tajomstvá mojej kuchyne? Alebo dáme TV prenos robiť TV stanici, o ktorej nikto poriadne nevie a všetko to až do poslednej chvíle vyzerá ako prvoaprílový fórik. Komentátor nevie, kto hrá doma, kto sa ako volá a o čo na tom trávniku ide. A táto stanica si môže potom buchnúť do stola a povedať, že zápas neposunie, aj keď to vyhovuje všetkým ostatným. Neobhajujem teraz výkon Trnavy, len nechápem celý tento princíp. Kluby určite z peňazí za vysielacie práva postavia tréningové centrá a akadémie v Argentíne, ktoré im za 7 rokov prinesú nového Messiho. A prečo nedať jediné slovenské derby na stredu? Rovno posuňme hrací čas o polhodinu skôr, keby chceli ľudia náhodou prísť. A Marika, nasaď tam tú reklamu na pneumatiky, penu po holení a pivo, budeme dávať fodbal pre chlapov. Nie sú toto tí tiežfanúšikovia slovenského futbalu?

Inak prvoaprílové kolo začalo naozaj famózne. V piatkovej predohrávke Ružomberok porazil Trnavu, aj keď ja ešte dodnes čakám, kedy sa objaví Johnny Knoxville a povie, že celý ten výkon Trnavy je hlavným motívom novej časti Jackass. Záhorácky súboj jednookého s poloslepým sa skončil remízou, ktorá nepomohla žiadnemu z nich. Slovan vypenaltoval Dunajskú Stredu v šlágri kola. V Myjave gól nevideli ani domáci, ani Žilina, a tak sa strata Ružomberka na tretie miesto zase trochu zredukovala. Či víťazstvo Podbrezovej nad Michalovcami znamená aj záchranu v prvej lige, na to odpovie až budúcnosť, ale nateraz to tak vyzerá. ViOn už  bez Tawambu čelil Trenčínu, a to je horší pocit ako nástup na diétu po veľkonočných sviatkoch. Výsledok 0:2 tomu zodpovedá, a tak si Trenčín svoj náskok pred Slovanom bez problémov udržal.

MFK Ružomberok - FC Spartak Trnava 3:1, 2757 divákov

Ružomberok je po bodoch viac ako Lačný, a tak Trnave nezostávalo nič iné, len brániť a veriť. Ževraj každá séria sa raz skončí, povedal Hucko, a potom poslal do hry mužstvo, ktoré by neukončilo ani poslednú sériu Paneláku. Ešteže Lačnému neuznali doubleangličana, tú videotechnológiu vo futbale ozaj nepotrebujeme. Do kabín išli všetci viac ako prekvapení po góle Mikoviča. Ak Depetris povie, že to tak naozaj chcel prihrať, Iniesta sa môže začať baliť. Druhý polčas nenechal jedno oko suché. Center, gól, druhý center, gól, nacvičený signál Tótha s Jakubechom, gól. Tu je vidno, že v našej lige asi ani nepotrebujeme mať trénerov, stačí človek, ktorý mužstvo trocha poblázni, a potom človek, ktorý im platí včas výplaty.

FK Senica - MFK Skalica 2:2, 2425 divákov

Záhorácke SanSiro, na ktorom hrávajú počas jari domáce zápasy obidva mančafty, videlo zápas, na ktorý by stačilo posledných 25 minút. Ale aby nikto nezostal smutný, tak treba povedať, že v prvom polčase bola aktívnejšia Skalica. Prví sa však radovali tí ozajskí domáci a keď už si niekto myslel, že je hotovo, udrela Skalica dvoma kúskami. Hlavne ten prvý do našej ligy asi ani nepatrí. Druhý si zase bude veľmi dlho pamätať nováčik v bránke domácich. Skalica síce tri body potrebuje ako Fico Bugára, ale napriek tomu si nechala dve minúty pred koncom streliť vyrovnávajúci gól, čím svoju stratu na Michalovce skresala len o bod a ponechala Senici titul najhoršieho mužstva jari. Spolu s ViOnom prádaže.

DAC Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava 0:2, 5200 divákov (vypredané)

Kráľovič, dve penaltovič, Savičevič a Milinkovič, nasratý Marič. Toť taký ľahký balkánsky tweet o zápase na južnej zemi, kde sa na divácky šláger prišlo pozrieť vypredané hľadisko. Slovan si hral to svoje profesorské so snahou nepustiť domácich do šancí. Tí navyše po odchode Szarku stratili ofenzívnu vežu a už to bolo len o tom, či a čo Pačinda vymyslí. Raz mu skoro vyšiel roh, inak to bolo na obranu hostí málo. Centre lietali tak dlho, že sa Mucha mohol aj napiť a stále by nič nezmeškal. Dve penalty pre Slovan, nula penált pre DAC, tak to asi byť nemalo. Jednu pre domácich fúknuť mohol. Po príchode Milinkoviča začal mať Slovan čisté gólovky, ale Kubík sa úspešne snažil prestreliť bránku pri každej príležitosti. A keďže domáci nedokázali vymyslieť zo svojej snahy nič prekvapivé, tri body si vezie domov Slovan, zvýšený tlak zase tréner Marič.

Spartak Myjava - MŠK Žilina 0:0, 1326 divákov

Bol to bol o Európu? Podľa tabuľky možno áno. Len kde boli všetci tí diváci? Ako sa zvykne hovoriť, keď príde málo ľudí, pekné počasie ich vyhnalo na záhradky. Myjava prvý polčas mala viacej z hry a väčšiu snahu o skórovanie, druhý polčas sa nadýchla Žilina, ale len tak ako tuberáčik, lebo väčšie šance neprišli. Naopak, brejky si začala užívať Myjava a ak by jedna zo žrdí stála o 30 cm vedľa, tri body by brali domáci. Alebo ak by Králik premenil šancu v posledných momentoch, cestovali by body rýchlikom do Žiliny. Ale konieckoncov, na tlačovke bol aj happyending. Hrnčár bol rád, že nedostal gól od silnej ofenzívy Žiliny, Guľa bol rád, že neinkasoval od silných domácich. Jak sa to teraz na internete hovorí - aj vlk je síti, aj ouca celá.

ZP Šport Podbrezová - MFK Michalovce 2:0, 1325 divákov

Na úvod sa patrí povedať, že som rád, že veľký talent nášho futbalu, ktorého zdravotná karta je hrubšia ako spis Gorila, Andrej Rendla, sa pomaličky zase dostáva do plnohodnotného futbalového života. A aj jeho zásluhou získala Podbrezová asi najdôležitejšie tri body v tejto sezóne. Michalovce nepremenili šancu z úvodu zápasu, Podbrezová áno, a potom sa klub z východu tejto progresívnej krajiny už poriadne nedostal do šance. Mne to môže byť jedno, ale takto sa o záchranu asi nehrá. Ťukance v strede ihriska zápasy nevyhrávajú, to zistila aj Barcelona v sobotu večer. Po vylúčení Peréza pridal druhý gól spomínaný Rendla a už nebolo o čom. Bude boj o záchranu témou už len pre Skalicu, Michalovce a ViOn?

ViOn Zlaté Moravce - AS Trenčín 0:2, 1518 divákov

Tawambo, kam jdeš? Já tě mám rád i bez peňez! ZlatoMoravecká Irenka je preč a s ňou aj istota záchrany v lige. Lebo kým tam Leo bol, bola aj záruka gólov. Keď nebude Leo, možno nebude liga o rok. Inak v zápase išlo všetko podľa predpokladov stávkových kancelárií. Trenčín diktoval hru, pomerne skoro aj skóroval a len laxnosť strelcov zabránila vyššiemu rozdielu. Druhý polčas sem-tam hrýzli aj domáci, ale keď nepremeníte také šance, nedá sa proti Trenčínu zvíťaziť. Druhý gól Scheta po ďalšom festivale zahodených šancí poslal zápas do histórie. Ono to tak vyzerá, že kým Slovan si body musí urvať zubami-nechtami, Trenčín si cez ligu štýlovo pláva.