Môžeme si dovoliť ignorovať Hrivíka?

27.04.2016 / Peter Vretenička
Marek Hrivík. (photo: SITA/Jozef Jakubčo )

Marek Hrivík. / (photo: SITA/Jozef Jakubčo )

Fanúšikovia na hokejových diskusiách sa búria. Prečo tréner Zdeno Cíger v príprave nevyskúša centra Mareka Hrivíka? Áno, o rozhodnutiach trénera sa nepatrí polemizovať, ale toto je zarážajúca ignorácia, ktorú si slovenský hokej v momentálnej situácii nemôže dovoliť. Poďme sa na celú situáciu pozrieť bližšie.

Prečo ho tréner Cíger nechce?

Zdeno Cíger vysvetlil pre TASR nepozvanie Hrivíka nasledovne: ,,Rozhodli sme sa, že ho neoslovíme. Predsa len odohral toho v NHL menej.“ Musíte uznať, že toto je kultová hláška! Menej ako kto? Veď hráči nášho prvého útoku v zápase proti Francúzsku odohrali spolu v NHL 0 duelov (slovom NULA). To znamená, že hrali na opačnej strane Atlantického oceánu, lebo na NHL momentálne nemajú.

A to ešte nie je všetko, dovolím si pokračovať v citácii jeho vyjadrenia: ,,V kádri máme veľa hráčov, i keď niektorí nepodali vo Francúzsku také výkony, aké sme očakávali. Mohla sa však podpísať pod to aj dlhá príprava a veľa cestovania, niektorí sú tu už šesť týždňov. Nemôžeme teraz všetkých poslať preč. Musia však o miestenky poriadne zabojovať.“ Takže nemôže zavolať Hrivíka, pretože by musel vyhodiť veľa hráčov, ale keď by povedal ,,áno“ Hossa alebo Tatar, zrazu by už vyhadzovať mohol?

Rovnako ma fascinovalo aj jeho vyjadrenie ohľadom Pánika: ,,Pánik v noci odohral celkom dobrý zápas, strávil veľa času na ľade, bolo ho tam vidieť, takže sme sa rozhodli, že oslovíme aj jeho. Potrebujeme zefektívniť streleckú potenciu, byť v koncovke úspešnejší a preto to chceme s Rišom vyskúšať.“ My sme teda páni, člena prvého útoku Chicaga (Pánik hral totiž posledné zápasy v útoku s Kaneom a Toewsom) napokon aspoň vyskúšame, keď mu už vyšiel ten posledný zápas. Snáď sa pri chalanoch z Tipsport ligy nestratí.

Déjà vu

Podobná situácia nastala aj pred dvoma rokmi, keď pán Vůjtek takisto s Hrivíkom nepočítal, pretože ho nevidel hrať. Napokon (možno kvôli tlaku hokejovej verejnosti) mu dal šancu a vyskúšal ho. Vtedy bol najlepší z našich na ľade a o jeho účasti na MS už nebolo pochybnosti. Na samotných MS 2014 patril žilinský odchovanec k najaktívnejším a najsnaživejším hráčom.

To bolo pred dvoma rokmi. Dá sa teda predpokladať, že odvtedy sa ešte zlepšil, keďže debutoval v NHL. Navyše tento rok mal v AHL bodovo najlepšiu sezónu. Avšak, aj keby je to stále iba ten Hrivík spred dvoch rokov, tak by zrejme bez problémov "vyradil" niektorých hráčov súčasného kádra reprezentačného výberu. Cígerovi by dokonca zapadol do koncepcie generačnej výmeny, keďže má len 24 rokov. Vo veku problém nebude.

Prečo Hrivíka potrebujeme?

Marek Hrivík je center, čiže hrá na pozícii, kde nás posledné roky najviac tlačí topánka. Keďže tento rok sa nepočíta s Tomášom Surovým, zobrať Hrivíka by mala byť samozrejmosť. V zápase proti Francúzsku sme prehrali väčšinu vhadzovaní. V oslabení 5 na 3, keď sme to najviac potrebovali, sme na buly neuspeli ani raz. Prečo mu teda nedať šancu? Hrivík dokáže byť bodovo produktívny, aj napriek tomu, že jeho najväčšie prednosti sú v ,,čiernej robote“ a hre v početnej nevýhode.

Naozaj je taký problém v  21. storočí zistiť, ako hral náš hráč v Amerike? Za Hartford odohral 69 zápasov a zaznamenal 41 kanadských bodov (12+29), za Rangers hral štyrikrát. Ja som síce pozeral iba jeho zápasy za New York, no aj v nich bolo zrejmé, že výkonnosťou dosahuje, ak nie rovno presahuje 70% hráčov zo súčasného Cígerovho výberu.

Jazdci mu dokonca dali dôveru aj pri hre v oslabení, keďže v tejto činnosti patrí k špičke. Takéhoto hráča v národnom výbere súrne potrebujeme. V posledných troch zápasoch sme síce inkasovali len štyri góly z hry, no až tri z nich padli počas presilovky súpera.

Možno nás Hrivík v Rusku nespasí, ale je kuriózne ignorovať hráča, ktorý má za sebou úspešnejšiu sezónu ako väčšina hráčov, ktorých máme pred MS k dispozícii. 

Ale, nech iba nekritizujem, až na prešľap s Hrivíkom sa mi doterajšia nominácia viac-menej pozdáva.

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár