Čo jesť a piť počas majstrovstiev? Gastrologické hokejové okienko

06.05.2016 / Martin Ferianec
Zapiť treba každé jedlo. (photo: SITA/Ján Viazanička)

Zapiť treba každé jedlo. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Už len minúty chýbajú do úvodného buly na šampionáte. Prichádzajú dva týždne, kedy sa každý z nás stane na chvíľu trénerom, psychológom aj lekárom v jednom. Odhalíme športové chyby krásy, ako to majú hráči usporiadané v hlave, určíme diagnózu a dĺžku liečenia bezprostredne tri sekundy po náraze na mantinel. A samozrejme bez akejkoľvek súdnosti očakávame ako si na každom hráčovi a trénerovi zgustneme.

Čo teda konzumovať počas siedmich zápasov základnej skupiny? 

Barack pálinka ako aperitív

Už v sobotu si skúsime pochutiť na Maďaroch. Výkop (=buly) je naplánovaný na príjemných 11:15. Po piatkovej prehýrenej noci navrhujem vyrovnať hladinku barack pálinkou. Podľa potreby môžete podávať po každom našom góliku. Keďže našim veríme, hrozí že by sme sa opili. Preto by sme mali zajedať čípoš maďarským gulášom a typickou rybacou polievkou.

Študentská verzia: zo špajze odčapuj troška domácej, zavináč so šťavou miesto polievky a ak treba čípoš, daj troška pálivej papriky na vrch.

Namiesto kohúta víno a syr

S galským kohútom sa stretneme hneď ďalší večer. Toho kohúta asi k pred telku za uši ťahať nebudeme a zostaneme verní ľahkej večeri. Francúzske víno a nejaký kvalitný syr. Kto zoženie žabacie stehienka, nech sa kľudne podelí s kamarátmi. Podávame 2 (slovom dva) deci bieleho po každom góle. Môže byť aj Francúzskom.

Študentská verzia: Akciový eidam a ovocné vínečko nikdy nesklamú.

Nemecké wursty a pivo

V utorok tesne potom, ako šťastne opustíme ústavy (školské alebo pracovné, ak robíte v štátnej správe) prichádza čas pre nás, pivárov. Zápas s Nemeckom odporúčam zhliadnuť pri dobrom pivečku a nejaké tie bavorské klobásky cestou domov zoženiete. Pivom sa šetriť nemusí, podávame priebežne celý zápas aby nebolo priteplé a klobásky aby nevychladli.

Študentská verzia: Zahringer, ktorý predáava jeden reťazec znie dosť nemecky a je dosť lacný aby si Germánov vychutnali aj študenti. K tomu zľavnené párky tesne pred dátumom expirácie.

Bielorusko? Slanina s klobásou

Hneď v stredu pokračujú naši hokejisti v ničení súperov (alebo postupových nádejí) proti Bielorusom. Keďže autoritatívnu krajinu, ktorej prezident je vo svojej kategórii druhý v kanadskom bodovaní hneď za Vladimirom Vladimirovičom nemusím, nedáme zarobiť ani ich gastronómii. Normálne ich spucujeme po slovensky. Domáca a nahrubo nakrájaná slanina s klobásou nech nechýbajú na stole. Platí aj pre študentov.

Palacinky so sirupom

Usporiadatelia nám dajú dva dni voľna na strávenie ľahších súst súperov. Na scénu prichádzajú krčmoví analytici (piatok). Po nich v sobotu Kanada. To už hrozia našim hráčom možno aj menšie problémy. Dáme preto radšej niečo sladké, na nervy. Palacinky s javorovým sirupom by mohli stačiť.

Študentská verzia: Teraz nevadí, že nepôjde o lacnejšiu verziu, apple pie proste k študentskému životu a v sobotu večer patrí. Len pozor na príchod rodičov!

Karjalanpaisti

Nedeľný večer bude patriť Fínom. Vlastne Slovákom, veď verííííííme. Ako si dôkladne zgustnúť na Fínoch? Skúsil som sa opýtať kamaráta gúgla. Najlepšie vraj chutia, keď si pripravíme Karjalanpaisti. Myslím, že viacerí to do zápasu ani nestihneme nahlas vysloviť, nie ešte pripraviť. Preto tutovka bude iná ich klasika. Pred zápasom hromadne zoberme útokom ikeu a ich mäsové guľôčky. K tomu samozrejme niekoľko krát destilovanú pekne položiť na stôl, aby jedlo lepšie kĺzalo.

Študentská verzia: Nerozmaznávajte svoje žalúdky mäsom, zložte sa na nejakú fínsku vodečku a nemusí byť ani toľko krát destilovaná.

Hamburger na záver

Na záver USA. Postup budeme mať určite vyriešený k všeobecnej spokojnosti. Asi aj preto hrací čas v pracovný deň o 11:15. V USA ešte o nejakých 6 - 8 hodín menej , zápas bude tiež trhať rekordy sledovanosti (týmto posielam verejné Prepáčte mi na SFZ za moju nedávnu kritiku výkopu ženského pohárového finále). Ak sa ale k zápasu dostanete, nie je čo riešiť. Hambáče na obed to istia. V rámci možností nie fastfoodové, veď aj hamburger vie byť gastronomické dielo.

Študentská verzia: Vzhľadom k času zápasu, asi čo školská jedáleň alebo kantína dá.

Poutierame slinky, základná skupina zápasom na tomto mieste končí. Či budeme pokračovať v hokejovom obžerstve aj po ňom, si netrúfam odhadnúť. Bonusom bude, ak sa o chuťové poháriky nebudeme starať len my fanúškovia, ale klasické bonbóniky, banány a čerešničky na torte pridajú aj naše dvokríže v reprezentačných dresoch. #Slovenskoooo

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár