Double double AS Trenčín

10.05.2016 / Šimon Kostrava
Oslavy pohára v Trnave. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Oslavy pohára v Trnave. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Ale som sa nasmial keď nový majiteľ AS Trenčín La Ling v lete 2007 prehlásil, že pod hradom Matúša Čáka sa bude vyhrávať v Lige Majstrov. A smial som sa ešte viac, keď hneď v prvej sezóne vypadli do ligy druhej. Potom mi tak nejako zmizli z môjho futbalového horizontu a opať som sa pousmial, keď ich v lete 2013 kvôli Žiline opustil tréner Adrián Guľa. Po treťom mieste vo Fortuna Lige a zobral so sebou aj brankársku jednotku Volešáka. Oproti rehotu z 2007 bol ten môj smiech v 2013 iný, ako by povedal klasik televíznej zábavy Ivan G., taký smutný. Že škoda, keď im to teraz začalo fungovať.

Už to nie je smiech, už je to obdiv

A odvtedy sa im už nesmejem.  Vlastne ich obdivujem. Sezóna 2013/2014 2. miesto, 2014/2015 1.miesto a víťazstvo v pohári, 2015/2016 detto ako sezónu predtým. Takže double double pre Trenčín, La Linga, Rybníčka aj Ševelu.

Tento rok si Trenčín doprial finalizáciu svojej triumfálnej jazdy ligou na Interi Pasienkoch proti Slovanu. Najprv to dali Slovanu vyžrať pri pohárovom finále, potom si  dopriali poriadnu oslavu, aby prehrou v minulom kole s Trnavou dali Slovanu nádej a následne im ju zase triumfálne zobrali. Pred desiatimi dňami 3:1, 4:0 v nedeľu, 7:1 dokopy, šesť gólov rozdielu medzi prvým a druhým. Nie je o čom, táto liga proste patrí La Lingovi a jeho klubu.

Dve veci, z ktorých ani jedna nie sú peniaze

La Ling, Rybníček a AS Trenčín nám ukazujú, že na úspech v čomkoľvek treba len dve veci. A nie sú to peniaze a „peňeží“. Je to dobrý systém a trpezlivosť. A hlavne tá trpezlivosť s množstvom peňazí v slovenských kluboch nekoreluje priamo úmerne.

V Trenčíne trpezlivosť ukázali hneď rok po vstupe do klubu, keď to nezabalili po vypadnutí do druhej ligy. A že im trvalo tri sezóny vydriapať sa späť. A systém?  Ktokoľvek odíde,  či už hráč alebo tréner, majú za neho pripravenú náhradu. Verím aj tomu, že ak dá zajtra výpoveď predavač vstupeniek na štadióne, tak niekde už majú pripraveného náhradnika, ktorý pozná systém. A okrem toho už niekde vo svete majú vyhliadnutého náhradnika náhradnika, ktorého začnú čo chvíľa do tajov svojho systému zaúčať.

Pozrite si tento abecedný zoznam hráčov.  Adi, Baez, Čögley, Depetris, Godál, Hajradanovič, Jairo, Kubík, Lobotka, Malec, Mazáň, Peltier, Ramon, Simon, Štefánik, Volešák. Tak táto šestnástka hráčov double v Trenčíne momentálne neoslavuje.  Oni totiž z Trenčína v priebehu rokov 2012 – 2015 odišli. Zväčša za peknú šesťmiestnu sumu. A aj bez takýchto hráčov nám futbalovú ligu Trenčín posledné dva roky valcuje. Odolnejší z nich hrajú v zahraničí stále, tí menej odolní sú späť na Slovensku ale v Slovane a Trnave.

A pritom keď odchádzal Depetris, Baez ale aj Štefánik či Simon, mnohí to považovali za koniec trenčianských futbalových ambícii. A pritom je to len súčasť systému, ktorý funguje. Tak ako klub nestál v 2013 na Guľovi, tak nestojí teraz na Ševelovi alebo Berovi. Iste sú to silné individuality, ale aj bez nich klub prežije a bude fungovať.

A tak Liga Majstrov pod Sihoťom, ktorá v 2007 vyzerala ako sen spoteného fanúšika je dnes na dosah (a bola už aj minulé leto). Stále síce neverím, že Trenčín Ligu Majstrov niekedy vyhrá celú, ale skupinová účasť a možno aj postup z nej, na to sa začínam celkom tešiť.

 

Šimon Kostrava

Šimon Kostrava

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár