Český Hossa, Americké Košice, syn Šťastného alebo dobre stavané žraloky? Kto pôjde hrať o pohár lorda Stanleyho?

13.05.2016 / Šimon Kostrava
San Jose Žraloks nedovolili Nashvillu ani jeden gól v siedmom zápase druhého kola playoff. (photo: SITA/AP Photo/Ben Margot)

San Jose Žraloks nedovolili Nashvillu ani jeden gól v siedmom zápase druhého kola playoff. / (photo: SITA/AP Photo/Ben Margot)

Tiež trpíte po pozeraní zápasov majstrovstiev sveta ako psík? Nedá sa spať a musíte premýšľať, kde sa stala chyba? Nezúfajte, chodťe k telke a pustite si najlepší hokej aký je k dispozícii. Prídete na iné myšlienky. V noci na sobotu začína finále konferencií NHL a bude to hokej s veľkým H. Iste v roku, ktorý do slovenskej hokejovej histórie vojde ako stratený tam už Slováka neuvidíte. Aj ten posledný, hoc zranený, Halák vypadol. Ale nevadí, bude čo pozerať a aj patriot si tam nájde toho svojho.

Ešte pred samotným preview sa trocha pochválim, zo štyroch zostávajúcich účastníkov som uhádol presne dvoch. To neznie veľkolepo, ale keď dodáme, že som presne odhadol aj počet zápasov, v ktorých sa im to podarí, tak je to už celkom slušné vysvedčenie (aspoň podľa mňa).

Východná konferencia, Pittsburgh – Tampa Bay

Kto si ešte pamätá ako Washington dominoval v základnej časti? 120 bodov na konte a nič z toho. Ovečkin sa môže hlasiť v Moskve Znarok(s)ovi.  Pittsburgh Penguins spomína na rok 2009, keď tiež menili v sezóne trénera a vyhrali Cup. Vtedy to bolo o Crosbym (a pre nás o Mirovi Šatanovi), teraz je to o Mattovi Murraym, ktorých chytil nielen šancu za pačesy ale aj kopec pukov. A vďaka tomu sa na neho uzdravený Fleury pozerá len zo striedačky. Crosby a Malkin si svoje uhrajú, k tomu Kessel a Bonino a nálada v oceliarskom meste je skvelá. Uvidíme ale, či nedopadnú rovnako ako ich mladší bratia v Košiciach.

Súperom tučniakov totiž budú blesky. Tampa Bay opakuje minuloročnú jazdu, ktorú ukončilo až vo finále Chicago. V minulom kole zmietli NY Islanders 4-1 a majú parádnych päť dní oddychu na Floride pred ďalším zápasom. A keďže prvé kolo zvládli rovnako expresne, budú najoddýchnutejší široko-ďaleko. V zámorí novinári píšu o Bishopovi, ktorý každé play-off chytá ešte lepšie ako to predchádzajúce. O Hedmanovi, ktorý vynuloval Tavaresa a pridal aj niekoľko dôležitých gólov. A Drouinovi, ktorý najprv hral, potom nehral v NHL, potom si to zopakoval v AHL, potom žiadal o výmenu aby nakoniec zostal a dnes dáva zabudnúť na Stamkosa. Apropo ten už korčuľuje, ale či bude hrať nikto nevie. Pre mňa však najväčším borcom zostáva budúci český Marián Hossa. Ondřej Palát útočí aj bráni, proste hrá skvele.

Môj tip: Osud je osud a 2016 nie je pre oceliarov rokom šťastia. 4-2 pre Tampu, lebo na Floride sa regeneruje lepšie ako v tieni vysokej pece.

Západna konferencia, St. Louis – San Jose

St.Louis po dlhých rokoch dúfa, že toto je ten rok. Konečne im idú tie najdôležitejšie siedme zápasy sérií. Kým proti Chicagu to bolo ešte nesmelých 3-2, Dallas prevalcovali 6-1. V tíme nikto extrémne nevyniká, však aj taký Tarasenko má rovnaký počet bodov ako Fabbri, ale dokopy je to fyzicky silné mužstvo, ktoré vyhituje každého. Akvizícia Troya Brouwera, ktorý vie ako sa Cup získava, za T.J. Oshieho, ktorý vie dávať samostatné nájazdy, sa určite vyplatila. Najmä keď v play-off sa hrá do umretia a nerozhoduje sa trestnými strieľaniami. Pre slovenských patriotov je v tíme Paulino Šťastný, ktorý by sa tak doma konečne mohol trocha uvoľniť, keď by doniesol tatovi Petrovi ukázať Stanley Cup.

San Jose ukazuje ako sa robí správna prestavba tímu. Po fiasku spred dvoch rokov v 1. kole play-off s LA (obrat z 3-0 na 3-4), biednej minulej sezóne, keď o play-off mohli len snívať, je táto sezóna skvelá. GM Doug Wilson, ktorý pravdepodobne hrá o pokračovanie svojho kontraktu, urobil pred sezónou dva kľúčové ťahy. Získal nového trénera DeBoera, ktorý ma skúsenosti z finále Stanley Cupu s New Jersey a do bránky nového lapača pukov Martina Jonesa. A keďže obe akvizície sa vyplatili, dnes máme žralokov len krok od finále. Zároveň klub disponuje najproduktívnejším útočníkom aj obrancom aktuálneho play-off (Couture a Burns), čo je o to cennejšie, že v prvom kole im stačilo na LA len 5 zápasov.

Môj tip: Ak by sa hralo na jeden zápas tak tipujem obligátnu X-ku. Finále konferencie je maximum, čo oba kluby v minulosti, ktorú pamätám, dosiahli. Oba tímy ukázali, že vedia zvládať siedme zápasy (St.Louis 2x, San Jose 1x), ale postúpiť môže len jeden. Takže so zavretými očami hádžem mincou a je to San Jose.  4-3 na zápasy.

Šimon Kostrava

Šimon Kostrava

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár