Denný sumár bez stresu 2: Sekerou a Jurčom

08.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Tomas Jurco sa pokúša prekonať Miklosa Rajnu. (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Tomas Jurco sa pokúša prekonať Miklosa Rajnu. / (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Vitajte v Dennom sumári MS 2016 bez stresu. Každý hrací deň si vyhodnotíme hneď nasledujúce ráno, keby ste náhodou nejaký zápas prespali, alebo nestihli. Aby ste o nič dôležité neprišli. A hlavne, aby ste boli ako sa hovorí v pohode

Víťaz dňa: Košická hokejová škôlka

Vinco Lukáč vraj povedal, že keď neporazíme Maďarov, mali by sme zrušiť hokej. Klasický Vinco, stále žije v mylnej predstave, že na Majstrovstvách sveta existuje súper, ktorému by Slovensko malo naložiť sedem a viac gólov a žiaden nedostať. Asi sa už dlho nepozrel do kalendára, v ktorom už nie je 1994, ani 1996, ani 2002. Jednoducho, taký súper neexistuje. Na jeho košickú počesť ale v prvom zápase na majstrovstvách sveta zahrali Košičania hlavnú úlohu. Neveríte? Počítajme spolu.

Gól 1: Odchovanec Tomáš Marcinko. Prihrávka Odchovanec Vladimír Dravecký. 

Gól 2: Odchovanec Tomáš Jurčo. Prihrávka Odchovanec Martin Marinčin. 

Gól 3: Prihrávka Odchovanec Tomáš Jurčo, Odchovanec Martin Marinčin.

Gól 4: Prihrávka Súčasný hráč Košíc Tomáš Hrnka. 

Keď dobre počítam, vidím tam kanadské bodovanie 2+5. Je úplne jedno, kto góly a prihrávky zaznamená, dôležité je, že slovenský národný tím v pohode prvý zápas proti motivovanému súperovi vyhral. A ešte dôležitejšie, že sme po prvom zápase nemuseli zrušiť národný šport Slovákov. 

Maďari a ich fyzická hra, v kombinácii s kostrbatou rozohrávkou obrancov Slovenska urobili zápas nepríjemným. V dôležitých chvíľach zabrali hráči z NHL, Sekerou a Jurčom Slovensko získalo dvojgólový náskok, ktorý napriek snahe nováčika našich upokojil. Majstrovstvá sveta sme začali už aj horšie, výsledkovo aj čo sa herného obrazu na obrazovke týka. 

Do večera ešte môžete hrať našu hru a tipovať, koľko bodov a gólov získa Slovensko v prvých štyroch zápasoch turnaja. O 19:00 uzatvoríme hlasovanie. 

Neborák dňa: Švajčiarsky brankár Reto Berra

Turnajové haljalty sa plnia od prvého hracieho dňa. Neslávnym hrdinom jedného z najkurióznejších gólových okamihov sa stal v sobotu Reto Berra, gólman Helvétov. V zápase proti Kazachstanu od seba na modrej čiare odpálil kotúč Roman Starčenko. Nebolo by na tom nič kuriózne, keby nestál na vlastnej modrej čiare. V rámci oslabenia. Puk preletel stredným pásmom a obrannou tretinou Švajčiarov a ponad lapačku brankára Colorada Avalanche zapadol do siete. Mrzuté. 

Teda, pre koho ako. Kazaši celkom iste neprotestovali. Dokonca si po výhre 3:2 v nájazdoch zapísali do tabuľky dva body, s ktorými asi až tak ako nováčik skupiny nepočítali. Moskovská tabuľka môže byť celkom zamotaná, pričinil sa o to svojim dielom neborák Berra s lapačkou v kŕči

Prekvapenie dňa: Moskva po druhé

Neviem, ako je to možné, ale v Moskve ešte ani jeden zápas neskončil podľa papierových predpokladov. Po SWE : LAT 2: 1 AOT a CZE : RUS 3:0 v piatok boli v sobotu výsledky nasledovné: SUI : KAZ 2:3 AP, NOR : DEN 0:3, LAT : CZE 3:4 AP. Buďme radi, aspoň je Slovensko od relatívne šokujúcich výsledkov ďaleko. Povedali by ste, že po dvoch dňoch budú mať Česi o päť bodov v tabuľke viac, ako Rusi? Alebo, že Lotyši neprehrajú v dvojzápase so Švédmi a Čechmi ani raz v riadnej hracej dobe? 

Dnes hrajú v hlavnom meste Ruska Kazaši s domácimi, Švajčiari s Nórmi a Švédi s Dánmi. Neviem, ako vy, ja vidím aspoň v dvoch zápasoch priestor na iný výsledok, ako výhru favorita. Nóri aj Dáni môžu hrýzť aj v nedeľu. 

Tri hviezdy, ktoré nehrali v kŕči 

Tretia hviezda: Sebastian Dahm (DEN) - Takmer tridsaťročný gólman, ktorý si na chlieb zarába na bránkovisku rakúskeho Grazu, si v prvom zápase Dánov na MS celkom zachytal. Nóri naňho poslali 44 pukov, chytil všetky do jedného. Po zápase pre oficiálny web IIHF.com dokonca blúznil  hovoril o tom, že skupina A je taká otvorená, že z nej môže do štvrťfinále postúpiť hociktoré mužstvo. Tak Určitee... Rusí sú síce po dvoch dňoch poslední bez bodu, ale majú pred sebou ešte päť zápasov, v ktorých budú favoritmi. To len tak na príklad. Hoci, keď bude Dahm chytať ako v prvom zápase, prečo by sa medzi osem lepšich neprešmykli potomkovia Hamleta? 

Druhá hviezda: Andrej Sekera (SVK) - Tak hrajú kapitáni! Chlap s Céčkom našitým na hrudníku sa v dôležitom prvom zápase postavil do úlohy lídra výkonom na ľade. Spoľahlivo vzadu, efektívne vpredu. Ako jeden z mála bekov nekazil rozohrávku, v útočnom pásme našiel strelou od modrej Jurčovu hokejku na teč a neskôr nádherne poslal Maďarov do ... do dvojgólového manka. Aktuálne je najproduktívnejším obrancom turnaja, dobre sa to číta aj keď je za nami len pár zápasov. Podobne dobre zahral aj kapitán Čechov Tomáš Plekanec, jeho tím ale musel v power play vyrovnávať ani nie minútu pred koncom proti Lotyšom. Preto zostal na našom rebríčku štvrtý, spolu so všetkými ostatnými hokejistami na turnaji. 

Prvá hviezda: Nicklas Jensen (DEN) - Za Dánov proti Nórom skórovali len Jensenovci. Dvaja dali tri góly, a to majú ešte jedného menovca v talóne. Nicklas Jensen, pred piatimi rokmi draftovaný v prvom kole NHL draftu Vancouverom, dal gól víťazný aj poisťovací do prázdnej klietky Nóra. Hráč, ktorého zámorská kariéra sa v posledných dvoch sezónach premiestnila do AHL, sa tak výrazne postaral o výhru svojich nad Nórmi, ešte nedávno nočnými moriakmi Dánov. Trinásť rokov nad nimi nevyhrali! Až vlani v Ostrave si troma bodmi pomohli k záchrane, no a včera zas. Možno sa severská karta definitívne obracia.

P.S.

Tie rolby v jingloch sú bez vodiča údajne preto, že sú matriošky. No ale nemohol byť matrioškou aj ten sabáka (pes), čo robí maskota turnaja? Len sa pýtam.

P.S. 2

Sme už aj na Instagrame, tak pekne všetci sledovať @takurcitee

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár