Denný sumár bez stresu 3: Viedenský elegán

09.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Marek Viedensky skáče elegantnú rybičku pri mantineli v zápase proti Francúzom. (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Marek Viedensky skáče elegantnú rybičku pri mantineli v zápase proti Francúzom. / (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Vitajte v treťom Dennom sumári MS 2016 bez stresu. Každý hrací deň si vyhodnotíme hneď nasledujúce ráno, keby ste náhodou nejaký zápas prespali, alebo nestihli. Aby ste o nič dôležité neprišli. A hlavne, aby ste boli ako sa hovorí v pohode.

Víťaz dňa - Julo Hudáček

Priznám sa, o gólmana Slovenska som sa po prvom útoku Francúzov obával. Z brejku ho totiž jeden z nich prepálil hneď prvým gumeným projektilom. Kohúti viedli 1:0 keď ešte niektorí tiežfanúšikovia nestihli ani sfúknuť penu z prvého oroseného piva, načapovaného pod veľkou obrazovkou v krčme. Hrozilo, že s brankárom v kŕči bude výkon národného tímu nesebavedomý, pripúšťal som dokonca stratu bodov.

Chvalabohu nie dlho. Sekera zaťal svoj ďalší gól len o tri minúty neskôr, dôveru vo vlastné sily ako keby brankár získaval od spoluhráčov pred sebou. Obyčajne to funguje naopak, výkon hráčov rastie s vedomím brankára vo forme. Myslím, že sme hokejovú klasiku v nedeľu večer videli tak trochu naopak. Hudáček nabral odvahu chytať ako vie, zabránil niekoľkým šanciam. Dôležitý bol najmä úsek v druhej tretine, počas ktorého mohli viackrát súperovi operenci útočníci vyrovnať.

Július sa nebál požiadať o prerušenie keď dostal pukom do čela, pripomínal mi tenistu, ktorý keď sa potrebuje vydýchať, zle si vyhodí loptičku pri servise. Robil, čo mohol aby vrátil kamarátom požičané a podarilo sa mu to. Dobre preňho, dobre pre slovenskú reprezentáciu. Aj po dvoch zápasoch má stále dvoch brankárov, z ktorých si môže vyberať. Na pár minút som sa včera večer obával, že sa výmena v bráne mohla trénerovi Cígerovi výrazne nepodariť. Vysmiate žmurknutie Jula Hudáčka do kamery po zápase potvrdilo, že sa všetko nateraz dobre skončilo.

Fail dňa, ktorý nikomu neublížil - Hokej vo vlajočkách

Zápasy z majstrovstiev vysiela RTVS, s čím súvisí, že na výkony ich komentátorov je aspoň toľko odborníkov, čo na výkony hokejistov. Už som na tomto mieste chválil nápad vystaviť sa ich hodnoteniu cez aplikáciu, po zápase s Francúzmi sa v telke rozhodli pozerajúce sa Slovensko pobaviť inak. Ukázali tabuľku zápasov, ktoré na Slovensko ešte len čakajú. Aby bolo zjavné, že všetky odvysielajú na prvom programe. Za zápasom totiž v riadku svietilo veľké :1 označujúce vysielateľa, nie polovicu výsledku (aj keď v prvých dvoch zápasoch by to aj sedelo).

Pobavil hokej, ktorý majú vo vlajkách krajín s tímami na MS. Nasúkali ich tam kade-take, mírnix-dírnix. Slovensko tak podľa verejnoprávnej televízie bude hrať každý zápas pod inou vlajkou

Mužstvo, ktoré musí byť najviac v strese

Keby som bol Švajčiarom, bil by som tým ich kravským zvoncom na poplach. Čo to má znamenať, dva zápasy a dve prehry v predĺžení? Najprv SUI:KAZ 2:3 AP, včera SUI:NOR 3:4 AOT. Jasné, môže sa stať, že tím, ktorý je obyčajne štvrtým do partie zo svojej skupiny pre štvrťfinále, začne turnaj pomaly. Možno aj dvoma prehrami, ale minimálne jedna z nich mala byť proti favoritovi majstrovstiev.

Prehrať proti Kazachom a Nórom neveští pre Švajčiarov nič dobré. Skôr naopak, veští to pre nich trable. Vyžrebovaní sú ako naši, súperov im zoradili od slabších k silnejším. Keď neporazia Dánov a Lotyšov dohromady za šesť bodov, budú v poslednom trojzápase (SWE, RUS, CZE) v maximálnom strese. Možno im pôjde aj o život v A-čku.

Tri hviezdy dňa, aj s krátkym vysvetlením

Tretia hviezda: Marek Viedenský (SVK) - Je dosť možné, že ste si hokejového elegána včera poriadne ani nevšimli. Preto ho chcem, ako sa hovorí, vypichnúť. Z piatich slovenských gólov totiž prihral na tri, slovom 3! Len Tomáš Jurčo je v tabuľke kanadsky bodujúcich pred ním, k rovnakému počtu prihrávok pridal jednu strelenú branku. Útok Jurčo - Viedenský - Hudáček je zatiaľ najproduktívnejší a najkrajší na pohľad. Takzvaná Viedenského zadovka už čaká na patentovom úrade na schválenie, navyše sa Libor Hudáček začína na ľade správať, ako keď mu prihrával do jazdy sám Miro Šatan. Formácia stojí na hernej inteligencii Viedenského, hýčkajme si trochu elegána v druhom útoku.

Druhá hviezda: Anton Belov (RUS) - Ruský tím bol jednu tretinu od pohromy. A možno aj od pogromu. Ani nie celú, presne 19 minút pred koncom tretej tretiny totiž Kazach Semjonov (snáď som to opísal z webu IIHF konečne správne) vyrovnal na 4:4. Štyri - štyri! #ČoTiŠibe?! Belov, s magickým číslom 77 na drese musel svojich vykúpiť, lebo inak im po prehre RUS:CZE 0:3 hrozilo vysťahovanie na Sibír. V lepšom prípade. Zabrósil teda v poslednej tretine najprv svoju druhú šajbu v zápase, z tej sa vykľul konečne víťazný gól. Zabrósil ešte jednu, po jemnom teči však označili za strelca Ľubimova. Niektorí diváci napriek tomu hádzali na ľad hetrikové šiltovky. Skoro tridsaťročný obranca Petrohradu stál svojou veľkou postavou za prvou výhrou Zbornej na MS2016, RUS:KAZ 6:4.

Prvá hviezda: Patrick Laine (FIN) - Už sme ho medzi hviezdami mali, k druhej nominácii mu pomohol ďalší trojbodový zápas, hoci proti slabším Nemcom. Zopakoval dva góly a jednu asistenciu, po šiestich tretinách má v tabuľke skórerov 4+2, čiže šesť bodov. Počítate dobre, priemer má tri body na zápas, jeden bod na tretinu. Róbert Záruba, hviezdny český komentátor, na svojom twittri napísal, že Laine prekonal zaujímavý rekord. Doteraz najlepšie bodujúcim 18ročným hráčom na majstrovstvách sveta bol Jaromír Jágr. Na 3 góly + 2 prihrávky potreboval desať zápasov vo veku čerstvo plnoletého. Laine mal 18 pred dvoma týždňami, na MS odohral dva zápasy a má v nich o jeden bod viac, ako Jarda v desiatich. Asi to nebude posledný rekord, ktorý dlhovlasý Patrick prekoná.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.