D(etroi)on’t You Dare(d) Wings Index

04.04.2016 / Mišo Hudák
Abdelkader preskakuje valašku Bogosiana zo Sabres. (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Abdelkader preskakuje valašku Bogosiana zo Sabres. / (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Power rankingami sú športové a hokejové médiá preplnené, pripravili sme preto iný, samozrejme subjektívny index, ktorý bude mapovať najlepšie a najhoršie naplnenie očakávaní a potenciálu družstiev NHL. Výkony Red Wings sú základnou mernou jednotkou. Lepšie sa mudruje keď je všetko jasné, ako sa hanbiť za pomýlené predbežné a priebežné analýzy. Tímom ostáva v tejto sezóne odohrať od dvoch do štyroch zápasov základnej časti, New York Islanders má pred sebou päť stretnutí.

Posledná noc priniesla väčší pokoj do duší priaznivcov Detroitu. Najmä preto, že Red Wings nehrali. Marec priniesol mnoho podobných rán, v ktorých bolo lepšie, keď šráci odpočívali, sled posledných týždňov dostal Detroit na chvíľu mimo playoff a ani dnes to ešte nie je zábavná matematika. Pittsburgh s Philadelphiou po All Star víkende prestavali tabuľku Metropolitnej divízie a aj miesta divokých kariet vo Východnej konferencii. Floridské tímy sa po veľkej časti sezóny, ktorú trávili uprostred Atlantickej divízie, odtrhli na jej vrchol. Nevyrovnaným Red Wings musel prísť na pomoc zúfalým spôsobom Boston, podobne, ako sa minulý rok mimo hry o pohár dostalo Toronto. V posledných desiatich zápasoch hrali od Bruins horšie len Vancouver a Columbus, lenže ich hráči si rezervovali letenky na včasné dovolenky ešte v januári.

Obedňajší zápas (v našom svete podvečerný) Boston vs Chicago bol ešte pred úvodným vhadzovaním mnohorakým lákadlom. Patrick Kane by mohol dosiahnuť sto bodov, Marián Hossa by mohol streliť päťstý gól v NHL a Boston by mohol lignúť, aby stratil výhodu jedného zápasu k dobru oproti Red Wings, ktorí tak majú opäť možnosť získať postup vlastnými silami a nie matematickými náhodami. Zdalo sa, že zápas vrcholí vo svojej polovici, keď Blackhawks viedli šesť nula, Kane mal za sebou asistenciu a hetrik, ktorými doplnil predzápasových deväťdesiatšesť bodov na sto. V týchto chvíľach Chicago hralo presilovky na Hossu, aby si mohol aj on odbiť svoj individuálny míľnik. Od konca druhej tretiny sa však začal zápas odznova. Boston veľmi rýchlo stiahol zápas na rozdiel dvoch gólov a Hossa po kolízii v strednom pásme nedohral.

Pred viacerými dňami, keď sa majiteľ Tak Určitee zastavil v zemi svojho pôvodu, aby oslávil niektoré z kresťanských sviatkov, sme vytvorili hypotézu o postupe Detroitu práve cez Boston.

V tom čase si Pittsburgh od všetkých svojich priamych konkurentov vo Východnej konferencii začal vyberať dane. Detroit (7:2), Rangers (3:2), Islanders (5:0), Philadelphia (6:2) odprevadili spoločne s Buffalom (5:4) a Nashvillom (5:2) do playoff. Je dôležité pripomenúť, že dnes má okrem úplne odpojeného Washingtonu a Floridy vo Východnej konferencii istotu vyraďovacej časti už len Pittsburgh.    

Philadelphia sa dostala z podsvetia New Jersey, Columbusu a Caroliny aj výhrami nad silnými organizáciami z Chicaga, Tampy Bay alebo Washingtonu. Flyers hrajú v playoff forme a nastavneí mysle už mesiac.

A s touto pennsylvánskou prevahou má súperiť úbohé hrdzavé mesto z Michiganu, ktorého brankári rovnocenne zdieľajú bránku, častokrát počas zápasu.

Marec bol mesiacom po trade deadline. Počas ktorého sa v Red Wings takmer nič nestalo. Jakub Kindl odišiel na Floridu zahrať si playoff. Ken Holland zvykol na záver základnej časti nosiť zázračné mená, ale od poslednej výluky sa mu nepodarilo spraviť kvalitné výmeny, alebo sa odmlčal úplne. A tohto roku sa mu nečinnosť hrubo nevypláca.

Dylan Red Wings

Pred sezónou prišiel obranca Mike Green za 6 miliónov dolárov a útočník Brad Richards za polovicu. Richardsova hodnota je realistická a za tieto peniaze je vhodným skúseným doplnkom zostavy detí, ktorá donekonečna pendluje medzi štvrtou formáciou a farmou. Greenova hodnota je nadnesená, ak by nedržal hokejku napravo, ale naopak, možno by mu na účet chodilo o tretinu menej peňazí. Domáce legendy Niklas Kronwall, Henrik Zetterberg aj Pavel Dacjuk sú objektívne za zenitom. Láska k veteránom v Detroite je dobre známa a nádherná, pretože spoločnosť by sa mala o svojich starších postarať, ale Red Wings ťahajú iní hráči a mohli by ďalší, ak by dostávali adekvátny priestor.

Jeff Blashill je učeň Mike Babcocka, ale v drobných detailoch a momentoch robí nenápadné chyby. Babcock vždy držal všetky formácie v hre a aj štvrtý útok si zvykol zakorčuľovať desať až dvanásť minút. Starší hráči, od ktorých sa čakalo rozhodovanie kritických situácií, ich mohli rozhodovať oddýchnutí a na konci sezóny mali stále dostatok síl aby dostali Detroit do playoff. Blashill tlačil icetime dlhodobo počas sezóny na prvých šiestich útočníkov, tretia formácia dostávala priestor ako niekedy štvrtá a traja zvyšní útočníci chodili na ľad asi preto, aby sa neozývali odbory.  Šesť hráčov sa tlačí v rozmedzí od 40 do 50 bodov, nie viac. Chicagskí Kane s Panarinom majú 172 bodov. Nadnesene uhrajú viac ako dva Red Wings útoky, stoja úhrnne 11.3 milióna dolárov, polovicu z toho čo elitný útok Detroitu (Zetterberg + Dacjuk + Tatar + Nyquist + Abdelkader + Larkin = približne 23.8 milióna dolárov).

Neproduktívny útok je najviditeľnejším problémom súčasného Detroitu. Mrázek s Howardom v bráne jednoducho prestali robiť zázraky a zrazu sa red Wings prepadli do realistického priemeru. Miesto Kronwalla a Greena obrane dominujú DeKeyser a Ericsson. Aj keď Red Wings túto sezónu uhrá postup do playoff, možno prejde prvým kolom, aj tak v lete čaká na tím vyriešenie mnohých otázok. Tak ako sa v nedávnych sezónach organicky stali súčasťou výkoného jadra Gustav Nyquist a Tomáš Tatar, nastal čas a miesto pre ďalších.  Tomáš Jurčo, Andreas Athanasiou, Teemu Pulkkinen, Anthony Mantha čakajú na výraznejší priestor než len zrážanie sa v checking line.

Dylana Larkina netreba do tohto zoznamu rátať. Supertalent, michiganský rodák, po Lidstromovi a Zetterbergovi prišiel nový Yzerman.

Detroitu a Bostonu zostávajú tri posledné zápasy v základnej časti, Philadelphii štyri. Boston hrá už len doma proti Caroline, Detroitu a Ottawe. Relatívne dobré rozlosovanie, Bruins však túto sezónu hrajú doma veľmi zle, len Toronto a Vancouver získali na vlastnom ľade menej bodov. Philadelphia hrá v Detroite potom doma s Torontom, Pittsburghom a v Brooklyne proti Islanders. Flyers majú najlepšiu východiskovú pozíciu vďaka zápasu naviac, k tomu Toronto, ktoré súperí o možnosť získať draftovú jednotku. Ostatné tímy sú však súpermi bez doteraz potvrdenej pozíciie v playoff. Red Wings obdržali najhorší rozpis. Už v stredu veľa napovie domáci zápas proti Philadelphii, koniec základnej časti strávia na drobnom tripe v Boston a New Yorku na ľade Rangers. Ak Detroit chce do playoff, musí to dokázať na ľade proti priamym protivníkom o zostávajúce miesta. Spoliehať sa naďalej na Boston je legitímna stratégia, ale aj hanba.

No Canada

Detroit ako hraničné mesto drží aj zástavu Kanady. Edmonton, Vancouver, Winnipeg a Calgary čupia v tomto vzostupnom poradí na konci Západnej konferencie. Toronto, Montreal a Ottawu na východe oddeľuje len Columbus. Buffalo ako ďalšie hraničné sídlo patrí viac k Free Folks, pardon, Wildlings, pardon, Kanadskej časti ligy. Pardon, šiesta séria Game of Thrones je za rohom.

Najsevernejším mestom v playoff bude Minnesota. Je na čase, aby liga prijala Seattle, nič väčšie, čo ešte NHL nehrá, tak blízko Kanady nie je. Kanadskí priaznivci z Britskej Kolumbie, Alberty, Saskatchewanu a Manitoby si môžu rezervovať vstupenky a letenky do St.Paul. Fanúšikovia z Ontaria a Quebecu musia veriť Red Wings.   

30 Boston

Manuál ako skončiť dobre rozohranú sezónu, v ktorej od Bruins nikto nič neočakával, veľkolepým spôsobom, je už takmer dopísaný.

29 Montreal

Objektívne, Canadiens hrajú dlhodobo bez Pricea aj Subbana, ale magický začiatok s obrovským náskokom vyhodiť takto epicky von oknom je ozaj veľkolepým výkonom. Montreal pravdepodobne nebude ani najlepším kanadským tímom a ani sa nebude uchádzať o prvé miesto na drafte.

28 Colorado

Západná konferencia je tohto roku rozhodnutá celkom rýchlo. Ostáva posledné miesto, ktoré drží Minnesota a Avalanche každým zápasom zvyšujú svoje vedomosti z vyššej matematiky a teórie čísel.

...

3 Buffalo

Takto pred rokom sa Sabres komicky snažili nevyhrať zápasy aby si mohli vziať Connora McDavida. Získali však Jacka Eichela a teraz sympaticky hrajú naplno, aj keď už viacero týždňov nemajú čo získať.

2 Philadelphia

Vzostup Flyers je dostatočne popísaný vyššie, mladý produktívny obranca Shayne Gostisbehere je výborná správa pre celú súťaž.

1 Pittsburgh  

Dvojička Flyers z Pennsylvánie vstala z hrobu. Nadchádzajúce playoff dostáva nový nádych príťažlivosti. Skôr či neskôr môže Pittsburgh naraziť na Washington, Rangers alebo a najmä na Philadelphiu. Každá kombinácia prinesie luxusný nadhokej.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár