Power ranking MS2016: Vydanie nula

05.05.2016 / Martin Petro
Jokela naložil Nakládalovi, len tak prípravne. Kto komu naloží na turnaji v Moskve a Petrohrade? (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Jokela naložil Nakládalovi, len tak prípravne. Kto komu naloží na turnaji v Moskve a Petrohrade? / (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Toto je Power Ranking MS 2016.

Vydanie: nula.

Pretože všetci dobre vieme, že každý zápas začína práve od nula nula. Prvý gól dostávame vždy až potom. 

16. Maďarsko

Maďarsko všade, kam sa pozriete.

S Maďarmi hráme v júli na ich paprikovej antuke tenisový Davis Cup. S Maďarmi cestujeme spoločným autobusom na futbalové EURO, aby SFZ zredukoval náklady na réžiu. Práve s Maďarmi sa budeme strachovať o prvé body na hokejových MS. No a ešte k tomu sa na nás Maďari smejú z ľavicovej vlády svojim povýšeneckým maďarským smiechom a aby toho nebolo málo, Bohumil im platí lokálne dane v Šamoryíne.

O to väčší dôvod, naložiť tým Maďarom toľko, že im z toho pretečie kotlík na guláš.    

Počet obmien slova Maďar použitých v odseku: 9

15. Kazachstan

Kazachstan vytvoril rekord v počte nominovaných hráčov z rovnakého mesta. Na predbežnej súpiske majú napísaných 23 hokejistov z Astany. Nadštandardnú zohratosť kolektívu vyvážia tým, že budú slabí ako tradičný kazašský čaj, ktorý je legendárny pre svoju nevýraznosť, preto doňho musia pridávať mlieko. A ešte k tomu kozie!

Naposledy sa im podarilo nezostúpiť: v roku 2005

14. Lotyššsko

Pozor na Oskarsa Cibulskisa, ktorý keď bude hrať s podobnou vervou ako jeho sesternica Dominika, tak ani 6-0 po prvej a 3-0 po druhej tretine ešte nie je vybavený zápas. Našťastie, my tento nevyspytateľný výber poskladaný z prvých troch útokov Dinama Ryža v skupine nemáme, takže nás nemôžu nečakane (no poslednú dobu aj tak trochu čakane) zaskočiť.

13. Francúzsko

Pojedači obojživelných lýtok majú úplne iné starosti. Onedlho budú na svojej pôde organizovať najväčší európsky žúr storočia, futbalové EURO, lunapark pre teroristov. Čo tam teraz po nejakom hokeji.

A podľa toho vyzerá aj mužstvo. Väčšina hráčov pochádza z francúzskej hokejovej ligy. Schválne, skúste z hlavy vymenovať čo i len jedno tamojšie mužstvo.

Nie, Paris Saint Germain hokej nehrá. V Paríži dokonca nehrá hokej vôbec nikto. Ani v Marseille a Monacu.    

12. Dánsko

Bradavica na ksichte Európy je oslovenie, ktoré v prípade Dánska milerád zrecyklujem. Dáni nie sú ani takí, ani takí. Ani ostrov, ani pevnina. Nevedia, či chcú byť viac anglickí, alebo škandinávski, či viac futbaloví, alebo hokejoví. Keby im to na tom cípe tak nesmrdelo rybinou, už dávno ich odtiaľ vyhodia Nemci. Aj tú vlajku ukradli Nórom, akurát si z nej „nenápadne“ vygumovali ten modrý lem. Písať o ich hernom prejave je rovnako zbytočné, ako pozerať zápas Nashvillu.

Šanca, že sa s nimi v nejakej fáze turnaja stretneme: 1%

11. Nórsko

Nóri na MS už tri roky po sebe neskončili jednociferne, na čo si tri roky predtým luxusne zvykli. Na druhej strane, už desať rokov držia prvú svetovú skupinu a v rámci nej prvenstvo v ťažbe rýb v prepočte na počet obyvateľov. Tešíme sa najmä na ich severské derby s...

Haha, to určite. Ich zápasy budeme poctivo ignorovať.   

Nakoľko si tento rok veria? Ask Morten.

10. Nemecko

Tu by som upriamil pozornosť na jedného konkrétneho hráča volajúceho sa Leon Draisaitl. Áno, tiež som si všimol, že jeho meno je ako vystrihnuté z filmu pre dospelých – teda, až na to priezvisko. Leon je budúca hviezda tímu Edmontonu Oilers, mužstva, ktoré je vlastne plné budúcich hviezd, takže až taký úžasný tento jeho status nie je. Ale aj tak si naňho dajme pozor.

Druhým alarmom nech je strelec Brooks Macek, ktorý nie je od Malaciek, ale z Iserlohnu a hlavne pôvodom z Kanady.

9. Bielorusko

Bielorusi budú spolu s nami kofavoriti na štvrté postupové miesto zo skupiny B.

Doniesli si na to svoju tradičnú KO-zostavu: Koval, Komarov, Korobov, Koviršin, Kostitsyn Sergej a Kostitsyn Andrej. Ale aj nebezpečné duo takzvanej „gitary v kaluži“: Alexander Kitarov a Alexei Kalyuzhny. Prípadne nerozlučný obranný pár z Dynama Minsk: Usenko a Ustinenko. 

Trénuje ich bývalý kanadský obranca, Dave Lewis, ktorý akoby Kotlebovi z oka vypadol. O to väčší dôvod extrémicky im naložiť.

8. Švajčiarsko

Ak si chcete zhrnúť všetky stereotypy o Švajčiaroch na jednu hromadu, stačí si v banke otvoriť čokoládu počas zápasu Rogera Federera.

Ďalší stereotyp sa týka ich hokejovej filozofie. Výborný golman, dobrá obrana a čo najviac naturalizovaných Kanaďanov. Prípadne rovno nechať švajčiarske ženy sa s nimi spáriť.

Najvtipnejšia formácia vyskladaná z krstných mien: Lino, Nino, Dino – Yannick, Noah

7. Slovensko

Naše zápasy pôjdu pekne vzostupne. Ako DO-RE-MI-FA-SO-LA-SI-DO. Otázka akurát znie, či to posledné DO, bude znamenať DOmov, DO Béčka, alebo nebodaj DO štvrťfinále.

O zostave našich už dobre napísal Bohumil. Vzadu je to celkom fajn a vpredu je to také, aké to je. Réway bude musieť hľadať, koho by našiel.

Akí musíme byť: Švárni už sme. Ak budeme aj draveckí, môžeme byť napokon  šťastní. Hlavne nech nie sme skalickí ani viedenskí. V jednom meste sa hrá totiž hokej biedne a v tom druhom skončil úplne.

6. USA

To, že najznámejšie meno v zostave Američanov je pre vás Patrick Maroon, ktorý sa na ľade hýbe jak Jagger, to nie je ich problém, ale náš. Veľmi rýchlo vo vzájomnom zápase pochopíme, že na tamojších univerzitách sa hrá trošku iný typ hokeja ako na Komenského telesnej za 4 kredity.

USA trénuje: John Hynes, ktorý je špecialistom na univerzitné koučovanie. V tomto roku dokonca vyskúšal aj NHL. Bol trénerom New Jersey Devils, s ktorými nepostúpil do playoff, takže predsezónne ambície naplnil. Pozor na nich.

5. Fínsko

UF! Tretí brankár Fínov sa volá Jusse Saros. Suomi teda delilo iba jedno jediné písmeno od toho, aby si to celé kúpili.

Výborná správa je aj tá, že Fínom bude tento rok chýbať kľúčový hráč Jäbnihoo Namantinääl, takže by mohli byť citlivý na našu fyzickú hru pri mantineloch.

Potom sa však zadívame na toto zoskupenie z NHL – Koivu, Komarov, Barkov, Jokinen, Granlund, Backstrom – a rýchlo nás optimizmus z hokejok opúšťa.

4. Rusko

Šampionát sa po 9 rokoch opäť vracia do krajiny, kde sa hráva liga o pohár, ktorý je pomenovaný po kozmonautovi. Predstavte si, ako absurdne by to vyzeralo, keby sa v našej extralige hralo o Pohár Ivana Bellu. My ale nemáme čo hovoriť, u nás trofej pre víťaza nemá pre istotu meno vôbec žiadne. A pritom je tam toľko možností. Napríklad Lintnerov Džbán.

Ale k veci: Rusi budú doma, čo znamená jedno. Opäť bude súpiska Zborovne vyzerať opticky najsilnejšie, opäť budú Rusi namotivovaní, premotivovaní a vyhoria na nedostatok kolektivizmu ešte pred finále. Je to ale paradox, keďže matka Rus je vlastne matka celého kolektivizmu.

3. Švédsko

Krajina nezničiteľných telefónov a najlepšieho ABS chodí na MS pravidelne nadupaná ako kŕdeľ slonov. To platí bez ohľadu nato, ako málo Ericssonov a Gustafssonov v jej zostave poznáte z počutia v súvislosti s NHL.

Tento rok tam bude opäť množstvo mladíkov, ktorí boli na juniorských MS o hlavu väčší od konkurencie. Bohvie aké výživové doplnky na severe primiešavajú k dopingu, no škandinávski mládežníci sú určite chlpatejší, než tí naši. A podľa toho vyzerajú aj ich možnosti.

2. Kanada

Verili by ste tomu? Kanada si doniesla komplet, ale komplet celý tím zo zámoria.

Javorové hlísty na prvý pohľad nevyzerajú nezdolateľne. Respektíve vyzerajú zdolateľne. Väčšinou sa jedná o nováčikov tohtoročných, minuloročných, predvlaňajších, respektíve nováčikov z nejakej sezóny posledných dvoch dekád.

V kádri napríklad majú: niekoho s menom B. Jenner. Či sa jedná o hokejistu, alebo hokejistku, nevedno. 

1. Česko

Na výber našich nevlastných bratrancov sa vždy neskutočne teším. Každý rok prekvapia nejakými novými menami, s ktorými sa dajú urobiť naozaj zaujímavé veci. Posúďte sami:

Sekáč Francouz Nakládal Gulaš, Kašpar Hrabal Řepík a Koukal jak Michael Jordan Kousal Pastrňák. 

No uznajte, veď toto nemá chybu! Už len za toto nech to celé vyhrajú – možno sa v tomto poradí potom zoradia pri ceremónií. 

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár