Power Ranking MS2016: Ideme na zlato!

12.05.2016 / Martin Petro
Onedlho zlatí českí bratia. (SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev) (photo: Ivan Sekretarev)

Onedlho zlatí českí bratia. (SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev) / (photo: Ivan Sekretarev)

Druhý diel Power Rankingu bude opäť plný veselia.

Radujme sa.

Bude to však radosť iná.

Bude to smútok.

16. Maďarsko

Existuje jediná maďarská cesta, ako nevypadnúť z tejto prestížnej kategórie, a to:

Poslať podnet na IIHF a napadnúť budúcoročné MS s argumentom, že dávať organizáciu hokejového šampionátu do rúk dvom krajinám, je úplne zbytočná čevapčičovina. OMG a ešte k tomu Francúzom a Nemcom, ktorí sa dodnes hádajú o reparácie. Ako sa majú potom, preboha, dohodnúť na tom, kto dostane budúci rok finále? Toto smrdí prúserom. Maďari by mali vycítiť šancu na svoj prvý hokejový mundial. Neznelo by to z marketingového hľadiska perfektne? 2017 IIHF World Championship – Székesfehérvár, Štúrovo.

Druhá možnosť: vyhrať tri zápasy po sebe

15. Kazachstan

Napriek výbornému štartu do turnaja z toho bude zrejme už tradičná „kazašská onania“:

2009 hore, 2010 dole, 2011 hore, 2012 dole, 2013 hore, 2014 dole, 2015 hore, 2016 dole. Kedy sa Kazachstanu podarí konečne vyvrcholiť úspešnou záchranou, to vám neviem povedať. Asi keď v púšti Karakum naprší a uschne.  

14. Nórsko

Nóri sa stanú tohtoročným paradoxom šampionátu:

Majú síce 5 bodov po 3 zápasoch a tvária sa, že bojujú o postup do štvrťfinále, no napokon skončia tretí od konca. Najskôr budú smutní, no keď si uvedomia, že nebyť neskorého gólu Mathisa Olimba proti Kazachstanu, tak by mali veľký problém so záchranou, pôjdu domov s úsmevom. A doma budú veselo údiť lososa.

13. Dánsko

Dáni sa stanú tohtoročným paradoxom šampionátu:

Majú síce 4 body po 3 zápasoch a tvária sa, že bojujú o postup do štvrťfinále, no napokon skončia na delenom treťom mieste od konca. Najskôr budú smutní, no keď si uvedomia, že nebyť vyrovnania v poslednej minúte záverečného zápasu proti Kazachstanu, tak by vypadli, pôjdu domov s úsmevom. A doma budú veselo... robiť to čokoľvek, čo sa robí v Dánsku, keď nie je čo na robote.      

12. Francúzsko

Francúzi splnili cieľ a zachránili sa!

Redaktor periodika L'Équipe, ktorého si pracovne nazvime trebárs Jean-Pierrick Coucquotte, nájde ako jediný v krajine odvahu, poruší nepísané pravidlo cenzúry a napíše, že za daných okolností by sa s týmto tímom zachránilo aj trénerské duo Didier Deschamps, Luc Besson.

Jeana-Pierricka na druhý deň nájdu na úrade práce.

11. Slovensko

Snažili sme sa riadiť tradičným slovenským receptom: začať na pol plynu a postupne uberať.

Pri tomto lazarete budeme ako Jarno Trulli s defektom v predposlednej zatáčke posledného kola. Už len zaťať zuby a sledovať, kto všetko nás stihne predbehnúť.  

Slovensko je v tejto chvíli určite plné sklamaných fanúšikov, ktorí „presne vedeli, že to takto dopadne“.

Marketérom odporúčam namiesto ponožiek na spätné zrkadlá vyrábať prezervatívy so slovenským emblémom. Bude to hit. Každý chlap bude chcieť zažiť ten magický moment, keď bude môcť povedať svojej partnerke, že aha, Slovensko je v ...

10. Nemecko

Nemci splnili cieľ a zachránili sa!

Redaktor periodika SportBild, ktorého si pracovne nazvime trebárs Hanz-Ludwig Südhowen, nájde ako jediný v krajine odvahu, poruší nepísané pravidlo cenzúry a napíše, že za daných okolností by sa s týmto tímom zachránil aj Louis van Gaal. Následne sa v ďalšom odseku opraví a dodá, že bývalý tréner Bayernu by možno dokázal s Nemcami vypadnúť aj z týchto MS.

Hanza-Ludwiga na druhý deň nájdu „dobrovoľničiť“ v pohraničnom utečeneckom tábore.

9. Švajčiarsko

Sanitári tento rok tak trochu doplatia na to, že sú slabí ako slovenské tretie tretiny.

Ešte desať minút pred koncom zápasu s Dánskom za stavu 0-2 (a po predchádzajúcich prehrách s Kazachstanom, respektíve Nórskom) to vyzeralo, že by sa hádam mohli aj namočiť, ak nie rovno vykúpať, v záchranárskych prácach. Aká by to bola irónia, že? Plusko na dresoch, záchranka, záchranárske práce, jedno s druhým, druhé s tretím. Nič? Nedochádza? No nič.

Potom sa však buchli po vrecku švajčiarski bankári, ktorých videli odchádzať zo šatne súpera a bolo po švande.

8. Bielorusko

Z nuly hrdinom za 12 minút.

Nie, nehovorím o manželskej povinnosti po troch pivách. Hovorím o Bielorusku, ktoré išlo po druhej tretine so Slovenskom do kabíny s tým, že pri nula bodoch v tabuľke ťahá 110-minutovku bez streleného gólu.

Bum – bam - bim. Alebo pif – paf - puf. Alebo Hui – Dui - Lui. Alebo La – La - Ling. Ako len chcete. Po troch góloch, ktoré by ste všetky zmeškali, keby ste si išli v nesprávnom čase zabehnúť na školský dvor dvanásťminútovku, bolo zrazu Bielorusko najväčším ašpirantom na postup. Akonáhle porazia Nemcov, sú tam, kde by sa rád videl každý hokejista. V štvrťfinále.        

7. Lotyško

Prvas a zároveňs poslednas pobaltskas krajinas v Á-kategoris príjemnes prekvapils.

V úvodnychs zápasochs protis favorits skupinis predviedlas inšpirativnis výkonis. Škodas neudržanis remizis so Švajčiarskis. Po toms čo Slovenskos stratils šancis na postupis, držmis Lotyškom našis palcis v zbytkis šampiónatus.

6. USA

Keby som pred vás postavil dvoch hokejistov, ale dvoch úplne rovnakých hokejistov a o jednom z nich vám povedal, že je z USA, tak ktorý by bol pre vás lepší? Ten americký, samozrejme.

Amerika sa zatiaľ iba zahrieva. Chvíľu to trvá, rovnako ako v prípade štvorkolkového fordu zaparkovaného v decembrovom Denveri. Otázka teraz znie, či sa vôbec chytí a naštartuje. Keď sa ale dívame na zvyšok ich žrebu, nie je dôvod pochybovať. Silnejšieho súpera od Nemcov a slabšieho od nás už mať v skupine nebudú.

No a potom povinné vypadnutie s Ruskom vo štvrťfinále, ktoré bude odvetou po 36 rokoch za Miracle on Ice. A za Petrohrad 2000.

5. Švédsko   

Odkedy Tri Eurocenty netrénuje Alfov foter, ide to s nimi od tretieho k piatim. Medailová séria sa zastavila minulý rok presne na tomto mieste a tento rok skončia presne rovnako.

Tak oprava; práve som dostal pokyn z réžie, že Pär Mårts je stále pri kormidle a stále vyzerá ako Willie Tanner. Nič to však nemení na tom, že Švédi vypadnú v štvrťfinále, ak sa k tímu nepripojí švédska légia z Detroitu. Tak oprava; práve som dostal ďalší pokyn z réžie, že žiadna švédska légia už v Detroite nehráva.

4. Rusko

Tím Ruska doplní Alex Ovečkin a Evžen Kuznetsov.

To sú skvelé správy pre všetkých ostatných súperov Ruska, pretože na ich úkor stratia miesto v zostave zabehnutí hráči, kabína sa rozdelí na tých, ktorí podporujú zahraničnú politiku Putina, na rebelov, ktorí sú za odtrhnutie Čukotky od matky Rusy, na tých, čo majú trvalý pobyt na Kryme, na naturalizovaných Čečencov, na hráčov alergických na Panarin a na tých, čo začnú protestne sabotovať oslabenia, pretože nebol nominovaný Radulov.  

3. Kanada

Javorovica bude tiecť potokom -  pod Billom Petersom je aj bronz dobrý.  

Priznám sa, že neviem, či to vôbec vychádza. Možno sa Kanada stretne v semifinále s Ruskom a celá táto prognóza sa postaví hore nohami (ako defenzívne schopnosti slovenského výberu, keď je na ľade Réway). Preto rozpravu o Kanade ukončíme skôr, než do nej napíšeme ďalšie bludy.

2. Fínsko

Laine on uusi tähti.

Patrik Laine síce nie je žiadny škandinávsky model (vyzerá skôr ako nenalíčený Sajfa zrazený rolbou), ale ako hráč je fantastický, to mu treba nechať. Spolu s Granlundom vládne produktivite turnaja. Pravdu však odhaľuje tabuľka pravdy, čo nie je žiadne prekvapenie, keďže je to jej jediná robota - Laine je napriek 7 kanadským bodom v mínuse (čím parádne zapadne medzi ostatné draftové jednotky v Oilers).

No a práve takéto maličkosti môžu rozhodnúť vyrovnané finále.   

1. Česko

No jo, vole. Číčo.

Česi hrajú tak dobře, že my, Čoboláci, teďka doma panicky prohľadávame šuplíky, poněvadž se snažíme vyslepičit ten starý zaprášený papyrusový závitok s našim rodokmenem, abychom odhalili, že se v prípade Čech vúbec nejedná o našich nevlastných bratrancov, nýbrž o pokrvných bratřov, ktorých úspěch je vlastne úspechom rovněž pro nás, jelikož nás jednou dávno mněla stejná matka.

Tento rok napokon vyhráme. Nebudeme potrebovať ani tradičný prvý útok: Zdeňek Klika – Honza Náhoda – Karel Šťestí – David Příhodný – Radim Vodraz. Tešme sa a fandime. To je jedno, že oslavovať sa bude v Praze. 

 

Martin Petro

Martin Petro

Napíš komentár