Denný sumár bez stresu: Pocit z výhry

07.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Vladimír, miláčik českého národa. (photo: SITA/Ján Viazanička)

Vladimír, miláčik českého národa. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Vitajte v Dennom sumári bez stresu. Každý hrací deň si vyhodnotíme hneď nasledujúce ráno, keby ste náhodou nejaký zápas prespali, alebo nestihli. Aby ste o nič dôležité neprišli. A hlavne, aby ste boli ako sa hovorí v pohode

Víťaz dňa - Vladimír Vujtek

Tréner Vujtek pri svojom prvom šampionáte na lavičke Slovenska získal v Helsinkách striebro a nesmrteľnosť na našom území. V Moskve má jedinú šancu uhrať niečo s národným tímom rodnej krajiny, po turnaji pri tíme končí. Očakávania bývalých bratrancov ale privysoké nie sú, viac, ako polovica tímu na MS nikdy nehrala. Navyše prvý zápas hrali včera proti top favoritovi z Ruska, pod odborným dohľadom iného Vladimíra - Putina. 

Česi ale odohrali svoju premiéru na MS 2016 priam bravúrne. Rusi naopak, najprv v strese a potom v kŕči. Ako správni Slovania, navyše Slováci, by sme k nim mali vedieť byť empatickí. Domáci turnaj spred piatich rokov máme stále v pamäti. Aj my sme vtedy mali hviezdnu zostavu a ako slzavo to dopadlo. Ale kto by už len súcítil so zbornou komandou? 

Vujtek znova dokázal nadirigovať svojim hráčom dokonalú defenzívnu taktiku a vieru vo vlastné sily. Vybral správneho brankára, obetavci pred ním zatvárali ruské strelecké lajny a keď dali v prvej polovici zápasu dva góly, viac nepotrebovali. Jednoznačným víťazom prvého hracieho dňa tak musí byť tréner, ktorého u nás preslávil potmehúdsky úsmev a "Pocit z výhry" vo výbornej televíznej upútavke. 

Prekvapenie - Česko 3, Rusko 0

Švédi síce remizovali s Lotyšmi, nakoniec ich ale v predĺžení porazili. SWE 2, LAT 1 AOT. Keby ste ale medzi stávkovými príležitosťami videli vedľa toho možnosť, že Rusi prehrajú a nedajú pritom ani gól, čo z toho by ste si vybrali? Myslel som si. 

Prekvapenia sa počas otváracieho dňa odohrali v Moskve, budeme radi, keď tam dnes aj zostanú. Zajtra nechceme v Dennom sumári v časti Prekvapenie ani náhodou spomínať nič, čo by sa odohralo dnes v Petrohrade medzi 11:15 a 13:45. 

Odvážny čin - Aplikácia na hodnotenie komentátorov

Pre 99% Slovákov sa turnaj odohrá v televízore. Zápasy ako vždy prenáša a prináša zároveň RTVS, televízia je čoraz odvážnejšia. Dávajú televíznym fanúšikom možnosť hodnotiť komentátorské výkony, ktoré počas zápasov podávajú Pavol Gašpar, Matúš Krutý a bývalí hokejisti na stoličkách spolukomentátorov. Dávam veľký palec hore za odvahu ísť oproti názoru ulice. Som zároveň zvedavý, či sa o výstupy z aplikácie podelia.

Tri hviezdy, ktoré nehrali v strese. Aj s krátkym vysvetlením

Tretia hviezda: Taylor Hall (CAN) - Kanaďan z Edmontonu má stále len 25 rokov, v prvom zápase Javora upokojil svojich dôležitým gólom. Pol minútky po americkom otváracom góle sa na bránkovej čiare s pukom na čepeli rozhodol najlepšie, ako mohol. Videl, že brankár kľačí pri tyči a medzi špičkou korčule a betónom položeným na ľade vznikol trojuholník s obsahom o dva centimetre štvorcové väčším, ako puk. Ako sa hovorí, prepasíroval ho vzniknutou dierou a vyrovnal. Zvyšok bol, ako sa hovorí, história. Kanada 5, USA 1. Keby ste stále hľadali dôvod, prečo sa stať fanúšikom mladého forwarda vedzte, že jeho mamina sa volá Kim Strba, pokojne teda môže pochádzať spod Tatier. Minimálne jej priezvisko za slobodna.

Druhá hviezda - Patrik Laine (FIN) - Fín vymyslel a premenil jeden z najkrajších gólov, aké v Rusku uvidíme. Za stavu 0:0 v zápase proti Bielorusku zadovkou prenechal kolegovi, presunul sa pred bránku, kde mu na rovnakej vlnovej dĺžke naladený Barkov prihrávku vrátil. Lebo je kamarát. Pred Lainem už ale bola len prázdna sieť, brankára Kovala svojou myšlienkou vyslali priam do rohu klziska. Laine bol vyhodnotený za najlepšieho hráča svojho tímu, nečudo, keďže dal dva góly a na jeden prihral. FIN 6, BLR 2. A ešte jedna pikoška zo súkromného života Patrikovho. Osemnásť rokov má ešte len dva týždne. #TrueStory

Prvá hviezda - Dominik Furch (CZE) - Posledný český brankár, ktorý chytal tak dobre a volal sa Dominik, bol samozrejme Hašek. Furch má síce už 26, veľa ľudí ho u nás asi ale spoznala až včera večer. Chytá za Avangard Omsk v KHL a podľa všetkého niečo na bránkovisku dokáže. Proti Rusom pôsobil úplne uvoľnene, sebavedomo a vyrovnane. Dacjuk, Panarin ani Moziakin sa proti nemu nepresadili a to je už čo povedať. Jediný brankár, ktorý včera nedostal gól, navyše v zápase proti veľkému domácemu favoritovi, si top hodnotenie zaslúžil. 

P.S.

Vie niekto, prečo ruské rolby chodia v jingloch po ľade bez vodiča? 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár