Rozhodli finále rozhodcovia, alebo presilovky?

24.04.2016 / Šimon Kostrava
Kapitán HK Nitra Dušan Milo preberá pohár od Richarda Lintnera. (photo: SITA/Jakub Julény)

Kapitán HK Nitra Dušan Milo preberá pohár od Richarda Lintnera. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Prvý ročník majstrovstiev Richarda Lintnera je úspešne za nami. Nech si hovorí kto chce čo chce, nech sa sponzori akokoľvek snažia, keď sa povie hokejová extraliga prvé čo mňa (a verím, že nie som jediný) napadne je tvár vždy usmievavého Riša.

Finále Nitra-Bystrica stálo za to a ako priamy (tribúnový) účastník šiesteho zápasu verím, že v piatok večer mali na kardiológii bystrickej Roosveltovej nemocnice rušno. Toľko napätia, nádejí a nakoniec smútku medzi domácimi fanúšikmi sa niekde prejaviť musí. V Nitrianskej fakultnej nemocnici bol na kardiológii kľud, zatiaľčo na záchytke sa iste dvere nestihli zatvárať celý víkend.

S odstupom vyše jedného dňa pri už ustálenej tepovej hladine mi nedalo nepozrieť sa na dva dojmy, ktoré som si aj pod vplyvom šiesteho zápasu domov odniesol. A napriek tomu, že toto je prvý Neobjektívny športový portál, rozhodol som sa tieto dva svoje dojmy zobjektizovať (dobrovoľne a pomocou čísel).

Dojem č.1 (tradičný u fanúšikov porazených): Rozhodli rozhodcovia

V prvom rade musím poukázať, že som nezachytil, že by po sérii ktokoľvek z hráčov, alebo trénerov Iskry čo len spomenul rozhodcov. A za to majú moju úctu.

Fanúšikovia Iskry však pod dojmom vylúčenia Handzuša v tretej tretine šiesteho zápasu a následne žiadneho ďalšieho vylúčenia v predĺžení (a že si ich z tribúny pýtali aspoň tri) trpia istým druhom krivdy.

Nie som žiaden čarodejník s ceruzkou pred telkou, pravidlá tiež nerecitujem spamäti a tak si netrúfam hodnotiť zákrok po zákroku. Ak sa však pozrieme na počty vylúčených, tak tie ukážu takýto obraz:

Celá séria: 29 vylúčených Nitra versus 35 vylúčených Bystrica.

Paradoxne po prvých štyroch zápasoch bol pomer vylúčených 21 Nitra vs. 23 Bystrica, potom prišla sťažnosť z Nitry (aj keď v číslach oporu nemala) a žiadosť o zahraničných rozhodcov. Ak mala za cieľ vyvinúť tlak na rozhodcov tak sa jej to podarilo. V piatom zápase mala Nitra 4 vylúčených (aj keď dvoch naraz na 2 minúty, kolega Vretenička poukazuje, že kto takú šancu nevyužije, titul si nezaslúži), Bystrica až 8 vylúčených. V zápase šiestom sa všetko vrátilo do pôvodných koľají 4 vylúčení na oboch stranách.

Takže môžu za to rozhodcovia? Napriek číslam napísaným vyššie hovorím nie. V piatom zápase si síce Bystričania odsedeli oveľa viac, ale rozhodujúce vylúčenie za zlé striedanie nikto nespochybnil. Navyše mali výhodu hry 5 na 3 celé dve minúty.

Dojem č.2: Rozhodli presilovky

Týmto dojmom trpím hlavne ja a priznávam, že kvôli posledným dvom zápasom série. Nitrianska formácia Slovak - Laliberte - Blackwater v šiestom zápase a Mezei v piatom proste hrali presilovky perfektne. Zatiaľčo Bystrica hrala pri 5 na 4 dosť kostrbato.

Čísla hovoria, že v celej sérii bola celková úspešnosť Nitry 20% (7 gólov/35 presiloviek), kým Bystrica sa zastavila na 13,7% (4 góly/29 presiloviek).

A opäť prvé štyri zápasy na tom bol Bystrica dokonca lepšie, využila 19% presiloviek (4 z 21), kým Nitra len 13% (3 z 23). V piatom a šiestom zápase však nitrianska úspešnosť stúpla na 30% (4 z 12), kým Bystrica už žiadnu z ôsmich presiloviek nevyužila.

Rozhodli teda presilovky? Tu môj dojem čísla potrvdzujú. Efektivita Nitry v posledných dvoch zápasoch bola vysoká, kým Bystričania v presilovkách už nehrozili.

Bolo by však veľkým zjednodušením hodiť celú finálovú sériu len na hru v presilovkách a oslabeniach - Nitra aj v oslabení jeden gól dala -, i keď čísla neoklameš.

Pri stretnutí takýchto dvoch silných a vyrovnaných tímov môžu rozhodovať aj maličkosti. Tyčka miesto gólu v presilovke 5 na 3, alebo pri trestných strieľaniach. Rozhodnutie Stavjaňu nečakať v piatom zápase na ďalšiu Valentovu chybu a vystriedať ho za stavu 2:3. Zlé striedanie, keď naraz všetci hráči hrozne chcú hrať. Moment prekvapenia v samostatných nájazdoch, keď Stavjaňa pošle obrancu Milama a Orzágh trinásteho nehrajúceho útočníka Bezúcha a jednému ťah vyjde a druhému nie.

Alebo ako vraví dnes už klasik televíznej zábavy, potrebujete mať aj to šťastíčko.

Sláva víťaznej Nitre, česť Bystrici. Už sa tešíme na druhý ročník majstrovstiev Richarda Lintnera, ak teda neubzikne na zväz.

Šimon Kostrava

Šimon Kostrava

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár