French Open: Nadal, dvaja ďalší a veľa našich

26.05.2013 / Martin Petro
Rafael Nadal proti zvyšku tenisového sveta.  (photo: SITA/AP Photo/David Vincent)

Rafael Nadal proti zvyšku tenisového sveta. / (photo: SITA/AP Photo/David Vincent)

Dnes sa začne naplno prášiť parížska antuka na dvorcoch Rolanda Garrosa. Komu toto meno nič nehovorí, tak Rolo bol francúzsky letec počas prvej svetovej vojny (áno, Francúzi mali skutočné letectvo a nie, nebol to iba kŕdeľ vetroňov). Po tomto chlapíkovi, ktorí sa chodil z kraja 20.storočia na miestne kurty pravidelne vyblázniť, bol pomenovaný dnes jeden z najstarších a najprestížnejších tenisových turnajov všetkých čias, French Open. Po Australian Open, pred Wimbledonom a US Open je to v poradí druhé grandslamové podujatie sezóny. O ďalšie (alebo úplne čerstvé) zárezy do histórie bieleho športu si to tu rozdávajú iba tí najlepší. Na konci dňa, keď sa všade zhasne, sa každý pýta iba na víťazov práve týchto štyroch najväčších turnajov. Kto bol šampiónom Ritro Slovak Open bohužiaľ nikoho nezaujíma.

Hoci sú len traja, GrandSlam je v nedohľadne

Ak ma kalendár neklame, momentálne sa čaká už dlhých 43 rokov, kým konečne niekto znovu vyhrá v jednom roku všetky štyri tituly a získa grandslam. Za tých sto rokov tenisu (mínus vojnové časy, keď sa hralo iba v USA, lebo tam bol pokoj, kola a hranolky) sa to podarilo iba tri krát, dvom rôznym hráčom. Jeden z nich už vyše dekádu nežije. Ten druhý, Rod Laver, má na tenisovom lakti už 74 letokruhov. Zopakovať jeho bradatý úspech je dnes také náročné, že zisk tenisového grandslamu sa považuje za jednu z najväčších športových výziev súčasnosti. Jeho ovládnutie zaručuje tenistovi nesmrteľnosť. Achilovkou najčastejšie býva práve zisk titulu z French Open, viacerým hráčom za onú dobu chýbal ku kompletu ako posledný.

Ostatných desať rokov svetovému tenisu dominujú tri mená. Federer, Nadal, Djokovič. Všetci traja zažili sezónu, v ktorej boli úžasne blízko no nepriložili posledný štvrtý dielik do skladačky. Nadalova antuková hegemóniu zahatala hentým dvom grandslam práve v červenom Paríži. Rogerovi v rokoch 2006 a 2007, Novakovi v roku 2011. Rafael, ktorý French Open vyhral 7 krát za posledných 8 rokov má zase problém skompletizovať triumf na ostatných turnajoch. So všetkými mohol vypiecť v roku 2010, no nezvládol hneď Austráliu, kde sa zranil. Zvyšok roka patril celý jemu.

Ako pokračovala ich márna snaha a vzájomné vyraďovanie, začalo sa čoraz viac rozprávať o tom, že všetky grandslamy netreba vyhrať v jednom roku, stačí, keď budú štyri po sebe, pokojne predelené silvestrovskou zábavou. Blízko k tomu mal po skvelom roku 2010 Nadal, opäť na nový rok v Austrálii. Djokovič tam hrá momentálne ako doma, postrážil si to a výhrou prevzal pomyselnú štafetu. Vyhral ďalšie tri najväčšie turnaje a nečistý grandslam mohol počas svojej najväčšej dominancie dokončiť minulý rok práve v Paríži, u Nadalovcov na dvore. Nesmrteľnosť mu avšak kolega Rafael nedoprial. Napriek tomu sú všetci traja dobrí kamaráti.

Naháňačka pokračuje.

Djokovič má vo vrecku januárový titul od protinožcov a je teda jediný, kto môže v roku 2013 dokázať nemožné. Najväčším súperom bude samozrejme Nadal, ktorý sa na grandslamovom turnaji predstaví prvý krát po minuloročnom Wimbledone. Nefanúšikovia ešte nezabudli, ako tam šokujúco natankoval hneď v prvom kole s dovtedy pre mnohých no-name Čechom Lukášom Rosolom, dnes „tým“ Lukášom Rosolom „ktorý porazil Nadala“. Lukáš získal sebavedomie, ktoré ho doviedlo až k titulu na Ritro Slovak Open, keby niekoho predsa len zaujímalo, kto je posledný šampión.

O jeho porážke Nadala sa hovorilo ako najväčšom prekvapení v histórií Wimbledonu, bol to dokonca väčší kinder surprise ako predvlaňajší postup Káju Becka do tretieho kola. Pre Rafaela to bol posledný zápas na dlhú, dlhú dobu. Údajne sa zranil s kolenom na trištvrte roka. Šušká sa, že to bola iba taká malá zástera, všetko prichystané podľa Núňezovho scenára a Rafu v skutočnosti načapali, ako si pichá do kábla prírodné vitamíny značky Arm Lance. Pár belgických tenistov sa z dôchodku ozvalo, že je to klasika a doping je v tenise prítomný, či sa nám to páči alebo nie. Belgičania o tom asi vedia svoje. Justin Heninová, legendárna belgická tenistka, svojho času takisto na dva roky ukončila kariéru. Bolo to čudné, mala len 26 a do kariérneho grandslamu jej chýbal titul z Wimbledonu. Špičkový hráč skrátka neskončí bez toho, aby neskúsil vyhrať na svätej londýnskej tráve. O dva roky sa vrátila akoby nič, ja muzikant. Šuškali sa vtedy podobné veci. Krátko potom skončila nadobro. Wimbledon dodnes nemá.

Finále bude v semifinále

To som už ale odbočil od témy a opäť bez smerovky. Či si tenisti pred zápasmi čapujú do žíl ušetrenú krv z minulého turnaja, či hltajú farebné tabletky bez predpisu, alebo iba obyčajný paralen, nie je náš problém. My chceme vidieť skvelý tenis v parádnom finále, kam sa dostanú hráči, o ktorých si budeme celý zápas hovoriť, že hádam ani nie sú ľudia. O tom, že French Open tento rok vyhrá niekto iný ako Rafael alebo Novak, pochybuje málokto. Po tom, čo sa odhlásil pre problémy s chrbtom Andy Murray a po tom, čo sa Roger prepol do režimu „vzorný tatko“ o tom pochybuje ešte menej ako málokto. Iste, prihodiť sa môže čokoľvek. Môže sa stať aj to, že sa zápas na antuke podarí vyhrať Lukášovi Lackovi, no je to vrcholne nepravdepodobné. Obrovská škoda, že sa obaja topfavoriti nemôžu stretnúť vo finále. Rozsúdiť ich bude musieť súboj v semifinále, sú v rovnakej polovici 128-nohého pavúka.

Tento smutný fakt naopak niekomu otvorí cestu do finále cez zadný vchod, z druhej strany pavúka, kde už teraz počuť erďžať čierne kone turnaja. Medzi najlepších štyroch by sa mal isto zmestiť Roger Federer, ktorý už síce šliape iba na voľnobeh, no na zvyšok sveta to zatiaľ stačí. Vylosovaný bol do najľahšej štvrtiny pavúka, jedinou a zároveň poslednou prekážkou na ceste do semifinále mu bude bombardér Jo-Wilfried Tsonga, domáci klon Muhammada Aliho. Ak ho zdolá, o finále si zahrá v súboji tridsiatnikov s nezmarom Davidom Ferrerom. David sa pýši možno najlepšou kondičkou v hre, vôbec mu neprekáža, že fajčieval krabičku denne. Finále na French Open nikdy nehral hoci je považovaný za jedného z najlepších antukárov 21.storočia. Chlapík zreje ako víno, vo svojom veku má jedinečnú a možno poslednú šancu. Na súčasného Federera to možno stačiť bude, vo finále na jedného z dvojice najlepších už asi ťažko.

Niekoľko mien na zapamätanie

Ferrer pred Rogerom ešte stretne Pepu Tomáša Berdycha, od ktorého sa čaká, že húževnatého Španiela potrápi. No Tomáš bude podľa mňa rád, keď sa k tejto možnosti vôbec dopracuje. Hneď v druhom kole striehne na opačnom konci dvorca všeobecne neobľúbený hráč, Lotyš Ernest Gulbis, ktorý keď má deň, dokáže vyhrať s kýmkoľvek vrátane úplnej špice. Bohužiaľ to platí aj opačne. Gulbis navyše Berdycha vyplonkoval z posledného Wimbledonu, hladko v troch setoch. Ernie hrá tenis pre radosť, nie pre peniaze, keďže je z milionárskej rodiny. Kým jeho kolegovia dostávali v detstve na narodeniny tenisové rakety, on dostal tenisový kurt. Od babky. True story. Ernieho nebaví tréning, baví ho iba vyhrávať. Keď sa mu práve chce, je naňho radosť pozerať. Tvrdí, že túto sezónu chce konečne dokázať veľké veci. Zrejme nekecal, lebo nedávno mal na antukovej tácke samotného kráľa antuky. Rafael proti nemu v poslednej chvíli odvracal za stavu 0-5 potupného kanára, ktorého mu na antuke nedal hádam nikde nikto. Set prehral „iba“ 1-6, no zápas po nadalovsky nakoniec celý otočil. Meno Gulbis si aj tak zapamätajte.

V Djokovičovej štvrtinke treba upriamiť pozornosť na veterána Tommyho Haasa, v roku 2000 druhého tenistu planéty. Tento matuzalem a obrovský sympaťák má 34 rokov, a po X operáciach opäť atakuje svetovú desiatku. Ak by ju dobyl, určite by prepísal nejaké rekordy. So svojim inteligentným, ofenzívne atraktívnym a stále veľmi sviežim tenisom bude nebezpečný. Otázne je, na koľko mu vydrží so zdravým duchom aj zdravé telo.

V Nadalovej časti si to rozdá Švajčiar Stanislas Wawrinka s domácim Richardom Gasquetom o to, kto vyzve kráľa. Bude to súboj dvoch najkrajších jednoručných bekendov súčasnosti (prepáč Roger). Los mal zmysel pre humor a Nadalovi doprial šancu, o ktorej sa mu dlho pravidelne snívalo a asi ani sám nečakal, že k nej teoreticky môže dôjsť tak skoro. Lukáš Rosol musí zdolať dvoch súperov, aby sa s Nadalom mohol stretnúť v epickej odvete. To všetko za predpokladu, že to Rafaelovi dovolí v druhom kole náš Martin Kližan.

Samostatná kapitola, Slováci

Naši tenisti, to je samostatná kapitola. Ak tu Lukáš Lacko (ktorý ma z antuky vyrážky po celom tele) vyhrá zápas, zjem kefu. Je pri tom úplne jedno akého má súpera, na antuke ho dokázal na úplne serióznom turnaji nedávno rozobrať aj hráč piatej stovky. Sad true story.

Maťo Kližan má v prvom kole dobrý los, 23 ročný rodák z Bratislavy svojho najbližšieho súpera, 35 ročného Američana Russela, okomentoval svojsky: „Chalana príliš nepoznám... uvidíme na kurte.“ Tak držíme palce, aby ťa chalan nezaskočil. Ako som už spomenul, v druhom kole sa príde už iba vyvetrať, čaká ho Rafan.

Káju Becka som stretol minulý víkend v reštaurácií Ciao ako do seba tlačil šunkovo-klobásovo-slaninovú pizzu s extra syrom. Zhruba vtedy mi bolo jasné, že ho v Paríži asi neuvidíme. Kájo od marca laboruje a nedal sa dohromady. Dúfajme, že to nie je obnovená fraktúra sebavedomia, s ktorou má chronické problémy.

Do hlavnej súťaže sa cez ťažkú trojkolovú kvalifikáciu nedostal Palo Červeňák, napriek tomu, že má červenú antuku priamo v mene. Hanbu si však neurobil, skôr naopak. Dvakrát proti favoritom zápas úspešne otočil, no vo finále kvalifikácie, opäť z pozície outsidera, nedotiahol postup dokonca. Zrejme mu uškodilo, že tento krát prvý set vyhral.

Dievčat máme v hre parádnych šesť, čo je možno aj rekord. Dandy Hantuchová má ťažký žreb. Hneď na úvod ju čaká Srbka Jankovičová, ktorá na našu smolu nedávno našla niekoľko rokov stratenú formu. Janka Čepelová má v prvom kole dobré šance, jedna výhra jej narastajúcemu potenciálu úplne stačila, pretože potom čaká jedna z favoritiek Nemka Kerberová, členka top 10. Domča Cibuľková má otvorenú cestu až do osemfinále, kde bude hádam bojovať o to, aby jej nedalo stopku delostrelectvo s názvom Šarapovová. Okrem nich sa bude po antuke šmýkať aj Magda Rybáriková, novopečený zázrak Schmiedlová a príjemným prekvapením je aj účasť Kučovej.

Deň po finále Ligy majstrov sa to celé spustí. Čaká nás znova krásny turnaj. Kto ho uvidí naživo, tomu závidím. My ostatní budeme mať možnosť sledovať vybrané zápasy na Eurosporte. Vyvolení dokonca v HD kvalite. Nech vyhrá najlepší. 

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.         

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár