Kobe a Golden State stvorili magickú poslednú noc základnej časti NBA

15.04.2016 / Matej Beňuš
Odchádzajúci Kobe Bryant. (photo: SITA/AP Photo/Jae C. Hong)

Odchádzajúci Kobe Bryant. / (photo: SITA/AP Photo/Jae C. Hong)

Pred sezónou by každý triezvy fanúšik basketbalu povedal, že jeden z najneporaziteľnejších rekordov NBA - počet výhier tímu v základnej časti - už nikto neprelomí. Súhra náhodných faktorov, napríklad životná forma najlepšieho basketbalistu všetkých čias, životná trénerská forma Phila Jacksona, nesmierna miera komplementárnosti všetkých hráčov v tíme Chicaga Bulls (traja z nich sú v Sieni slávy), či nízka miera parity NBA práve v ére Michaela Jordana, sa jednoducho nebude opakovať.

A mýlili by sa.

Tiež by pred sezónou povedali, že nikto nikdy nebude schopný dať 400 úspešných trojkových košov za jednu sezónu. Steph Curry, ktorý stanovil rekord minulú sezónu 286 trojkami síce stále hrá, je už ale aj tak absurdným strelcom s absurdnou sezónou za sebou. Nie je šanca. 

Áno, tiež by sa mýlili. 

No a každý basketbalový fanúšik na svete, vrátane najväčšieho fanúšika baskebalu vôbec (Kobeho Bryanta), by sa tváril ako skeptická sova keby bol niekto toho názoru, že práve Kobe ešte niekedy dá viac ako 40 bodov...čo by sa aj do posledného zápasu Kobeho kariéry potvrdilo. Za celú sezónu nedal viac ako 35 bodov.

Najepickejší večer histórie NBA

Prirodzene, keďže sa bavíme o najepickejšom večeri histórii NBA, aj tu sa mýlime. Je až vtipné, ako mal každý takmer "v paži" posledný zápas Warriors. Tí hrali doma proti Memphisu, výhrou porazili spomínaný rekord Bulls. To je predsa historický moment NBA! Celú sezónu sa s obrovskou mierou obavy šepotalo, že možno to predsa Golden State Warriors dokážu. 

Aj ten Kobe začal pomaly. Prvých päť striel ani netrafil. Vyzeral presne tak staro, ako posledné tri sezóny. Všetci mu držali palce, nech sa aspoň teda nezahanbí , keď už namaľovali jeho čísla na drevené parkety v domácej aréne Lakers na rozlúčkový zápas. Možno dá so šťastím 20 a môže sa naposledy porovnať s Jordanom, ktorý dal v jeho poslednom zápase (ako 38 ročný a v drese Washington Wizards) pätnásť.

73 bez drámy, 400 s prehľadom

Golden State Warriors bez žiadnej drámy porazili Memphis o triedu (21 bodov). Môžeme tak oficiálne povedať, že sme boli svedkami najdominantnejšieho tímu histórie NBA.

Pred zápasom potreboval Steph Curry trafiť 8 trojkových pokusov, aby sa dostal na úroveň 400 trojek na sezónu. Hráč, ktorého zdvojuje každý tím ligy krok pred trojkovou čiarou, ich dal 10. Neuveriteľným výkonom napomohol ďalšej štatistickej srandičke – rozdiel medzi Stephom túto sezónu (402 trojek) a Stephom minulú sezónu (286 trojek), je taký, ako medzi Stephovou minulou sezónu (ktorá je teraz na druhom mieste historického rebríčka) a historicky 135. najlepším trojkárom - Peja Stojakovic dal v 2005 a Tracy McGrady v 2004 dali každý po 174 trojek.

Žijeme v ére najlepšieho strelca histórie basketbalu a raz o tom budeme vnúčatám rozprávať.

24ka za 60

A tak sa preplo na zápas Lakers – Jazz, kde Kobe mal 1:50 pred koncom zápasu zo 46-tich (!) pokusov na kôš 48 bodov. Slušné a pekné, ale nesmierne neefektívne a hodné stálej kritiky Kobeho kariéry – síce dáva veľa bodov, ale aj veľa strieľa a tak je to celé také...whatever. K tomu Lakers prehrávali o osem bodov.

Kobe, ako robil celú jeho kariéru, dal do toho úplne všetko. Čiže za minútu a pol 12 bodov po sebe. Lakers vyhrali o päť a Kobe Bryant dal v jeho poslednom zápase kariéry 60. Šesťdesiat! 37-ročný Kobe Bryant dal v sezóne 2015/2016 najviac bodov za jeden zápas. V jeho poslednom zápase kariéry. Pred domácim publikom. Dá sa nad tým akurát tak krútiť hlavou.

Možno sa pousmiať aj na tom, že šesťdesiatku dal proti Utahu Jazz. Michael Jordan svoj posledný zápas v drese Chicago Bulls zavŕšil víťazným košom proti tomu istému súperovi vo finále playoff 1998.

Trestné hody

A keby náhodou nebolo paralel medzi Jordanom a Kobem dosť: posledné dva body Michaelovej kariéry boli úspešné trestne hody. Presne tak, ako Kobeho...prvé aj posledné dva body kariéry.

Navyše Kobeho kariéra začala v roku 1996, v roku keď Jordan a Chicago Bulls vyhrali povestných 72 zápasov za sezónu. No a kariéru ukončil o 20 rokov neskôr, keď práve tento rekord pokorili Golden State Warriors.

Znovu, iba krútiť hlavu a smiať sa. Tak, ako počas celého stredajšieho večera. 

Matej Beňuš

Matej Beňuš

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár