Denný sumár bez stresu 5: Daňova slabina

11.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Marko Daňo. (photo: Marek Mrviš)

Marko Daňo. / (photo: Marek Mrviš)

Napriek tomu, že sme hrali, ako sme hrali a dopadlo to presne tak, ako to dopadlo, aj dnes na vás čaká Sumár bez stresu. Vyrábame ho až ráno, po tom, čo sme sa z nočnej mory proti Germánom vyspali. Najprv spravodajsky: SUI - DEN 3:2 AOT, KAZ - NOR 2:4, HUN - FRA 2:6. A teraz ku kŕču, ktorý predviedli Slováci. 

Víťaz dňa - Neudelený

Francúz Treille sa snažil, dal hetrik Maďarom. Naozaj ale budeme oslavovať inostranca, ktorý dá trojku najslabšiemu tímu na turnaji? Nebudeme. Chceli sme oceniť aspoň jedného borca v najkrajšom drese s dvojkrížom, zostavu sme ale skúmali krížom aj krážom a takého sme nenašli. Poďme radšej k menej príjemnému pomenovaniu skutočných problémov, ktoré minimálne dnes do 15:15 trápia Slovensko. 

Kľúčová bolesť dňa - Slabina Marka Daňa

Zlom medzi výkonmi proti prvým dvom súperom a Nemecku neprišiel po úspešnej prvej tretine utorkového zápasu SVK - GER 1:5. Tá sa síce skončila 1:0 po prvom góle Cehlárika, ktorý musel odobriť videorozhodca Bartánus, kľúčová bolesť napadla mužstvo Zdena Cígera ešte skôr. Slabina Marka Daňa, aktuálne poranená, prinútila trénerov prehádzať hráčov v útokoch. Rozhodli sa rozbiť hneď dva, Draveckého postúpili k Réwayovi a Bakošovi, Cehlárikom zaplátali dieru po Draveckom v "košickej" lajne.

Určite na rozbitie dvoch útokov, z ktorých minimálne jeden fungoval dobre (Dravecký - Marcinko - Bartánus) mali dobré dôvody. Typológii hráčov sa rozumejú oveľa lepšie, ako my odborníci spoza obrazovky. Otvorili tak ale priestor na obľúbenú disciplínu "second guessing", čo sa po slovensky asi najlepšie preloží ako "spochybňovnie" ich rozhodnutia. Nestačilo posunúť Cehlárika do prvej formácie? Bola by asi najmladšia v histórii turnajov, tri za ňou ale mohli zostať zohraté a vo forme. 

Slabina Marka Daňa bola prvým problémom, na ktorý muselo mužstvo v Petrohrade reagovať. Na prvý pokus sa ho úspešne zvládnuť nepodarilo. Slovensko bolo vlastne celý zápas v hernom a psychickom kŕči. Krehké sebavedomie Nemci odhalili a zvyšok bola, ako sa hovorí, história. Nepekná.

Tri problémy, aj s krátkym vysvetlením

Problém tretí - zranenia 

Nielen Marko Daňo je zranený, aj štvrtý útok prišiel o hráča. Tomáš Hrnka na turnaji podľa správy na jeho hráčskom facebookovom profile dohral. Nemci mu narazili kľúčnu kosť, je po ňom. Obrazne povedané, čo sa MS 2016 týka, samozrejme. Škoda, vysoký borec sa checking lajne do rohov viac, než zišiel. Skalický ho iste nahradí, Hrnka bol ale použiteľný v prípade potreby aj k Marcinkovi s Bartánusom do tretej päťky. Aspoň podľa mňa. Táto alternatíva teda už neexistuje. 

Problém druhý - brankári

Ešte v pondelok sme sa velebili, že je lepšie mať dvoch brankárov, ako ani jedného. Nuž, jednému sa včerajší zápas nepodaril a hrôza pomyslieť, čo čaká slovenský národný tím, ak sa dnešný duel proti Bielorusom nepodarí Hudáčkovi. Konrádovi spoluhráči naozaj nepomohli, medzi útočníkmi a obrancami vznikali dve tretiny obrovské diery plné dravých Nemcov. Od Konráda sa ale puky ani neodrážali, ako na začiatku od jeho nemeckého kolegu. Rovno cez neho padali, prekĺzali sa do bránky a zápas ani nedochytal. Navyše, sa mu na turnaji podľa jeho slov nespí dobre, nevyhovuje mu posteľ, či čo. Je preto otázne, či sa z toho dokáže vyspať. 

Problém prvý - prvý útok

"Najlepšie" na koniec. Prvý útok vlastne neexistuje. Na papieri možno, stále ho tvorí dvojica Réway - Bakoš a k nim hráč, ktorým sa pokúša trénerský tím formáciu zachrániť. Okrem jedného presilovkového gólu proti Francúzom ale nemajú, čím by sa pochválili. Ešte horšie to je pri pohľade na ich hru. Najmä Réway zaostáva za očakávaním, v pomyslenej tabuľke hráčov, ktorí nenaplnili očakávania, je s prehľadom lídrom. Je asi otázne, či fanúšikovia vôbec mali od takého mladého hráča očakávať zázraky. 

Čo by mohlo supertalentu pomôcť dostať sa z kŕča? Neviem, možno prehodenie jeho útoku na druhý, či tretí. Návrat Daňa. Gól, vyhraté dôležité buly alebo jedna produktívna zrážka so súperom. Skorý návrat do obrany a odobratie puku. Hocičo. Len nech to príde dnes, lebo inak ani tých Bielorusov Slovensko neporazí. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár