Druhé kolo playoff NHL rozhodnú gólmani

27.04.2016 / Šimon Kostrava
Brankárom NY Islanders v playoff nie je zatiaľ náš Halák. (photo: SITA/AP Photo/Kathy Willens)

Brankárom NY Islanders v playoff nie je zatiaľ náš Halák. / (photo: SITA/AP Photo/Kathy Willens)

Tento rok to na letné oslavy so Stanley Cupom na Slovensku nevyzerá. Posledné želiezko v ohni, Jaro Halák stále lieči zranenie a jeho Islanders aj tak nepatrí k favoritom. Navyše ako si iste všimnete v texte nižšie, v čase play-off som posadnutý brankármi. Nakoniec načo strácať čas analýzou 18 hráčov, keď stačí analyzovať jedného.

Čo ma v prvom kole prekvapilo?

Bolo toho celkom dosť. Jednak to, že semifinále konferencií začína o pár hodín skôr ako vôbec poznáme všetkych semifinalistov. A s tým súvisí, že podľa mojich predpokladov mal už Anaheim dávno oddychovať a pripravovať taktiku ako uloviť žralokov. No hádam chlapci budú hrať rovnako ako v základnej časti. Biedny začiatok ale o to lepší koniec. Áno, sú moji favoriti na Stanley Cup, tak by bolo fajn keby aspoň do druhého kola prešli.

Ďalej nám vypadli Los Angeles Kings (a tu som rád, že Slovinci tohto roku nehrajú s nami v rovnakej kategórii MS, lebo Kopitar má čas) a Chicago, takže po štyroch rokoch bude duopol víťazov konečne zrušený. Systém platového stropu funguje ako má a tak sa môžeme tešiť na nové mená na pohári.

Čo ma prekvapí v 2.kole?

Washington – Pittsburgh

V Rusku sa píše o sérii Ovečkin-Malkin, zámorskí odborníci však vedia, že písať sa má buď Ovečkin-Crosby, alebo ešte lepšie Holtby – Murray (Zatkoff). Pretože skvelé útoky môžu vyhrať zápas, ale sériu vyhráva skvelý brankár.

A poviem narovinu, to ako Pittsburgh prevalcoval Rangers ma zaskočilo. Ale len do momentu ako som v sobotu zhliadol posledný, piaty zápas série a videl zúfalého Lundqvista. King Henrik to proste nedával a keď už niečo aj vyrazil, obrancovia boli na míle ďaleko.

Washington cez Philadelphiu prešiel aj vďaka tomu, že na do posledných troch zápasov nasadeného Neuvirtha dokázali zareagovať ešte lepším Holtbym a jeho shotoutom v zápase šiestom. Napriek tomu, že fanúšikovia Broad Street Bullies vyvolávali podobnosť medzi Neuvirthom a Halákom, ktorý svojho času ešte v drese Canadiens vychytal Ovečkina, zázrak sa nekonal.

Capitals majú vyvážený káder, silný útok, kde okrem hviezdnych Ovečkina, Bäckstroma, Oshieho a Kuznetsova netreba zabúdať na Justina Williamsa a Mikea Richardsa. Obaja presne vedia ako sa má hrať a vyhrávať Stanley Cup.  A k tomu Holtby, ktorý či sa Vám to páči alebo nie je oveľa lepší ako Murray a Zatkoff dokopy.

Pittsburgh túto sériu neprehrá preto, že by bol Crosby horší ako Ovečkin, alebo Malkin ako Bäckstrom, ale preto, že Murray sa môže v bráne roztrhať, ale v stabilite výkonov na Holtbyho mať nebude.

Môj tip: Washington 4-2

Tampa Bay – NY Islanders

Najprv by som sa chcel priznať, že v úvodných kolách som sa zmýlil. U Tampy som predpokladal, že absencia Stamkosa a Stralmana bude oveľa väčším problémom ako v skutočnosti bola (a hlavne, že Pavel Dacjuk na „možný“ záver svojej zámorskej kariéry ukáže oveľa viac). U Ostrovanov z Brooklynu som zase videl zraneného Haláka (a u Floridy nesmrteľného Jágra) a zabudol som, že v útoku majú Tavaresa a ten vie rozhodnúť zápas (a aj sériu) kľudne sám.

V 2. kole rovnakú chybu nespravím. V Tampe vedia hrať aj bez Stevena, ktorý možno aj tak po sezóne odíde a Bishop je sezónu od sezóny lepší. Johnson, Palát a Kucherov aj keď už nie v jednom útoku stále vedia dávať góly a po minulej dlhej sezóne nie sú pripravení na oddych už v máji. K tomu opäť povolaný Jonathan Drouin, ktorý svoju poslednú šancu v drese bleskov nemieni premárniť.

Islanders majú síce Tavaresa a v obrane Boychuka a Leddyho, ale v bránke to bude zase len Greiss.  A ako stále opakujem. Brankári rozhodujú. Nehovoriac o tom, že NY Islanders sú v 2. kole play-off po dlhých 23 rokoch.  Cieľ splnený, môžu si na Floride rovno obzrieť vhodné rezorty na dovolenku.

Môj tip: Tampa 4-1

Dallas – St.Louis

Dallas, mnou interne prezývaný Chicago B, kvôli Sharpovi, Oduyovi a Niemimu, s prehľadom pokoril Minnesotu avšak v semifinále to bude iná káva. Bluesmani konečne zdolali prvé kolo, navyše ukázali mimoriadnu psychickú odolnosť, keďže sériu s Blackhawks mali najprv skoro vyhratú, potom skoro stratenú, aby ju nakoniec naozaj vyhrali. A nad Chicagom, to sa cení dvakrát. Otázne je či sebavedomie týmto víťazstvom získané nahradí fyzické sily stratené sedemzápasovou sériou.

Moja srdcovka brankári, mi v tomto dueli nehovorí nič. Elliott versus Lehtonen (alebo Niemi) mi neindikuje jasného víťaza. Dallas má viac skúseností s vyhrávaním Cupu ako St.Louis. Zároveň však celú sezónu na mňa pôsobia ako skvelý ofenzívny tím s dierami v obrane. Blues zase ako fyzicky silné mužstvo, ktoré má na parádičky len Tarasenka.

Keby sa dalo tipujem, že to skončí remízou. Keďže však niekto postúpiť musí, odrazím sa od brankárov k obrancom a tam vidím jemnú výhodu na strane St.Louis. Fyzická sila udolá ofenzívne schopnosti Dallasu.

Môj tip: St. Louis 4-3

San Jose - ???

Ako som už avizoval, tu mal byť už dávno napísaný Anaheim. Ale nie je, a siedmy zápas je siedmy zápas, tak uvidíme v noci.

San Jose sú tohto roku takým malým zázrakom. Nový tréner, plánovaná prestavba tímu, isté nezrovnalosti medzi GM Wilsonom a Thorntonom, no proste sezóna mohla dopadnuť akokoľvek. Ale dopadla - to vieme už teraz - celkom dobre. Či dopadne výborne sa rozhodne práve v nadchádzajúcej sérii.

San José má veľmi dobrý mix hráčov. Starší a skúsenejší, ale stále produktívni Thornton a Marleau, stredná nastupujúca generácia Pavelski, Couture a za nimi mladíci Nieto, Donskoi a Hertl (nech majú susedia radosť).  K tomu fakt vynikajúci brankár Jones. Jedinú obavu by som mal na ich mieste z obrany, ktorá síce vyzerá solídne, ale chýbajú mi tam víťazné play-off skúsenosti.

Každopádne bez ohľadu na ich súpera v ďalšom kole by som ich nezatracoval.

Môj tip: Anaheim 4-3 :)

Šimon Kostrava

Šimon Kostrava

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár