Očakávaný šok

11.05.2016 / Patrik Tatranský
Dominik Kahun, jeden zo strelcov nemeckých gólov, páli na jedného zo slovenských brankárov. (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Dominik Kahun, jeden zo strelcov nemeckých gólov, páli na jedného zo slovenských brankárov. / (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Tak a je to tu. Slovenskí hokejisti sa postarali, tak ako každý rok, o ďalší šok!

Pravidelné lapsusy

Slovenská hokejová repre má vo zvyku šokovať počas každej vrcholovej akcie. Pripomeňme si v krátkom prehľade šoky z roku 2014 a 2015:

  • MS 2015 prehra s Nórmi 2:3 - napriek vedeniu 2:0 
     
  • MS 2014 prehra s Francúzmi 3:5 - napriek vedeniu 3:1
     
  • Olympiáda 2014 prehra so Slovincami 1:3 - napriek olympiáde a napriek Slovinsku

Tento rok prišiel šok v zápase proti Nemcom.

Viem čo si teraz vravíte „No čo už je to len za šok prehrať s Nemcami?“ Istotne, ostáva len súhlasiť. Samotná prehra nie je šokujúca, Nemci nás porazia v každom druhom zápase. Náš hokej stagnuje, všetci okrem nás sa zlepšujú, nemecký štýl nám nikdy nesedel, blablabla...

Šok spočíval v tom ako sme prehrali. Nemci boli lepší vo všetkom. Všetky nemecké útoky a obranné dvojice hrali lepšie ako naše. Ešte aj ten brankár, ktorému puky v prvej tretine vypadávali ako horúce uhlíky, napokon zachytal lepšie ako náš tandem. Nemci nás navyše porazili historicky najvyšším rozdielom.

Šok bol samozrejme umocnený našim slušným výkonom proti Francúzom, ktorých sme k ničomu nepustili, a výhrou nad Maďarmi, ktorých sme síce pustili k všeličomu, ale predsa len sme vyhrali.

Pragmaticky, ale prečo?

Tréner aj kapitán sa k zápasu vyjadrili pragmaticky, no ako vždy mierne alibisticky. Dozvedeli sme sa, že sme nekorčuľovali, nehrali sme s nasadením, neboli sme tímoví, chýbala disciplína, blablabla...

No ale prečo? Prečo sme nekorčuľovali? Prečo sme nehrali tímovo? Prečo sme boli nekoncentrovaní? Prečo sme neboli disciplinovaní? Prečo to znova raz vyzeralo, ako keby súperovi šlo o život a naši hráči boli na prípravnom zápase?

Prial by som si, aby sme z realizačného tímu vytiahli skutočné odpovede. Odpovede na otázky prečo chlapci hrali ako keby pred zápasom chľastali, podali si tiket a nastúpili v nenabrúsených korčuliach.

Alebo je to všetko len v slovenských nevíťazných hlavách? Neviem. Ak viete, napíšte mi.

Bez dôrazu od začiatku

Tušil som, že je zle hneď od začiatku. Keď sme v úvodných minútach v presilovke nedostali puk do odkrytej brány ani na niekoľko pokusov. Pred bránou sa najlepšie ukáže s akým dôrazom hrá ktoré mužstvo. A bez dostatočného dôrazu v hokeji neporazíte už ani Rumunsko.

Ostáva dúfať, že tento rok pridáme aj nejaký pozitívny šok. Komentátori na RTVS sa totiž, ako je už tradíciou, mýlia. Nič nemáme vo svojich rukách, teraz to už majú všetko vo svojich rukách Nemčúri.

Nechajme sa prekvapiť či a ako bude šoková terapia pokračovať dnes s Bielorusmi. Ja našim chlapcom verím, že nám žiadny šok neprichystajú. Buď vyhráme po dobrom výkone, alebo prehráme po slušnom výkone.

Patrik Tatranský

Patrik Tatranský

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár