Neprehrajme aj v Poprade na ľade aj v hľadisku

16.04.2016 / Peter Vretenička
Rusi našim naložili priam nemilosrdne.  (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Rusi našim naložili priam nemilosrdne. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Do MS v hokeji zostávajú približne tri týždne, príprava pred šampionátom pomaličky vrcholí. Avšak naša reprezentácia začína mať z hokeja tenis. Teda aspoň výsledkovo, keďže posledné dva zápasy sme prehrali 1:6 a 0:6. Snáď nás v sobotu nečaká tretí set. Skúsme sa poučiť zo zápasu z Košíc, kde sme neprehrali iba na ľade, ale aj v hľadisku.

Prehra na ľade

Priznám sa, na zápas v Košiciach som sa tešil už týždeň dopredu. Samozrejme, nie kvôli trojhodinovej ceste vlakom zo Žiliny, ale kvôli tomu, že po prvýkrát uvidím Steel Arénu. Na zápas som dorazil včas, aj napriek tomu, že vlak meškal 20 minút. Čakal som to, keďže na Slovensku je pravdepodobnejšie meškanie vlaku, než to, že príde na čas. Keď som sa v Steelke usadil na svoje miesto, privítala ma ruská hymna. Len nechápem, prečo ju dotyčný spevák zaspieval trikrát a slovenskú iba raz. Ale, prejdime už k samotnému zápasu.

Ruskí hráči hrali s vedomím, že 80% z nich sa na MS nedostane a naši zasa s tým, že 80% z nich sa na MS dostane. Pred zápasom som mal menšie obavy, keďže rozmery košického ihriska nahrávajú tímu, ktorý je na tom lepšie technicky a korčuliarsky, v prvej tretine sme ale hrali so súperom vyrovnanú partiu. Nebezpečných príležitostí sme si mohli dokonca vypracovať aj viac, nebyť situácií ako napríklad v 14. minúte, keď po Réwayovom vyvezení puku z pásma mohli ísť naši v trojici na jedného Rusa, no nestalo sa. Slovenskí hráči cestou okolo striedačky zmizli z ľadu a prečíslenie sa nekonalo. 

V závere prvej tretiny fanklubácke bubny na pol minútu utíchli a na štadióne odrazu zostalo také ticho, že keby som vyslovil PIN od mojej kreditnej karty, vedela by ho minimálne polovica štadióna. Zjavne to bolo povestné ticho pred búrkou, keďže od druhej tretiny prišiel ruský Hurikán, ktorý zmiatol z ľadu naše nádeje na úspech v tomto zápase. Mimochodom, z tribúny za bránou ruské dresy farebným dizajnom nápadne pripomínali tie, ktoré nosia hráči Caroliny Hurricanes.

Druhá a tretia tretina sa dá zhodnotiť dvoma slovami – celé zle. Chvíľami to vyzeralo, že Rusi aj keď stáli, tak naši nestíhali. Hlavne Dadonov si robil čo sa mu zachcelo. Napríklad v druhej tretine si dal s pukom dve kolečká okolo našej obrannej tretiny, odovzdal puk obrancovi na modrej a odišiel striedať. Rusov sme nezatlačili ani v presilovkách, počas ktorých všetci naši hráči stále iba čakali na to, čo vymyslí Réway. Hudáček pre zmenu chytal, ako by nemal pripravenú Huda show.

Jediným pozitívom zápasu je stúpajúca forma Réwaya. Proti Rusom podal zodpovedný výkon, bol platný smerom dopredu a mal výbornú úspešnosť na vhadzovaniach. Keby mal na sebe oblečený dres súpera, v štatistikách by mu za štvrtok svietil multibodový zápas.

Prehrali sme aj v hľadisku

Záver zápasu priniesol nečakané momenty v hľadisku. Väčšina divákov totiž oslavovala šiesty ruský gól, zatiaľ čo našim hráčom adresovali iba piskot. Síce neviem ako ten piskot bolo počuť v televízii, ale na štadióne nebolo počas zápasu žiadne skandovanie hlasnejšie, ako tento moment:    

Áno, dostali sme debakel, ale aj tak to nebolo od fanúšikov pekné gesto. Stavím sa, že tí čo najviac pískali, by v prípade nášho úspechu na MS najviac oslavovali. Neprehrali sme iba na ľade, ale aj v hľadisku. Aj keď možno by bola frustrácia prítomných ľudí menšia, keby za takú nakladačku nezaplatili 20 Eur.

Zaujímalo by ma, čo si o tom pomysleli ruskí hráči. Buďme k sebe na chvíľu úprimní, tímy našej výkonnostnej úrovne s Rusmi nezvyknú vyhrávať, takže prehra 0:6 nie je vyslovene blamáž. A za to, kde sa náš hokej nachádza nemôžu hráči, ale to, že v tomto štáte nič nefunguje. Aj keď podľa výsledkov volieb by sa mohlo zdať, že funguje.  

Všade na svete platí, že správny fanúšik fandí v dobrom aj zlom. Vari si už nikto nepamätá, že sme pred striebornými MS 2012 všetky prípravné zápasy prehrali? Som presvedčený, že v Poprade to bude v sobotu z našej strany oveľa lepšia a tentoraz Rusom víťazstvo tak ľahko nedarujeme. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár