Ligový Sunár: Nad Nitrou sa blýska

23.04.2016 / Peter Vretenička
Majstrovskí corgoni. (photo: SITA/Jakub Julény)

Majstrovskí corgoni. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Nad Nitrou sa blýska, všetci oslavujú. Nejako takto by začínal remix hymny zložený po poslednom finálovom zápase Tipsport ligy, lebo Nitra to dala! Ruky hore pre Antonína, ktorý si skočil s tímom do Banskej Bystrice a vrátil sa domov s majstrovským titulom. Sezóna 2015/16 začala podvečer 10. septembra 2015 na bystrickom ľade a osud to zariadil tak, že práve na tomto mieste sa po 226 dňoch ukončila.

Cesta za titulom

Pamätáte si ešte reklamu pred play-off, v ktorej prišiel kovboj Judd Čiernavoda na koni z ďalekých krajín do Nitry, aby s ňou vyhral titul? Kofola svoje slovo dodržal! Bola to náročná cesta, no Nitranov nedokázali zastaviť Žilinčania, Zvolenčania a ani Bystričania. Iste, vo finále sa po prvých dvoch zápasoch už bielomodrí videli oslavovať rýchly titul, no potom prišli dva zápasy na ľade súpera, kde sa nitrianski hokejisti dostavili herne až v 3. tretine. Stav série bol zrazu 2:2.

Zlom prišiel v piatom zápase, keď Barani pod Zoborom nevyužili presilovku 5 na 3. Kto nevyužije takúto presilovku, nezaslúži si vyhrať. Šiesty zápas priniesol nájazdovú lotériu, na ktorú sa nikdy nezabudne. Nitra získala titul a účasť v budúcom ročníku Ligy Majstrov! Nakoniec to šlo aj bez zahraničných rozhodcov či Stümpela. Bystrickí fanúšikovia by nemali vešať hlavu. Ak bude Banská v tomto nasadení pokračovať, čoskoro sa dočkajú aj oni.

Finále s veľkým F

Finálové súboje ponúkli skvelý hokej. Na obidvoch tímoch bolo vidieť ako veľmi túžia po titule. Zápasy mali dramatický priebeh a fantastickú atmosféru, proste bolo to niečo neskutočné. Takéto niečo nezažijete ani pri dueloch NHL, KHL a ani ďalších HL.

Azda jedinú kritiku, ktorú som na finálové stretnutia počul, bol čas konania samotných zápasov. Niektoré sa dokonca prekrývali s futbalovou Ligou Majstrov. Menší rozruch vyvolalo aj oblievanie nitrianskej striedačky v Bystrici. Karma to však bystrickým fanúšikom všetko spočítala, keď sa o pár dní museli naživo prizerať na majstrovské oslavy ich súpera.

Najviac mi bolo po finále ľúto Michala Handzuša, na ktorom bolo vidieť najväčšie sklamanie. Ani si nedal zavesiť na krk striebornú medailu. Dúfam, že nezavesí korčule na klinec a zabojuje o zlato aj v budúcej sezóne.

Zoznam, ktorý sa nerád rozširuje

Listina hokejových majstrov Slovenska sa rozširuje o nové mená len sporadicky. Dukla Trenčín bola na jar 1994 prvým klubom zapísaným na tento Winlist. O rok pribudli HC Košice, po ďalších troch rokoch sa dočkal Slovan Bratislava. Na jar 2001 sa v elitnej spoločnosti našlo miesto aj pre HKm Zvolen. Od tohto momentu pribudli na tento zoznam iba dva ďalšie kluby. Po piatich rokoch MsHK Žilina (2006) a po pätnástich rokoch od zvolenského triumfu uspela HK Nitra (2016).

Matematika je neúprosná, ďalší tím na tento zoznam pribudne v roku 2026. Ale buďme k sebe úprimní, koho zaujíma matematika? Bystričanom, Popradčanom, Martinčanom, Piešťancom, Novozámčanom a ďalším teoretickým kandidátom sa určite nechce tak dlho vyčkávať. Zámorskí hráči v drese obidvoch finalistov boli veľkým obohatením tejto sezóny, uvidíme či podobnú taktiku zvolia aj ďalší čakatelia na titul.

Frajer na záver sezóny: Tibenského gól

Posledný Ligový Sunár v tejto sezóne sa končí, takže ďakujem všetkým za priazeň a gratulujem Nitre k historicky prvému titulu. Naša liga pod vedením Riša Lintnera výdatne ožila a pevne verím, že trend bude pokračovať aj v budúcej sezóne. Na záver si môžete pozrieť presný zásah Jozefa Tibenského, ktorý bol v tomto týždni ocenený Zlatou prilbou za najkrajší gól sezóny.

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár