Návod: Ako sa vyrovnať s Cígerovou nomináciou

04.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Zdeno Cíger, jediný z miliónov trénerov hokejovej reprezentácie, ktorý za ňu má aj zodpovednosť. (photo: SITA/Marko Erd)

Zdeno Cíger, jediný z miliónov trénerov hokejovej reprezentácie, ktorý za ňu má aj zodpovednosť. / (photo: SITA/Marko Erd)

Dnes nám naši zlatí chlapci* odleteli do Petrohradu, kde sa v siedmich zápasoch základnej skupiny Bé-é-e pokúsia pobiť s Maďarmi, Francúzmi, Nemcami a Bielorusmi o jedno postupové miesto do štvrťfinále. K trom veľkým favoritom s postupom vopred takmer jasným - Kanade, Amerike a Fínsku - môže ruský šampionát za úspešný považovať len jeden z nich**.

Tréner Cíger ide na svoje prvé MS, čoby tréner národného tímu. Akú zostavu poskladal? Neporazili by tí, čo z rôznych dôvodov necestujú aktuálnych reprezentantov? Treba sa naňho hnevať, alebo mu ďakovať, že to poskladal, ako to nakoniec poskladal? Ponúkame návod, ako sa vyrovnať s nomináciou Slovenska na MS v Moskve a Petrohrade.

Pozrime sa najprv, či vôbec mohla byť zostava, ktorú zapíšu na oficiálnu stránku IIHF.com a na prvý zápas v sobotu, lepšia. Navrhujem poďme po jednotlivých postoch. Začneme v bránke, lebo ktorá zostava by začínala od trinásteho útočníka? Žiadna.

Brankári

Jaroslav Halák je jediný slovenský gólman v NHL, kouč Cíger má ale v jeho prípade nie jednu, ale hneď dve smoly. Jednak jeho Islanders sú stále v hre a druhak je Jaroslav zranený. Alebo bol a len pomaly začína s tréningom. Každopádne nebol pre MS k dispozícii. Z gólmanov, ktorí stoja na kanadskoamerických bránkoviskách prichádza do úvahy ešte Peter Budaj, tohtosezónna hviezda farmy LA Kings v Ontariu. Aj jeho zásluhou ale postúpili cez prvé kolo playoff a druhé dohrajú najskôr 14.5.. Všetko všetci dobre vieme. Reálny jeho príchod najskôr na štvrťfinále. Ak postúpime, hrať sa bude 19.5..

Poďme do Európy. Legenda Hokejovej republiky Ján Laco sa ospravedlnil (to čarovné slovíčko budete ešte čítať), má zranený chrbát. Okrem neho mal aj najhoršiu sezónu v KHL, hoci si stále držal vysoký štandard s 2,68 GAA a 91,4% úspešnosťou zákrokov. Viac, ako 91% je fajn v akejkoľvek súťaži. Jána bude škoda. 

Spomedzi ostatných eurobrankárov mal asi najlepšiu sezónu iný Ján, Lašák, inak legenda Hokejovej republiky už pätnásť rokov a navždy. Senior medzi brankármi má už 37 rokov ale v Liberci vychytal titul v sezóne, ktorá vojde do českých dejín. Bíli Tigři vyhrali základnú časť aj playoff spôsobom, o akom raz napíšu naši bývalí bratranci knihu. Na turnaj ale necestuje, možno len ako spolukomentátor RTVS. Tréner Cíger sa neraz vyjadril, že dá prednosť omladine, absencia Lašáka je jedným z dôkazov. 

Verdikt: Hudáček a Konrád sú 80% z maxima možného. Jána Lašáka si vieme predstaviť ako skúseného veterána. Na bránkovisku to ale v reprezentačnom drese nemohlo byť oveľa lepšie. 

Obrancovia 

Dvaja z troch bekov, ktorých máme v NHL (Sekera, Marinčin), to najlepšie z KHL (Meszáros, Sersen, Švarný), k nim duo zo švédskej ligy (Graňák, Jaroš) a top bek Sparty Praha (Mikuš). Osmička nominovaných, ktorí budú stáť na modrej čiare vôbec nie je na zahodenie. Dokonca sa na papieri javí ako najsilnejšia z troch ucelených formácií, ktoré rozoberáme. Mix skutočne dobrých, navyše skúsených hráčov, ku ktorým počítame Sekeru, Meszárosa a Graňáka so Sersenom s mladými Marinčinom a Jarošom a k nim poctivci Švarný s Mikušom je zostava, ktorú by sme asi brali na akékoľvek MS. 

Ak by ich mohol niekto posilniť, asi ozaj len Zdeno Chára. Ospravednil sa, nepríde, prednosť dostali čerstvé dvojičky. Určite jeho absencia zamrzí, je však celkom pochopiteľná, odohral si už svoje a má pred 40-tkou. Za morom hrá ešte Martin Gernát v San Diego Gulls, v playoff AHL má ale na programe sériu proti Budajovcom. 

Martin Ďaloga, jediný bek z KHL ktorý v súťaži nehral za Slovan a nie je v Petrohrade, z kempu ale musel zranený odísť. Forma Mihálika, Rosandića či Starostu nebudí ani fanúšikov Slovana zo sna pri pomyslení na ich absenciu v národnom výbere. Ak je niekoho "európskeho" škoda, je to Michal Čajkovský. Obranca Sparty sa vo finálovej sérii proti Libercu zranil, korčuľovaním a odvahou útočíť mohol nahradiť práve Ďalogu.

Verdikt: 90% z maxima možného. Chára, Ďaloga a Čajkovský by súčasnú obranu vylepšili o desať percent a lepších jednoducho už viac nemáme.

Útočníci

Päta tlačí kedysi najkreatívnejší a jeden z najproduktívnejších útokov účastníkov MS vpredu. O tom žiadna debata byť nemôže. Časy Pálffyho, Demitru, Šatana či Bondru sú preč, musíme na nich zabudnúť a nostalgicky utierať slzy dojatia pri čoraz starších Youtubových videách. 

NHL talent budú reprezentovať mladíci Daňo s Jurčom, najtalentovanejší zo všetkých bude ešte mladší Réway, ktorý sa jedného dňa do NHL zrejme tiež pozrie. Zyšok sú borci z Európy. Reálne v porovnaní s výbermi, na ktoré sme boli zvyknutí v medailových časoch chýbajú dva útoky, v porovnaní s rokmi chudobnejšími asi tiež aspoň jeden. 

Hossa, Pánik, Tatar, aj Gáborík neprídu pre zranenia po sezóne v NHL a chýbať budú všetci. Hrivík chýbať nemusel, je ale jediným očividným prešľapom nominujúcich. Bartoviča, Miklíka, Nagya či Surového, tradičných reprezentantov, vymenili Cehlárik, Bakoš, Skalický, Šťastný a spol.. V útoku je vidieť najväčšiu snahu po omladení. Je to ale snaha viac vynútená, ako úplne dobrovoľná. Fínom ale napríklad nikto nevyčíta, že berú na MS úspešných hráčov z výberov U20, skôr sú dávaní za príklad...

Chýbať bude ešte Tomáš Záborský, ktorý s reprezentáciou nepočíta dobrovoľne. V situácii, keď by sa zišiel každý šikovný forward, je škoda aj jeho. 

Verdikt: 60% z najlepšej možnej zostavy. Osem zo štrnástich útočníkov by šlo na MS zrejme v každom prípade. Hlavne preto, že viac ako šesť lepších od nominovaných slovenský pas už nevlastní. 

Návod, ako sa s tým vyrovnať

Jednoducho. Na úvod si stačí uvedomiť, že nie je rok 1994, ani 2002 a ani 2012. Dnes sme už my tí, ktorých sme vtedy nechápali. Ako je možné, že Kanada neposiela na MS najlepší výber? Prečo nehrajú vždy všetci najlepší Fíni, Američania berú turnaj ako viacmenej podradný a ako je možné, že ani Jarda Jágr nechodí na každé MS? Dnes už vieme, nie je to nič mimoriadne. 

Vysychá aj prameň talentov na Slovensku, čo je už vážnejší problém. Najmä preto nemáme tri útoky, z ktorých by všetky boli top lajnami v top tímoch top favoritov. Dá sa s tým žiť ale len preto, lebo to už inak nebude. Keď sa s tým vyrovnáme skôr, ako v Petrohrade padne na ľad prvý puk v sobotu proti Maďarom, bude sa nám dva týždne lepšie spať. 

Spočítané a podčiarknuté, ani keby sa Cíger so Švehlom roztrhali, oveľa lepší výber by neposkladali. Mne vyšla nominácia na MS 2016 na úrovni 75% z najlepšej možnej (napríklad takej, akú by sme poslali na ZOH s účasťou hráčov v NHL, keby nebol žiaden Slovák zranený). To nie je málo, tipoval by som že spomedzi veľkej osmičky tímov na MS budeme na tom stále skôr lepšie, ako horšie. Podľa mňa nie je dôvod prepadať panike. 

Nižšie očakávania, ako má Cígerov výber, už asi ani neexistujú. Kvôli Francúzom a Nemcom, ktorí nemôžu vypadnúť, je nálada medzi fanúšikmi skôr bojazlivá, ako tradične veľkohubá. Mne sa to pár dní pred MS pozdáva. Vyhrať súťaž tímov so skratkami HUN, FRA, GER, BLR, SVK je totiž v silách výberu, ktorý tréner Zdeno Cíger naložil do lietadla. 

Otázkou, na ktorú dajú odpoveď najbližšie dva týždne je, ako slovenský národný tím so svojou úlohou na MS naloží. S tým sa budeme vyrovnávať až v druhej polovici mája. Snáď nie oveľa skôr. 

* bez ohľadu na výsledok

** a ten, kto nevypadne

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár