NHL Power ranking: Šanca na pohár

13.04.2016 / Martin Petro
Do NHL prichádza obdobie nekontrolovateľných brád. (photo: SITA/AP Photo/Scott Kane)

Do NHL prichádza obdobie nekontrolovateľných brád. / (photo: SITA/AP Photo/Scott Kane)

V rokoch 2014, 2015 vyšli z dielne Takurčitee štyri turnajové Power Rankingy. Mali ste tento formát radi, dokopy sa z neho prečítalo 75 000 kusov textu. Pekné číslo – ďakujeme. Ak si myslíte, že túto štatistiku vyťahujeme iba kvôli tomu, aby sme sa chválili, tak máte pravdu.  

Rok 2016 bude pre našu rubriku vzostupných rebríčkov vďačný. Čaká ju krásny hokejový záver jari a silné futbalové leto. Ešte predtým však prichádza malý predkrm – neviazaná jednorázovka z kanadsko-americkej NHL, ktorá po tomto roku môže z názvu slovo kanadská pokojne vyhodiť.

Toto je 16 čisto amerických mužstiev, ktorých hráči zabojujú o prestížnu bižutériu. Tímy sú zoradené v iracionálnom poradí podľa toho, kto z nich má najväčšie šance na víťazstvo. Argumenty, ktoré toto poradie vytvorili, budú už tradične nepriestrelné.

16. Washington Capitals

Nie, nemáme to hore nohami. Aj fakty poznáme. Capitals hrajú pod skúseným Barrym Trotzom disciplinovaný fyzický hokej, majú v bránke vezinového kandidáta Holtbyho, vpredu disponujú paradajkovým pretlakom talentu a kapitána im robí najlepší pastier, aký kedy hral hokej, ktorý v počte 50-gólových sezón už atakuje najlepšieho grétzkeho hokejistu, aký kedy hral hokej. Ale aj tak. Pre mužstvo, ktoré vyhralo základnú časť s takýmto náskokom, je playoff niečo ako rande s nevlastnou sesternicou. To proste nemôže dopadnúť dobre.

15. Detroit Red Wings

Najproduktívnejšia dvojica mužstva, matadori Henrik a Pavel, majú dokopy 72 rokov, čo je takmer toľko, koľko spolu získali tento rok kanadských bodov. Mladé pušky Larkin, Trto a Nyquist bodujú v priemere raz za uhorský týždeň. Najlepší obranca tímu má v tabuľke pravdy mínus 21 (wau!). Mužstvo ako také postúpilo defacto ani samo nevie ako, dokonca s pasívnym skóre (wau!). Svoju šnúru postupov síce natiahli na 25 rokov, ale to je tak všetko, čo tým chceli tento rok povedať.

14. Philadelphia Flyers

Letci sú ako bratislavské cesty. Deraví, nedorobení, v období generálnej prestavby. Že sa počas tohto obdobia dostali do playoff, to je taká malá kotlebovská anomália, pretože v hre 5 na 5 bolo od nich túto sezónu lepšie dokonca aj Toronto, ktoré je najhoršie vo všetkom. Za pozornosť stoja určite výkony mladého obrancu Shayna Gostisbehereho. Škoda, že začal sezónu až v novembri kvôli matrikárovi, ktorému chvíľu trvalo, kým vypísal jeho meno na registračku.

13. Minnesota Wild

Najnudnejšie mužstvo v lige, poskladané s hráčov, ktorí si mysleli, že tu bude tráva zelenšia. Za jediného srdciara sa dá považovať Mikko Koivu. No dobre, možno aj Mikael Granlund. Zvyšok je banda žoldnierov z kedysi dobre hrajúceho Buffala.    

12. NY Rangers

Rangers, to je túto sezónu Henrik Lundquist. Za ním dlho, dlho, fakt dlho nič. Nasleduje dobre postavená bránková konštrukcia, kustód, náhradné hokejky, skorumpovaný videorozhodca a iontové nápoje. Znovu dlho, dlho, fakt dlho nič. Potom je tam niekde Mats Zuccarello, Derick Brassard, rolbár a chlapík, čo má na starosti turnikety. A to je tak všetko.

11. NY Islanders

Ostrovný hokej ide koncepčne hore už niekoľkú sezónu. Majú dokonca aj novučičkú arénu, keďže v 44-ročnom Nassau Coliseum už padala omietka do stredného pásma. Avšak. Jaroslav Halák sa zranil a chytať nebude. Nie je žiadny dôvod držať palce jeho náhradníkovi.

10. Tampa Bay Lightning

Blesky si musia zvykať na to, že už nie sú najlepším tímom z raja dôchodcov. Iba druhýkrát v histórií vesmíru sa stalo, že sa do playoff dostali obe mužstvá z Floridy. Tampe sa však zranil Stamkos so Stralmanom - najlepší útočník s najlepším obrancom. Bez nich budú v playoff vyzerať ako kura bez hlavy behajúce po dvore. Ale ktovie, ani také kura sa nechytá ľahko.

9. Nashville Predators

Nashville už dávno nie je iba mesto, v ktorom sa odohrával známy rodinný, dramatický, zle dabovaný seriál. Aha, pardono, to bol Savannah. Nevadí, každopádne, Predátori majú naozaj veľmi slušný káder, ktorí mnohí podceňujú. Forsberg, Josi, Weber, Ribeiro, či James Neal sú mená, ktoré vedia, čo robia. Veľké problémy narobí Nashville aj komentátorom. Povedzte päťkrát rýchlo za sebou Salomaki - Ekholm – Jarnkrok a potom sa pozrite na svoj jazyk v zrkadle.

8. Pittsburg Penguins

Tučniaci už dávno nie sú klubom, ktorý ťahá iba Sidney Hrozný. Stačí sa pozrieť do tabuľky produktivity, kde jasne vidíme, že... že... ehm... tak nič... stále sú klubom, ktorý ťahá iba Sidney Hrozný. A najmä teraz, keď je zranený najkrajší ruský hokejista Evžen Malkin a obe brankárske jednotky.     

7. Chicago Blackhawks

Nezáleží na tom, akí boli Jastrabs v základnej časti nemastní neslaní, v playoff budú nebezpeční ako always. Na bolesť hlavy z toho, že nedosiahol vytúženú päťstovku, Majovi Hossovi naordinujú Panarin a bude dobre. Patrick Kane bol pred sezónou obvinený zo znásilnenia. Jeho odpoveď je jasná a stručná: síce skórujem a zasúvam rád, v tomto prípade som nevinný - tu ako dôkaz prikladám najlepšiu individuálnu sezónu v kariére.   

6. Dallas Stars

Dallas už dávno nie je mestom, ktoré je známe  v prvom rade intrigami v rodine ropných magnátov a alkoholikov. Na miestnych rančoch sa už druhú sezónu hrá skvelý hokej. Najlepší útok ligy ide do playoff s vizitkou najhoršej obrany spomedzi všetkých postupujúcich. To je výbušná kombinácia, ktorá sľubuje atraktívny, no pre vyraďovaciu fázu nebezpečný hokej. Dallas zomrie na krásu, ale možno až vo finále.

5. Anaheim Ducks

Kačky z Anaheimu sú najlepšia hokejová hydina v lige. Okrem toho majú najlepšiu obranu, najlepšie presilovky a najlepšie oslabenie. Napriek tomu Anaheim základnú časť nevyhral; presne ako v tom vtipe o blbcovi, ktorému sa hovorí, že je taký blbec, že keby bola súťaž blbcov, tak skončí druhý, pretože je taký blbec, že by nevyhral.

4. San José Sharks

Mužstvo, ktoré hrá v základnej časti už 15 rokov výborný hokej, aby následne v playoff totálne vyhorelo. Tento rok by si úspech zaslúžili už len za bradu Brenta Burnsa, ktorého prezývajú the NHL most hairiest man. Dlhší, plnší a divokejší porast nenájdete ani v bratislavských kaviarňach. *Filip Šebo by sa v piatej lige obracal, keby videl, ako ju Brent nosí neupravenú, nezastrihnutú, neučesanú a nenavoskovanú.

* poplatok za použitie mena Filip Šebo bol uhradený 

3. St. Louis

Mužstvo s najlepšou brankárskou dvojicou v lige. Najväčšou prednosťou Bluesmanov je fakt, že ťažko ukázať prstom na nejakú ich slabinu. Ak by aj povolili slabiny ich najlepšiemu útočníkovi, Vladimirovi Tarasbuľbasenkovi, stále je v kádri dostatok dobrých hráčov, ktorí môžu výbornými výkonmi neodvrátiť prekvapujúce a priskoré vypadnutie, podobne, ako to bolo po minulé roky.

2. Los Angeles Kings

Ak by neexistovali vylúčenia, Králi by skončili sezónu bez jedinej prehry. Pri rovnovážnom stave hráčov na ľade prestrieľali v základnej časti svojich súperov o takmer 1000 striel. To nie je číslo vytiahnuté z ponožky, je to oficiálna a legitímna štatistika. Druhý najlepší v nej nemal ani +400. Černejšieho koňa tento rok nieto.

1. Florida Panthers

Zo všetkých plážových miest, ktoré sa tento rok dostali do playoff (a že sa tam dostali úplne všetky), najvyššie hodnotíme šance Floridy. Nie preto, že by boli reálne najvyššie, ale preto, že si to najviac zaslúžia. Panteri vyhrali svoju poslednú sériu v roku 1996, ešte v čase, keď hrávali také legendy, ako Robo Švehla, či Jaromír Jágr. Za ďalších 20 rokov vyhrali v playoff iba 4 zápasy – v priemere sa dočkali jednej výhry každých päť rokov. Komu inému to želať? 

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár