Švédska trojka a poľské krowky

20.04.2016 / Martin Ferianec
Anna Szymanska a Joanna Wroblewska z Poľska a Patrícia Fischerová zo Slovenska sa poruvali o kvalifikačné body (photo: Radoslav Maťaš)

Anna Szymanska a Joanna Wroblewska z Poľska a Patrícia Fischerová zo Slovenska sa poruvali o kvalifikačné body / (photo: Radoslav Maťaš)

Nedávno si svoj bye week, určený na rôzne teambuildingové akcie, užili tímy ženskej futbalovej ligy. Dôvodom bola repre prestávka pri príležitosti kvalifikačných bojov. Tréner Zsolt Pakusza vyzbieral to najlepšie čo nám po európskych trávnikoch behá a má slovenský pas, doplnené o dve hráčky našich multinárodných Nových Zámkov. Svoj stan si rozložili v Poprade. Napriek poslednej nevydarenej kvalifikácii na MS do krajiny javorových listov a sirupov, ich nakoniec pustili do hotela, vraj si to zaslúžia.

Kvalifikácia proti silnejším

Pred posledným dvojzápasom sa naše ženušky nachádzali na krásnom a zároveň klamlivom druhom mieste. Klamlivom preto, lebo jediné mali odohrané obidva zápasy s absolútnym outsiderom skupiny Moldavskom. Ak sa nemýlim je to ich vôbec prvá účasť v kvalifikačných zápoleniach. S nimi asi len ťažko niekto stratí body, keď sa to nepodarilo ani nám. Ak sa mýlim idem sa hanbiť do kúta.

Ďalšie dva zápasy v Poľsku (0:2) a doma s Dánskom (0:1) sme absolvovali bez bodu aj bez streleného gólu. V uplynulom dvojzápase bola pred Slovenkami veľká výzva. Poraziť papierových a rankingových favoritov. V kvalifikačnom zápase sa nám naposledy podarilo.... ozaj netuším kedy. Internety mi pomohli dopracovať sa po rok 2011. Od vtedy sme porazili Bielorusko, Estónsko, Chorvátsko a Moldavsko.

Na väčšie víťazstvo čaká ženský futbal nejaký ten rok.

Švédsky pokus nevyšiel

Prvý pokus bol proti Švédkam. Očakávania boli nesmelé ako naše dievčatá pred prvým... zrazom. Rebríčkovo šiesty tím sveta bol jasným favoritom. Začiatok našťastie vyšiel lepšie hráčkam so slávnym dvojkrížom na hrudiach. Jednak v obrane praktikovali kompaktný systém „nehraj sa s tým odkopni“ a zároveň aj prvá vážnejšia šanca patrila našim, no ani na dvakrát nezlomili švédsku oceľ.

Väčšie problémy začali okolo 20. minúty pokusmi o konštruktívnu rozohrávku. Zbytočné straty na vlastnej polovici spôsobili, že v 16-tke začalo byť teplo až horúco. Naše chvíľami nevedeli kam s konope (mali ho nechať na hoteli). Z toho pramenil aj prvý gól po krásnej technickej strele, brankárka Slovenska nemala šancu.

Postupom času si už asi každý národne súcitiaci želal polčas, Zsolt dal svoje hráčky na nabíjačku.

Prvé minúty druhého deja pripomínali znova ten prvý - vládali sme brániť a nešpekulovať. Po desiatich minútach prišla ďalšia krásne umiestnená lopta, za ďalších osem minút ešte jedna do siete za brankárkou Slovenska. Zvyšok zápasu vo voľnejšom tempe dokráčal k 90. minúte.

Tri korunky si pripísali tri góly aj tri body. Tá švédska trojka je magická.

Poľské pilkarzky naše prekvapili

Tri dni dumali rádcové, čo na poľské krowky. Snaha šokovať niečim pilkarzky bola obrovská. Donútila trénera k rozhodnutiu postaviť defenzívnu záložníčku, ktorej nedával príležitosť ani v príprave, na hrot základnej zostavy. Pritom už česká trénerská škola na to prišla a cyperská odkukala, čo robiť keď nevieš koho na hrot. Predsa ľavý bek je ideálny.

Či to bolo rozhodnutie podľa predvedeného výkonu vám nepoviem. Svazáci zabezpečili síce stream na svojom oficiálnom Jútube. Mám však dojem že snímali webkamerou, ktorú som stratil pred cca 12 rokmi. Tu si pozrite ako vyzerá prenos futbalového zápasu rok 2016. Ozaj HD (hrozne divná) kvalita.

Z počutého (keďže vidieť veľa nebolo) referujem len stručne. Prvý polčas naše hráčky naberali postupne na obrátkach, popričom však stihli dostať gól. Možno to bol úmysel, aby mali väčšiu motiváciu predviesť niečo veľké v polovici druhej. V nej aj predviedli - priam útočnú smršť.

No dobre, zo začiatku to boli len jemné prehánky, z ktorých nekáplo nič gólové. Ale príležitostí bolo neúrekom. Mám dojem, že iba brankárka Korenčiová sa do žiadnej nedostala. Tridsať minút sme si Poľky takto pripravovali. Až v 75. minúte to prišlo. Obťažovanie Škorvánkovej vo vápne, pomstila Vojteková premenením penalty. Aj zvyšné minúty zápasu sme jemne otĺkali strelami súperky. Ale futbal sa hrá pre divákov a sledovanosť prenosu vždy zdvihnú emócie, tak si baby nechali záverečné K.O., až na poslednú minútu nadstaveného času. Direkt hosťkám po nádhernej prihrávke zasadila špiónka z poľskej ligy Hmírová. 2:1. Oslavy boli bujaré, hodné žltej karty na záver.

Škaredá séria je minulosť

Prerušili sme nepeknú škaredú sériu. Stále som nedohľadal, odkedy trvala. Podstatné, že skončila. A štýlovo. Keby ten stream bol pozerateľný, môžeme ho poslať do Hollywoodu ako predlohu.

Podobné zápasy vedia byť zlomové. Predpokladám, že to bolo pre každú hráčku najväčšie reprezentačné víťazstvo. Tím je to mladý, najstaršia zo základu s Poľskom má 27 rokov, skončiť takúto čiernu sériu mu musí len pomôcť. Ešte aj klamlivá druhá priečka nám zostala. Pokus udržať prebehne 2. júna v Dánsku. Počas toho reprezentačného zrazu oslávim svoje okrúhliny a ako darček mám sľúbené víťazstvo v Dánsku a prepotený dres.