Denný sumár 8: Plekanec je pán

14.05.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Kapitán Tomáš. (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Kapitán Tomáš. / (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Vitajte v siedmom Dennom sumári MS 2016 bez stresu. Každý hrací deň si vyhodnocujeme hneď nasledujúce ráno, keby ste náhodou nejaký zápas vynechali, prespali, alebo nestihli. Aby ste o nič dôležité neprišli. A hlavne, aby ste boli ako sa hovorí v pohode.  

Kto je po týždni bez stresu? Československo

Piatok trinásteho odmeral prvý týždeň májového turnaja o majstra sveta v ľadovom hokeji. Po druhom bude jasné, pre ktoré štyri tímy sa MS skončia úspechom. Po prvom je jasné, kto môže byť pre zvyšok zápasov základnej skupiny bez stresu. Celé Československo. Dôvody sú dva. 

Česi majú isté štvrťfinále a veľmi blízko k výhre v základnej skupine. Zápasy proti Švédom a Rusom už vyhrali a aktuálna forma ostatných súperov nie je extrémne oslnivá. Hrajú ešte proti Dánom a Švajčiarom, ktorí prehrali z deviatich zápasov, ktoré hrali, päť. Vzhľadom k nízkym očakávaniam, s ktorými na turnaj vycestovali - ide o jediný turnaj pod vedením trénera Vujtka, na ktorom je polovica tímu po prvýkrát - sú nadšení výsledkami a výkonmi Národního tímu. Zanďour stále funguje, CZE - KAZ 3:1 potvrdil, že dať gól českým gólmanom je problém. 

Slováci majú isté MS 2017 a MS 2019 (lebo tie organizujeme) a posledné tri zápasy môžu hrať uvoľnene. Síce za to môžu viac Maďari, ktorí prehrali aj včera a ako jediní ešte nebodovali čím už nemôžu Slovensko bodovo predbehnúť, ale aj tak. Vzhľadom k vysokým očakávaniam, ktoré po výhrach v prvých dvoch zápasoch v krajine zavládli nie je záchrana možno úplne dostačujúca, ja ale vidím pohár napoly plný. Ešte stále sa s prehľadom v Áčku držíme. O desať - pätnásť rokov možno budeme na dnešok spomínať s takou nostalgiou, s akou dnes spomíname na istotu štvrťfinále na konci deväťdesiatych a začiatku nultých rokov aktuálneho storočia.

Nečakané štatistiky

Web IIHF.com ponúka priehrštie štatistík, pri zbežnom pohľade na ne mi dnes udrelo do očí niekoľko menej očakávaných. Nemci sú napríklad tretí v streleckej efektivite, čo pravdepodobne znamená, že ju čoraz efektívnejšie odkukávajú od svojich futbalových vzorov. Kazachom sa zas darí v presilovkách, sú v nich rovnako tretí naj. Asi stačí naturalizovať dvoch zámorákov (Boyd, Dawes) a hneď to ide.

Kanaďania sú najmenej trestaní, to je priam neuveriteľné. Veď za nich hrá Corey Perry! To už rozhodcom neprekáža tvrdá hra, niekedy hraničiaca so zákernou? Alebo len neboli javorové listy k nej zatiaľ prinútené? Ešte jedna štatistika, ktorú by ste nepovedali na Slovensko. Na nás prišlo zatiaš najmenej ľudí. Asi 3 300 na jeden zápas. Približne toľko, čo v Košiciach na ligu. Keď sa nehrá v Ostrave, alebo Bratislave, Slovensko na neutrálnej pôde už tak neláka. 

A ešte je Slovensko posledné v presilovkách, ale to nie je nečakané. Možno aj dobre, že sa Kanaďania nenechávajú toľko vylučovať. 

Tri hviezdy dňa, aj s krátkym vysvetlením

Tretia hviezda - Brooks Macek (GER)

Nemec, ktorého meno sa vyslovuje po americky, aj keď by 24-ročný Macek mohol pokojne pochádzať aj od Mauacek, premení každú tretiu strelu na turnaji. Dal už tri góly, viac ako akýkoľvek slovenský forward. V zápase proti Bielorusku, ktorý výrazne posunul šance Germánov na štvrťfinále smerom k realite (GER - BLR 4:1), zaznemanel dva body kanadské, za gól a asistenciu. Nemci majú o bod viac ako my, v talóne Američanov v nedeľu a pondelkový zápas proti Maďarom. Predbehnúť ich bude...ťažké.

Druhá hviezda - Nicklas Jensen (DEN)

Dva góly, vrátane víťazného v nájazdoch. Taká je včerajšia vizitka dánskeho útočníka v dueli DEN - LAT 3:2 AP.  So Švajčiarmi bojujú Dáni o štvrté miesto v skupine A, včerajšia výhra im môže priniesť body, ktoré rozhodnú o ich štvrťfinále. Švajčiari už hrajú len s top trojkou v skupine, Dáni ešte majú pred sebou Kazachov. Deväť bodov by v ich skupine na postup stačiť mohlo. A v tej, v ktorej hrá Slovensko, nemusí znova stačiť ani desať. 

Prvá hviezda - Tomáš Plekanec (CZE)

Dvakrát dva sú štyri, dvakrát dva Plekancove góly šesť bodov pre Čechov. V zápasoch proti Lotyšom ani Kazachom sa Vujtekovcom veľmi nedarilo. Neboli oveľa lepší, ako súperi, aj keď im toho veľa nedovolili. Typický český hokej, nič extra pre divákov, vlastne trápenka, nakoniec ale aj tak vyhrajú levíčatá. Pri pretlaku hráčov s nemnohými skúsenosťami z podobných turnajov sa v zápasoch, ktoré "musíš" vyhrať sa očakáva od lídrov, že družstvo potiahnu. Na inštruktážnych školeniach s týmto predmetom budú premietať videá z Moskvy zo spomínaných dvoch zápasov Česka. Aj včera, CZE - KAZ v škaredom zápase 3:1, Plekanec 2+0.

Prvé dva góly Čechom nakoniec úplne stačili. Tak hrá kapitán, tak hrá najväčšia hviezda z NHL. Bodaj by sme aj my mali niekoľko takých Plekancov. Alebo aspoň jedného. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár