Skalných neodradí ani kočovanie slávnej Petržalky. Chodí na ňu viac ľudí, ako občas na Slovan

13.04.2016 / Martin Ferianec
Návšteva na zápase piatej ligy. (photo: Martin Štvrtecký)

Návšteva na zápase piatej ligy. / (photo: Martin Štvrtecký)

Pamätáte si? „Kolo uzavrú tradične v nedeľu o 10:30 za Starým bratislavským mostom“. Takto nás v rokoch na konci minulého a začiatku aktuálneho tisícročia pozýval Miroslav Michalech s mikrofónom v ruke aj na hlave, na zápasy Petržalky. Formulka sa stala legendárnou. Časy sa však menia a z dnes z nej už platí asi len to 10:30. Už neuzatvárajú ligové kolo, vôbec nie za Starým mostom a tobôž nie prvoligové. Čas, kedy sa petržalskí fanúškovia stále v slušnom počte schádzajú momentálne v Ovsišti, zostal o pol jedenástej v nedeľu predpoludním.. Pridal som sa niekoľkýkrát k ním aj ja.

Futbaloví manažeri

Práve tam som si cez víkend spomenul na moje mladšie časy. Keď som na počítači hrával futbalového manažéra. Neskutočne ma hra bavila, dovolím si povedať že mi aj celkom šla, zvládal som aj vyššie úrovne obtiažnosti. Až teraz som si ale uvedomil, že tu na Slovensku existuje nová verzia. Hrá sa so živými figúrkami a obsahuje nezvládnuteľnú úroveň. Futbal manažér, úroveň Petržalka.

Hrať ju skúšali už viacerí. Najúspešnejšie sa tváril hráč Ivan. Používal ale asi nejaké „cheaty“, ktoré mu zabezpečili neobmedzené financie. Za takých podmienok ho to ale prestalo baviť, chcel sa dať na hoteliérstvo. Po ňom prišli ďalší menej úspešní, už bez neobmedzených zdrojov. Väčšinou zvládli maximálne dva levely (rozumej ligové sezóny). Keď to nešlo, reštartovali hru a odovzdali ju ďalšiemu hráčovi.

Väčšinou po sebe nechali dlhy. Niekto aj nový hrací trávnik v Ovsišti. Často využívali externé hracie plochy. Tehelná roľa, Rapid, posledne Čunovo. Kto má v Bratislave ihrisko a ešte nehostil domáci zápas Petržalky nech sa hlási u súdruha súčasného manažéra. Ak by sa ani jemu nedarilo (zatiaľ je v druhom leveli) a znova by sa mal klub premenovať, navrhujem KK Petržalka (kočovný klub). Posledný manažér sa rozhodol aj ihrisko, ktoré má asi tri roky prerobiť a vybudovať umelú trávu.

Ale teraz vážne. Dať klub tri krát do krachu a popritom vybudovať ihrisko, respektíve zrušiť ho a vybudovať nový umelý trávnik, je unikát asi aj na Slovensku. Manažér level Petržalka. Najviac starostí má trávnikár Jano, ktorý nás celý zápas (FC Petržalka akadémia - NMŠK 1922 Bratislava 1:0 (1:0)) presviedčal, že nemá 65. Teraz na pravidelných poradách nebude hlásiť stav benzínu v kosačke, ale stav granulátu na ihrisku. A tie granulky by sa mi ozaj nechcelo rátať.

Skalných neodradia

Ani všetky zvláštnosti petržalského klubu neodrádzajú verných fanúšikov chodiť na svoj klub. Aj keď v piatej lige. Na nedeľný zápas proti NMŠK Bratislava si našlo cestu cca 1 000 ľudí. Nejde o preklep, na piatu bratislavskú ligu ukazuje zápis o stretnutí tisíc divákov! Nechýbali klasické stálice ako napríklad "poštárovci" ale aj veľa mladých, nových, aktívne fandiacich ľudí v kotli.

Ešte pred zápasom nejedno oko pustilo slzu. Počuť na Petržalke z hlásateľského mikrofónu hlas, ktorý v súčasnosti hlási aj u belasých kmotríkovcov,... Nejeden nožík mal tendenciu sa vo vrecku otvárať. Ale dôvod bol dúfam len jeden. A to ten, že sa slávnostne otváral spomínaný umelý trávnik.

Otvárali ho dve petržalské legendy. Legenda našich Športoviek a bývalý hráč Artmedie Phillipe Schebo. Druhou bol práve dlhoročný hlásateľ Petržalky Ferko Štemberský. Ten predviedol slávnostný odkop a zároveň si prebral dres s číslom 90. Presne toľko sa práve dožíva. Aproppo vieťe čo má spoločné pán Štemberský a Hugh Hefner? Obaja sa práve dožívajú 90-tky a obaja sa svojmu koníčku venujú cca 50 rokov. Ferko Štemberský vtedy začal s mikrofónom hlásiť, Hefner si našiel záľubu v zajačikoch.

Zápasový minireport

Samotný duel (FC Petržalka akadémia - NMŠK 1922 Bratislava 1:0 (1:0)) bol taký, pubertiacky. Hralo sa najmä medzi šestnástkami. Obom klubom šlo o veľa, sú v boji o možnosť vyhrať piatu ligu. Petržalke sa síce podarilo vyhrať už pred rokom, ale postúpiť nemohla. Lebo reorganizácia súťaží. Pár vecí však zaujalo. Pohybová aktivita Lavrinčíka staršieho. Ozaj klobúk dolu medzi toľkými mládencami. O zápase rozhodol jediný gól, ktorý zavesil do vitríny klubu Denis Indrichovič. Podobnosť s kauzou IČ na Žitnom ostrove v nedávnom zápase najvyššej ligy je ale čisto náhodná.

Zaujal tiež čiarový rozhodca nápadne pripomínajúci Leslieho Nielsena z Bláznivej strely. Neuznal gól NMŠK. Neviem prečo, ale domáci tvrdia, že správne.

Atmosféra bola celý zápas futbalová, povzbudzovalo sa takmer nepretržite. Zazneli aj obľúbené pokriky IMMER WIEDER ENGERAU alebo populárne AŽ BUDE IVAN KMOTRÍK VISIEŤ NA STROME. Petržalská oddanosť klubu bola cítiť všade. Aj keď piata liga. Lebo ako mi raz jeden domáci povedal, radšej nech je Petržalka v poslednej lige, ako keby bola Bratislavou v prvej - Petržalka bude Bratislavou až keď Dunaj zasypú.

Oslavy novej umeliny dopadli na výbornú. Ostáva len veriť, že posledný hráč, ktorý sa zatiaľ odhodlal zahrať si futbalového manažéra, úroveň Petržalka, bude úspešnejší ako predchodcovia. História ich na to predurčuje. IMMER WIEDER ENGERAU

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár