Ligový Sunár: Uvidíme nezabudnuteľné finále

11.04.2016 / Peter Vretenička
Nitra je na nohách, hokejisti postúpili do finále. (photo: SITA/Martin Medňanský)

Nitra je na nohách, hokejisti postúpili do finále. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Pohronské finále Smrečina vs. Bučina sa napokon nekoná. V sérii o zlato sa predstavia kluby, ktoré majstrovský titul ešte nikdy nevyhrali, Nitra a Banská Bystrica. V minulej sezóne si to obaja spolu rozdali v napínavom semifinále, v ktorom sa o postupujúcom rozhodlo až v predĺžení siedmeho zápasu. Podobná dráma nás zrejme čaká aj v tohtoročnom finále. Poďme si pripomenúť, ako sa jednotlivé mužstvá dostali do poslednej série ligového ročníka. 

Košickú oceľ roztavili Barani: 2:4 na zápasy (1:3, 1:5, 2:1sn, 2:3, 3:2sn, 1:4)

Nuž, kde začať? Výsledok série medzi Banskou Bystricou a Košicami asi najlepšie vystihuje kredencový výrok Gizky Oňovej: ,,Tak, ale toto je naozaj šokantné.“ Barani vstúpili do série ako z veľkej knihy, keď dokázali vyhrať obidva zápasy na košickom letisku. Počas nich bol oporou najmä Bačovašišula, ktorý inkasoval zo 60 striel iba dva góly. Nuž vyzerá to, že Martinčania vyšťavili Oceliarov viac, ako sme si mysleli. Tretí zápas dospel až do samostatných nájazdov, v ktorých nekompromisne potvrdil dlhoveké skúsenosti Peter Bartoš.

V nasledujúcom dueli sa teda mohol stav série vyrovnať na 2:2, no to by nemohli Košičania prehrať. Bystrica mala v piatom zápase mečbal, ktorý nevyužila. Znova totiž rozhodovala nájazdová lotéria, v ktorej Hrnka pokazil svojim spoluhráčom dovolenky. Keby sa hralo play-off len na nájazdy, Košice sú určite vo finále. Avšak v šiestom zápase nájazdy nebolo treba, nakoľko červeno-bieli triumfovali pohodlne 4:1 a zaslúžene postúpili ďalej. Tým sa skončila košická výnimočná séria, počas ktorej si zahrali osemkrát po sebe vo finále. Keď boli v priebehu základnej časti na poslednom mieste azda nikto neveril, že ju nakoniec vyhrajú. Aj napriek vypadnutiu tak môžu na východe sezónu hodnotiť pozitívne.

Hráč série: Šesť zápasov, štyri góly a tri asistencie. To je semifinálová vizitka Romana Tománka, ktorého gól v štvrtom zápase dostal prívlastok ,,víťazný“. V dôležitých momentoch ho bolo na ľade cítiť. Len tie nájazdy...

Nitra už neje Zvolenský: 4:3 na zápasy (4:1, 2:3pp, 5:2, 0:1, 2:5, 5:2, 4:0)

Nádherná séria, ktorá divákom ponúkla všetko, čo od nej očakávali. Zaujímavosťou je, že v každom dueli platilo pravidlo prvého gólu. Kto ho strell, zápas vyhral. Hoci prvý bod získala Nitra (4:1), po druhom hracom dni bol stav série vyrovnaný, keďže hostia uspeli 3:2 po predĺžení. Jeden z domácich fanúšikov vtedy vyhlásil, že Nitra dala Zvolenu falošnú nádej. Nuž, napokon mal pravdu. V treťom zápase sa hralo vo Zvolene, no väčšinu zápasu to vyzeralo, ako by bola domácim tímom Nitra. Navyše gólman Valent objavil, že posunutie brány je dobrý spôsob ako zabrániť gólu. Za dve trestné minúty sa to oplatí. Nitra možno aj vďaka tomu vyhrala 5:2.

Avšak potom prišli dve nečakané prehry. Najskôr doma, potom vonku. V šiestom zápase mohli Zvolenčania pod Pustým hradom rozhodnúť, že aj Nitra je Zvolenský. Nestalo sa, prehrali 2:5. Rozuzlenie tak priniesol siedmy zápas pod Zoborom, kde ,,Stavjaňa a zverenci“ nesklamali domáce tribúny. Po hladkej výhre 4:0 Nitra postúpila druhýkrát v klubovej histórii do finále. Pre Zvolen zostalo bohužiaľ iba nepopulárne štvrté miesto. Snáď nabudúce.

Hráč série: Adeptov na hráča série je viac, no Tibor Kutálek bol najproduktívnejší. V siedmich zápasoch nazbieral 8 bodov, za päť gólov a tri asistencie. Navyše až dva jeho góly mali prívlastok víťazné, konkrétne tie zo šiesteho a siedmeho zápasu.

Uvidíme nezabudnuteľné finále!

Dukla Trenčín, HC Košice, Slovan Bratislava, HKm Zvolen a MsHK Žilina. Iba týchto päť klubov dokázalo do dnešného dňa vyhrať najvyššiu hokejovú súťaž na Slovensku. Už teraz s istotou vieme, že najneskôr 24. apríla pribudne na tento zoznam nové meno. Toto konštatovanie je zárukou, že tohtoročný finálový súboj sa zapíše nezmazateľne do histórie slovenského hokeja.

Kto bude novým ligovým majstrom? Skúšal som sa opýtať brata, či má favorita. Odpovedal mi, že nemá Favorita, ale Volvo. Keďže táto séria taktiež favorita nemá, môžeme očakávať atraktívne súboje s fantastickou atmosférou. Nepremeškajte to! Úvodné buly sa hodí v Nitre už v utorok o 19:30. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár