Maurizio Zamparini: Muž, pri ktorom majú tréneri trvanlivosť ako jogurty

02.05.2016 / Tomáš Turek
Maurizio Zamparini. (photo: SITA/AP Photo/Luca Bruno)

Maurizio Zamparini. / (photo: SITA/AP Photo/Luca Bruno)

Talianská liga je zaujímavá. Naozaj. Stále sa tam niečo deje. Napríklad v poslednom zápase Inter Miláno vs. Udinese padol zaujímavý rekord – prvýkrát v histórii Serie A nenastúpil v základnej zostave ani jeden Talian. Nudný nebol ani súboj o titul, ktorý išiel Juventusu a to dokonca bez uplácania. Teda zrejme. Stará dáma bola po 10 kolách až na 12. priečke s 11-bodovou stratou na AS Rím. A nakoniec sa im titul podarilo obhájiť v predstihu. Hovoríte „super, ale ten ich futbal je aj tak nuda“? Toto je zase nejaký šialený historický mýtus. Niečo podobné, ako to, že sa španielski hráči v tvrdej Premier League nepresadia. Kecy v kleci.

No a potom tu je Maurizio Zamparini a jeho Palermo. Majiteľ sicílskeho klubu v ružových dresoch je prezývaný Mangiaallenatori – Pojedač trénerov. A práve vďaka tejto prezývke po internete kolujú fóriky o tom, že športové redakcie by mala mať jedného redaktora, ktorý bude riešiť Seriu A a druhého, ktorý sa bude venovať iba Palermu. Prečo? Okrem toho, že v sezóne 2015/16 došlo na lavičke Palerma k 8 (!) zmenám, Zamparini dáva aj pravé talianske diktáty. Svojim hráčom po prehre 1:3 s Turínom v 2008 povedal, že to nie sú muži, ale dievčatá.

Už vieme, že Zamparini nie je práve najlepší psychológ, ale kto to teda je?

Kto je Maurizio Zamparini

Okrem toho, že je temperamentný a asi aj šialený, je aj dosť bohatý. Ale aj šikovný, pretože už ako 21-ročný mal vlastnú firmu na výfukové systémy pre autá a ohrievače. O desať rokov neskôr otvoril prvý obchodný reťazec, ktorý sa stal známy v celom Taliansku a šiel aj za hranice, pretože ho kúpili Francúzi.

Dnes má 75-ročný Talian konzorcium firiem s názvom Zamparini Group, ktoré rieši nákupné domy, hotely, nehnuteľnosti, ale aj farmárčinu. A ešte je aj veľký milovník futbalu, v roku 1987 zachránil benátsky futbalový klub pred istých krachom a hlavne vďaka nemu sa Benátky dostali zo Serie C2 do Áčka.

V klube pôsobil do roku 2002, potom však odtiaľ odišiel, jedným z dôvodov bolo to, že Benátky zostupovali a postupovali zo Seria A do Serie B ako ľudia v paternosteri. A okrem toho mu mesto nechcelo veľmi pomáhať so stavbou nového štadióna. A tak v júni 2002 kúpil Palermo, sicílsky klub pôsobiaci v tom čase v Serii B. Zamparini predstavil projekt, vďaka ktorému chcel urobiť z Palerma popredný taliansky klub. Také čosi ako La Ling s Trenčínom, no kým sa mu to podarilo, trvalo to kratšie ako Holanďanovi.

Palermo kúpil za 15 miliónov € od ropného magnáta a vtedajšieho majiteľa AS Rím, Franca Sensiho. Celkom fajn cena za klub, keď si zoberiete že v tom roku prestúpil taký Alessandro Nesta z Lazia do AC Milána za 33 miliónov €. Zamparinimu sa už v sezóne 2004/05 podarilo doviesť Palermo do talianskej najvyššej ligy. A návrat sa mu podaril vo veľkom štýle – skončili na 6. mieste, dostali sa do pohára UEFA a tam vypadli až v osemfinále so Schalke 04.

Na lavičke bol vtedy Francesco Guidolin, vtedy ešte netušil, že vďaka Zamparinimu bude jednou z viac ako 40 trénerských výmen na lavičke Palerma. Pričom samotný Guidolin sa po jeho prvom vyhadzove na lavičku Palerma vrátil ešte dvakrát a s Mauriziom mal skúsenosti aj z Benátok. Ako to ten Zamparini robí, že sú tréneri ochotní sa vrátiť? Kradne im sebaúctu?

Aktuálna sezóna a rekordný kolotoč

Hoci točenie trénerov v Palerme pod Zampariniho riaditeľským bičíkom nie je ničím výnimočným, táto sezóna sa vymyká ešte aj palermskému normálu. Ako vyzerá taký „normál“? Ako čachre v sezóne 2012/13, na konci ktorej Palermo spadlo do Serie B. V tejto sezóne začínal sicílsky klub na lavičke so Sanninim a aj ju s rovnakým trénerom dokončil. Lenže tu je poriadny mäsiarsky hák – Palermo v tejto sezóne 4-krát vymenilo trénera. Ako je to možné?

Sannino odštartoval sezónu, aby ho po dvoch prehrách a remíze mohol Zamaprini vyhodiť a najať Gasperiniho. Ten na palermské pomery vydržal dlho, 20 kôl, lenže Zamaprini cítil potrebu zmeny a tá aj prišla v podobe Malesaniho. Ten vydržal neuveriteľných 19 dní a po troch remízach sa porúčal, hoci nie veľmi ochotne. Takto vyzerala jeho tlačovka.

A kto bude ďalší? Na scéne sa objavuje opäť Gasperini, a vtedy si už aj Nesbo hovorí, že sa má čo učiť o nečakaných zvratoch. Lenže, lenže netrvá ani mesiac, kým Zamaparinimu povolia nervy a Gasperini letí. A s kým Palermo dokončí sezónu? So Sannonim, s trénerom, s ktorým ju aj začalo. Takto vyzerá Zampariniho koncepcia v kocke. Alebo skôr v nekonečnom kruhu.

A čo sa to vlastne dialo túto sezónu? To si pozrite radšej v infografike. Bude to lepšie, aspoň si nebudete musieť robiť poznámky, aby ste sa nestratili ako pri čítaní 100 rokov samoty.

Mimochodom, v sezóne 2012/13 sa Palermo v najvyššej súťaži neudržalo a spadlo. To však nebránilo Zamparinimu podobný model vyskúšať znova.  V tejto sezóne sa už dvakrát na lavičke objavili Giuseppe Iachini a Ballardini. To je okej, po príhode s Gasperinim a Sanninim rozumiete prečo. Ale prečo, do pekla, bol Guillermo Schelotto na lavičke iba tri dni a neodkoučoval ani jeden zápas?

Nie, nie je to kvôli podobnosti mena s kapitánom Schettinom, ktorý stroskotal s tou obrovskou loďou. Hoci, Zamparinimu by to ako rozumný dôvod asi stačilo. Problém bol v tom, že Schelottovi UEFA odmietla udeliť potrebnú trénerskú licenciu. Takže išlo iba o papierovú rošádu, Tedesco bol tréner na papieri, no na tréningoch a zápasoch ním bol Schelotto. Lenže UEFA Schelottovi túto licenciu neudelila ani po žiadosti, lebo netrénoval päť rokov popredný klub alebo reprezentáciu patriacu pod FIFA.

A tak sa obaja porúčali a prišiel tréner juniorského tímu Bosi. Lenže ten vydržal iba jeden zápas. A hoci po prehre 1:3 s Turínom nenasledovali Zampariniho reči, že hráči sú ako dievčatká, tentokrát nasledoval Bosiho vyhadzov. A potom prišiel navrátilec Iachini. Opäť tá istá otázka, to tí tréneri nemajú sebaúctu? Alebo im Zamparini vždy do zmluvy vloží nejakú špeciálnu klauzulu, kvôli ktorej sa musia vrátiť?

Zamparini futbal robiť vie

O tom, že Zamparini okrem striedania trénerov, vie robiť aj futbal, hovoria jeho úspechy nielen s Benátkami, ale aj s Palermom. Hoci v tejto sezóne bojuje o záchranu, tak sezóny predtým boli vydarené. A to hlavné – Zamparini splnil sľub a po 32 rokoch nielenže postúpil do Serie A, ale sicílsky klub vytiahol na popredné miesta a do Európy. A podarilo sa mu to vďaka takým hráčom ako Edinson Cavani, Javier Pastore, Simon Kjaer či Luca Toni.

Práve Luca Toni mal veľkú zásluhu na tom, že Palermo sa vo svojej prvej sezóne v Serii A pod Zamparinim umiestnilo na pohárových priečkach – strelil 20 gólov. Po Toniho odchode Zamparini mal aj naďalej v Palerme výraznú Taliansku stopu, ktorá hrala svoju úlohu aj v národnom tíme – Fabio Grosso, Andrea Barzagli či Cristian Zaccardo. Všetci títo hráči boli súčasťou tímu Majstrov sveta v roku 2006.

Okrem dobrého výberu hráčov vie Zamparini šponovať aj ich cenu. Svojou veľkou hubou tresne do médií, že o Dybalu má záujem Manchester United, Juventus či Bayern Mníchov, ale on svojho hráča za menej ako 60 miliónov € nepredá. Jasné, že predá, ale cenu aspoň pekne vyšponuje. Síce za Dybalu dostal od Juventusu „iba“ 32 miliónov €, no za takého Javiera Pastoreho skasol od parížského PSG miliónov 42. A to je doteraz najdrahší prestup v klubovej histórii.

Veľká huba

Zamparinimu sa slovami veľmi šetriť nechce a už vôbec sa mu nechce šetriť ľudí, ktorým svoje výroky adresuje. A keď nechce kritizovať, tak to v jeho prevedení vyzerá takto: „Nebudem teraz nijako reagovať na rozhodcu. Jednoducho prídem domov a rozsekám nejakú skriňu.“ Ale nie každý má také šťastie ako tento rozhodca.

Napríklad Genaro Gattuso, ako tréner Palerma (19. jún 2013 – 25. september 2013) pocítil síru zo Zampariniho jazyka: „Vyhodil som už veľa trénerov, ale ešte nikdy som nezažil to, čo s Gennarom Gattussom. Už po druhom kole som si bol istý, že poletí.“ Nuž, čo dodať, jedine to, že Zamparini má lepšie schopnosti ako veštica Vanga.

Čo je však horšie, sú jeho chuťové preferencie. Okrem toho, že v jednej z najlepších palermských reštaurácií vrátil jedlo 5 krát za sebou, chcel urobiť toto: „Odrežem im (hráčom) gule a zjem ich v mojom šaláte.“ Tak už len hádam dobrú chuť, Maurizio.

Zampariniho obľubu vyhadzovania, poznajú nielen tréneri: „Volal som so starostom Sevegliana, ktorý mi pripomenul, že som z mojej spoločnosti pred piatimi rokmi vyhodil Candussiho (rozhodca) otca. Zjavne teraz žiada pomstu.“ Ako bol tento výrok vtipné okomentovaný – existuje, preboha, v Taliansku niekto, koho Zamparini ešte nevyhodil? 

Ako ďalej, Maurizio?

Najnovšie sa Zamparini vyjadril k voľbe šéfa FIFA a Infantinovmu víťazstvu tak, že ho to stálo 18-tisíc € a 20-dňovú suspendáciu. A čo vlastne povedal? Tentokrát bol mierny a neokomentoval to so slovami, že Infantino vyhral len preto, lebo si vo voľbách dokázal kúpiť viac hlasov ako jeho protikandidát. Ako sám povedal, je to pre neho česť dostať takúto pokutu.

Čo však Zampariniho trápi viac je možný zostup jeho milovaného Palerma. Do konca talianskej ligy zostávajú ešte dva zápasy a sicílsky klub je na 18. zostupovej priečke. Prekvapivo to vyzerá tak, že sezónu dotrénuje Ballardini. Čo však bude so Zamaparinim ďalej? Ten ohlásil svoj odchod z Palerma, lenže to už povedal viackrát, hlavne, keď sa nedarilo. Akože motivácia.

Tentokrát to však vyzerá reálne, pretože Zamparini už dlhšie hľadá pre svoj klub kupcu. Ak však svoj sľub dodrží a z Palerma odíde, bude to vo veľkom štýle a bude sa riadiť svojou filozofiou – vyhodí sám seba. Potom však bude v talianskej najvyššej súťaži tak trochu smutnejšie a nudnejšie, lebo aj vďaka ľuďom ako Maurizio, je futbal skvelá šou.

Pozn.: Počas písania článku bol Ballardini stále trénerom Palerma, ak už ním nie je, čítali ste pomaly.

Tomáš Turek

Tomáš Turek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár