Denný sumár bez stresu 6: Zlomené nohy a palice

12.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Michal Sersen dohral. (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Michal Sersen dohral. / (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Čo sa včera dialo v Moskve a Petrohrade? Nie, nie je to rečnícka otázka. Zápas Slovenska som ako jediný nevidel, mal som v tom čase iné pracovné povinnosti. Sledovali ho za mňa viacerí kolegovia, od nich viem, ako to na ľade vyzeralo. Aj preto bude dnešný sumár iný, viac zameraný na fanúšikov a ich reakcie. Inak, čisto spravodajsky, deň číslo šesť priniesol tieto zápasy a výsledky: SVK - BLR 2:4, SUI - LAT 5:4, SWE - KAZ 7:3, FIN - HUN 3:0. Okrem našich podľa papierových predpokladov.

Víťaz dňa: Škodoradostný fanúšik

Celkom tomu nerozumiem. Teda rozumiem, ale nechápem. Všetci sme sklamaní, nahnevaní a možno chvíľu aj nasrdení, keď naše mužstvo, družstvo, ženstvo prehrá. Čím dôležitejší zápas, čím horšia prehra, tým viac. Škodoradosť ako emóciu vyplavovanú po prehrách hokejového výberu na MS v Rusku ale nechápem. 

Neviem, odkiaľ pochádza, máme ju ale jednoznačne v národnej DNA. Vo mne vyvoláva pohľad na diskusie, reakcie a výplody smútok. Kritika je oprávnená, zodpovednosť bude po turnaji vyvodená, aspoň ja tomu verím. Turnaj sa ale ešte neskončil, Slovensko hrá ešte tri zápasy. Môže v nich získať štyri body a tie môžu nakoniec stačiť na štvrťfinále.

Mohli by sme sa ale aj vo chvíľach, kedy sa pozeráme na tím v kŕči a sme v maximálnom strese, zachovať nadhľad a chladnú hlavu. Nemusíme si ju hneď strkať do kýblika s ľadom, v ktorom sme chladili šampanské na oslavu výhry, viete ale snáď, čo sa snažím povedať. 

Neborák dňa: Michal Sersen

Nevidel som ten zákrok, neviem, čo sa stalo. Videl som len fotografiu, na ktorej odnášajú Michala Sersena. Zranenia patria k hokeju, Sersena mi je však naozaj ľúto. Je poctivým obrancom s dobrou strelou, stabilným hráčom u ktorého viete, na čom ste. Práve pre vyrovnanosť výkonov bez ohľadu na dres, ktorý má oblečený, hral včera 102. zápas ako reprezentant Slovenska. Každému výberu Slovenska by chýbal, bude aj Cígerovmu. Má pred sebou ešte zápasy proti súperom, ktorí budú pre obrancov náročnými sústami. 

So zraneniami je celkom prúser, ako hovoria bratranci za Moravou. Najprv rozhasila Daňova slabina dva útoky (a trochu aj morálku v tíme), potom vypadol Hrnka z checking lajny a včera zlomená noha Sersena plus odtrhnútý prsný sval Šťastného. Veď cez víkend pomaly nebude mať kto hrať. Ako sa hovorí, na chudobného aj latrína spadne, túto nemôže nikto súdny výberu v Petrohrade závidieť a už vôbec nie dopriať. 

Get well soon, Michal Sersen. 

Tri fanúšikovské postrehy, aj s krátky, vysvetlením

Postreh tretí - Krátka zápalná šnúra

Je až neuveriteľné, akú krátku zápalnú šnúru má vitriol na konci fanúšikovského hnevu. Môže za to zlatá éra spred 15 rokov? Striebro Vujtkovho tímu pred štyrmi rokmi, keď posledná veľká jazda starej generácie Chárov a Šatanov podporenej životným Lacom v bráne dala falošnú nádej na päť rokov dopredu? Stačili dve zbabrané tretiny proti Nemcom, aby bol povestný oheň na streche, včerajší kolaps v tretej už spôsobil detonáciu. Emócie radia fanúšikov Slovenska k najlepším na svete - obávam sa však že cenou za úžasné povzbudzovanie keď sa darí, sú hlboké verbálne rany spôsobené frustrovanými po pár prehrách. 

Postreh druhý - Hráčom neprospievajú sociálne siete

Správy z Ruska už hovoria aj to, že hráči reagujú na dianie na sociálnych sieťach. Nemôže to byť na dobro veci. Tréner Bokroš vedel, čo robí, keď mladým dvadsiatkárom zhabal niekoľko Vianoc po sebe mobily počas MS U-20. Neviem, či majú hokejisti dovolené návštevy polovičiek na hoteli, podľa mňa by mali mať. Čokoľvek vymeniť za to, aby boli na Facebooku. Najmä keď sa nedarí. Ale aj keď sa darí, falošné sebavedomie ešte nikomu neprospelo. Sústredenie na hokej je rozptýlené, aj hokejisti sú len ľudia, chlapi, čo viac, či menej musia spracovať feedback, ktorý sa tam dočítajú. Podľa mňa im ten Facebook nerobí dobre. 

Postreh prvý - Je zlé fandiť proti národnému tímu

Možno sa zopakujem, potrebujem to ale napísať. Fanúšikovanie štýlom Čím horšie, tým lepšie je veľmi zlý nápad. Nie je frajerina fandiť slovenskému národnému hokejovému tímu keď vyhráva. Nie je majstrovsto opiť sa Under the picture of God (pod obraz Boží) a skákať na námestí do fontány. Naozajstný fanúšik fandí tímu aj dnes a bude aj v sobotu. A aj v nedeľu, ak v sobotu zápas prehrajú. Nie slepo, kritizovať je čo a názor má mať každý vlastný. Môže aj zlomiť palicu a vynechať zvyšok turnaja, keď trpezlivosť nestačí. Fandenie proti reprezentačnému výberu je už ale za hranicou. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár